Тиждень, що минає, пройшов на валютному ринку України досить негативно для гривні. Стрибок безготівкового курсу долара в понеділок відразу на 13 копійок із ранкових 36,14/36,16 до 36,27/36,29 до завершення торгів не відіграв назад. Ба більше, він закріпив позиції долара ще й у вівторок, 28 листопада, зростанням на 9 копійок: із 36,27/36,29 вранці до 36,36/36,38 до вечора.
Дні робочого тижня, що залишилися, минули в «перетягуванні каната», і спроби знову розгорнути тренд за доларом у бік повернення котирувань до початкових 36,14/36,16 не мали успіху. Навпаки, у п'ятницю зростання котирувань знову продовжилося.
За курсом євро «першу скрипку» у зростанні котирувань зіграла поведінка євровалюти на зовнішніх майданчиках, де євро досить впевнено почувався в межах рівня понад 1,08 долара, а періодично йшов і до рівнів близько 1,10.
Графік євро/долар станом на 15:00 за київським часом
У результаті, долар на нашому міжбанку за період із 27 листопада до 1 грудня (станом на 15:00 за київським часом) подорожчав на 32 копійки: з 36,14/36,16 до 36,46/36,48 гривень.
А курс євро то злітав, то падав, але, загалом, за тиждень зріс майже на 9 копійок: із 39,57/39,58 до 39,6575/39,6756 гривень (станом на п'ятницю на 15:00 за київським часом).
НБУ залишався головним гравцем на ринку, хоча й не виявляв зайвої наполегливості. Окрім нього, серед продавців цього тижня періодично «світилися» й великі аграрії, хоча, звісно, не в довоєнних обсягах.
Що відбувалося на готівковому ринку
Готівковий ринок оперативно реагував на всі зміни на українських торгах та зовнішньому ринку, але без особливого «фанатизму».
Графік поведінки готівкового курсу долара станом на п'ятницю 1 грудня на 15:00 за київським часом
Графік поведінки готівкового курсу євро станом на п'ятницю 1 грудня на 15:00 за київським часом
Населення очевидно не готове вкотре купувати валюту задорого. І воліє при стрибках готівкового курсу вже не бігти в обмінники, а «закриватися» через купівлю валюти на картки, де курс виходить дещо нижчим, навіть з урахуванням банківських комісій за купівлю валюти та за її зняття потім готівкою.
Тому фінансисти й були змушені обмежувати свої апетити щодо підвищення котирувань навіть у періодичні моменти зльоту курсів міжбанку.
У підсумку, надвечір п'ятниці готівковий долар обмінники фінкомпаній продавали за 37,35−37,45 гривень, а євро — за 40,70−41,00 гривень. Ажіотажу не спостерігалося, хоча загальна тенденція щодо перевищення купівлі валюти громадянами над її продажем збереглася.
Операції фізичних осіб із купівлі/продажу іноземної валюти (30 днів)
Як події можуть розвиватися далі
Скасування регулятором валютних обмежень, безсумнівно, позначиться на поведінці готівкового ринку. Але особливої революції не зробить.
Так, банки раніше частково стримувала в обсягах їх операцій із готівковою валютою вимога НБУ у прив'язці до обсягів купленої та проданої валюти з певних дат (за нормативкою НБУ вони декілька разів змінювалися за період військового стану), але основні операції все одно йшли через мережі обмінників фінкомпаній, які контролювали приблизно 70% всього готівкового ринку валютообміну.
Зараз банки зможуть продавати більше валюти, але через незрівнянну кількість обмінників фінкомпаній та банківських відділень, «ближче до клієнта» все одно стоять обмінники. Ця тенденція збережеться й надалі, хоча конкуренція між великими мережами обмінників фінкомпаній та банками посилиться.
Крім цього, не секрет, що банки за рахунок фінмону, нормативів валютної позиції та інших нормативних документів Нацбанку є зарегульованішими для клієнта, порівнюючи з обмінними пунктами (насамперед, оптовими). Це, насправді, все одно пов'язуватиме їх в обсязі операцій валютообміну, чого в реальності майже немає в обмінників фінкомпаній.
Але все одно такі послаблення НБУ — завжди позитив для ринку, і це добре для громадян, як споживачів фінансових послуг.
Крім цього, все менш актуальним стає й питання «гарних» синіх та «негарних» білих доларів випусків 90-х років. Остання інформація про завезення банками до України лише за жовтень цього року готівкової валюти на понад $1 млрд в еквіваленті (завозили не лише долари, а й євро) — лише підтверджує це. Адже завезені $778,6 млн — це саме емісійна («синя») банкнота, що позначається на поведінці всього готівкового ринку щодо «гарних» і «негарних» доларів.
Прогноз готівкового курсу долара та євро на 2−3 грудня
Попередні послаблення Нацбанку з продажу банками населенню валюти на картки та конверсійні валютні депозити «зіпсували» бізнес обмінникам банків та фінкомпаній, оскільки значна частина попиту на валюту перейшла саме до безготівкового сегменту.
У цих умовах власники обмінників не можуть собі дозволити особливо розширювати спред між купівлею/продажем готівкового долара та євро, оскільки ризикують втратити клієнтів. До того ж, передумов для злету котирувань на ринку наразі немає.
На їхнє просідання розраховувати також не варто: напружена обстановка на фронті та певне зростання курсу на міжбанку впливають на процес курсоутворення у фінансистів готівкового ринку. І поки що — не на користь суттєвого зміцнення гривні.
Цими вихідними, переважно, обмінники фінкомпаній пропрацюють у форматі торгівлі «з обороту» із середнім розміром спреду в межах від 20−25 копійок до 35 копійок за доларом і в межах від 20−35 копійок до 60 копійок за євро.
Курс долара у більшості обмінників фінкомпаній цієї суботи та неділі перебуватиме в межах коридору: прийом від 37,00 до 37,30 гривень та продаж від 37,31 до 37,55 гривень.
А котирування євро 2−3 грудня в обмінниках перебуватимуть у межах: прийом від 40,10 до 40,60 гривень та продаж від 40,70 до 41,00 гривні.