Ось основні чинники, які вплинуть на курс і поведінку учасників торгів:
Перший робочий день нового звітного періоду. У понеділок, 2-го серпня, всі клієнти підводитимуть підсумки липня і на особливу активність на валютному ринку цього дня можна не розраховувати. З середи міжбанк вже увійде у свій звичайний діловий ритм.
Аукціон Мінфіну з розміщення ОВДП 3 серпня. На момент написання статті чиновники пропонують до розміщення гривневі папери на 387 і 476 днів із обмеженням на 3 млрд гривень кожних і без обмеження облігації на 819, 1064 та 1743 дні.
Цього тижня Мінфіну потрібно погасити тільки відсотки за гривневими і доларовими ОВДП. Такі суми чиновників не сильно «підтискають». Тому на особливе зростання дохідності продаваних паперів інвесторам розраховувати не варто.
Нерезиденти будуть досить стриманими у своїх операціях на первинному і вторинному ринках. Це не створить додаткового тиску на курс, але й особливо не підтримає гривню. А основними покупцями облігацій цього разу будуть держбанки та великі місцеві фінустанови.
За нашим прогнозом, у вівторок, 3 серпня Мінфін зможе розмістити гривневі ОВДП з дохідністю від 11,15% до 12,59% річних, залежно від їх термінів, при загальному обсязі продажу в межах еквівалента від 3,6 до 8,1 млрд гривень.
Так як основними покупцями будуть місцеві гравці, події і результати аукціону позначаться на міжбанку тільки в середу 4-го числа, коли вони розраховуватимуться за куплені папери, і частина банків продасть валюту з валютної позиції для оплати облігацій в гривні. Але це будуть незначні суми в загальних межах до $20−30 млн і вони не сформують істотного додаткового тиску на ринок.
Психологічний настрій учасників торгів і майбутній у першій декаді серпня вивід дивідендів «дочками» іноземних компаній. Незважаючи на підтримку Нацбанком долара минулого тижня у вигляді інтервенцій з викупу його надлишку на міжбанку, загальний психологічний настрій учасників торгів поки що залишається на користь подальшого зміцнення гривні. Це впливатиме на поведінку клієнтів цього тижня і позитивно для гривні.
Читайте також: Підприємці купили на міжбанку валюту без зобов'язань майже на 30 мільйонів. У лідерах євро, долар і єна
Небезпекою для нацвалюти будуть майбутні в першій декаді серпня покупки валюти «дочками» іноземних компаній для виведення дивідендів. Мабуть, це найбільша загроза для курсу гривні цього тижня, так як великі продавці і спекулянти намагатимуться максимально «розігріти» курс у моменти виходу таких клієнтів на ринок з покупкою долара і євро.
Інтервенції НБУ та ліквідність у банківській системі. Через малооб'ємність та вузькість українського міжбанку головним «законодавцем моди» за курсом усі дні цього тижня залишиться Нацбанк. Від його оперативності в частині інтервенцій і цінників, які виставляються, насамперед і залежатиме поведінка курсу найближчі дні. Поки регулятор давав учасникам ринку сигнал, що не готовий до різкого обвалу котирувань долара і викуповував його надлишок всі останні дні.
Читайте також: Перше півріччя НБУ закінчив зі збитками в 11 мільярдів
За нашим прогнозом, цієї ж тактики він дотримуватиметься і на початку серпня. При цьому в той момент, коли спекулянти і великі продавці намагатимуться «задирати» котирування долара в момент виходу «дочок» іноземних компаній із покупкою валюти під вивід дивідендів, НБУ волітиме до перебігу подій не втручатися.
Читайте також: НБУ «спрогнозував» курс долара на найближчі 3 роки (доповнена)
Якщо в такі моменти спекулянтів погоджено підтримає основна частина великих експортерів, які вже «втомилися» втрачати на просіданні долара, котирування американської валюти можуть дуже швидко знову повернутися до психологічного рівня в 27 гривень і вище.
Ліквідність у банківській системі 2−6 серпня утримається на високому рівні. За прогнозами «Мінфіну» коррахунки банків на ранок у цей період перебуватимуть в межах від 43 до 62 млрд гривень. Цих ресурсів повністю вистачить як для виконання фінустановами всіх нормативів НБУ, так і для періодичних спекулятивних ігор окремих учасників валютного ринку.
Прогноз курсів готівкового ринку і котирувань міжбанку на тиждень
На готівковому валютному ринку. Готівковий ринок залишиться повністю залежним від поведінки міжбанку, але при цьому не буде гарячково змінювати свої курси в моменти короткочасних коливань курсу на торгах. Для власників обмінників основними критеріями залишаться:
- реальний попит і пропозиція за готівковою валютою у своєму регіоні;
- обсяги вільної гривні в їх розпорядженні;
- співвідношення пари євро/долар на міжнародних ринках.
«Мінфін» прогнозує на 2−6 серпня коридор:
за готівковим доларом — в обмінниках фінкомпаній в межах 26,65 — 27,10 гривень при спреді від 15 до 20 копійок і в банках 26,55 — 27,15 гривень при спреді в межах до 20−25 копійок.
за готівковим євро — в обмінниках фінкомпаній в межах 31,60 — 32,10 гривень при спреді в межах до 20- 25 копійок і в банках 31,50 — 32,25 гривень при спреді до 30 копійок.
На міжбанку. Головними факторами для курсоутворення на торгах в період 2 — 6 серпня будуть:
- поведінка «дочок» іноземних компаній в період покупки валюти під вивід дивідендів;
- тактика і поведінка Нацбанку в частині проведення інтервенцій на валютному ринку і їх цінники;
- господарська діяльність найбільших місцевих клієнтів;
- результати аукціону з розміщення ОВДП 3 серпня і обсяги участі в ньому нерезидентів, а також поведінка іноземців на вторинному ринку;
- поведінка пари євро/долар на міжнародних ринках.
За прогнозами «Мінфіну», 2−6 серпня коридор за доларом на міжбанку перебуватиме в межах 26,60 — 27,05 гривень, а євро — в межах 31,55 — 32,10 гривень.
Обсяги щоденних операцій складуть:
У понеділок — в межах до $95−120 млн при укладанні до 400−520 угод за рахунок ефекту «першого дня звітного періоду».
У вівторок — четвер — в межах до $120−145 млн при укладанні до 450−600 угод за рахунок входження клієнтів у звичайний діловий ритм, а також розрахунків у середу за аукціоном ОВДП;
У п'ятницю — в межах до $100−120 млн при укладанні до 400−450 угод за рахунок зниження ділової активності клієнтів перед вихідними.