Останній короткий робочий тиждень 2020 року пройшов досить спокійно для гривні хоча і без особливих успіхів. Після різкого зниження котирувань долара у вівторок 29 грудня — вже у середу він відновив статус-кво. В цілому, американська валюта на торгах цього тижня навіть трохи зросла — до 28,30 / 28,33 грн. Набагато більше подорожчав за цей період євро — з 34,60/34,63 грн до 34,78/34,81 грн на кінець торгів 30-го грудня.
Готівковий ринок по долару орієнтувався на поведінку міжбанку, а по євровалюті — обмінники фінкомпаній періодично навіть дозволяли собі ставити цінники продажу нижче рівня котирувань на торгах.
Читайте також: Консенсус-прогноз — 2021: що буде з курсом, інфляцією та економікою
Тепер же вирішальним фактором для готівкового ринку стануть новорічні свята.
Традиційний дефіцит гривні у населення для купівлі подарунків та святкування Нового року спрацює і в цей раз.
Підвищена потреба в гривневої готівці змусить населення активніше патрати свої валютні заначки. Власники обмінників намагатимуться на цьому максимально заробити. Працюючи у форматі «з обороту», вони занижуватимуть курс прийому валюти, зберігаючи курс продажу на рівні близько котирувань міжбанківського ринку. І чим швидше відбуватиметься процес насичення обмінників валютою громадян, тим нижче будуть котирування її прийому у фінансистів.
Стримуватиме «жадібність» власників обмінників при виставленні котирувань прийому валюти:
- рівень конкуренції в своєму регіоні
- фізична наявність обсягів вільної гривні та валюти у мережах обмінних пунктів.
Особливих загроз для курсу національної валюти з боку готівкового ринку в ці святкові дні не буде, але і преференцій ніхто їй не обіцятиме.
Курси готівкових валют на 31 грудня 2020 року — 3 січня 2021 року
Котирування долара в обмінниках будуть у межах: прийом 28,05 -28,28 грн і продаж 28,30- 28,55 грн.
Читайте також: Чотири міфи про статус долара
Більшість обмінників всі ці дні пропрацюють в режимі «з обороту». З огляду на досить середній рівень валютних ризиків по долару на всі дні новорічних свят і тенденцію до збільшення обсягів здачі валюти громадянами в цей період — власники обмінників встановлять спред по ньому у межах від 15 до 30 коп.
Основними факторами при визначенні відмінностей курсів на регіональному рівні будуть:
- територіальне розташування обмінника (центр міста, околиця, близькість базарів, великих торгових центрів і т.п.);
- платоспроможність місцевого населення та географія його зайнятості (працюють в основному в своєму регіоні і в Україні або є заробітчанами, які приїздять на свята додому з-за кордону);
- ступінь насиченості регіону обмінними пунктами і конкуренція між ними.
Котирування євро. Ризики по євровалюті для українських власників обмінників 31 грудня — 3 січня будуть дещо вищі, ніж по долару. Тому фінансисти залишать як мінімум середній рівень спреда між купівлею-продажем по євро і орієнтуватимуться на наступні дані:
- готівкові котирування пари долар/гривня;
- співвідношення пари євро/долар на міжнародному ринку;
- власні завдання по євровалюті.
Спред по євро перебуватиме у межах від 20 до 30 коп, а у деяких обмінників і до 35−45 коп.
Виходячи з прогнозів «Мінфіну» на ці вихідні обмінники встановлять котирування готівкового євро у межах: прийом 34,10- 34,35 грн і продаж 34,45 -34,80 грн.
Для забезпечення виконання своїх індивідуальних завдань частина точок обміну, що належать фінкомпаніям, може скорегувати наші розрахункові рівні ще на «плюс«-»мінус» 3−8 коп на євро.
Котирування по російському рублю. По російської валюті ризики зберігаються, що змусить фінансистів тримати досить широкий спред по ній на всі дні новорічних свят. Більшість обмінників на цей період встановить такі котирування: прийом за 1 рубль у межах 0,365 -0,373 грн і продаж 0,375- 0,380 грн.