Новий поштовх економіки
А економіка ж то зростає! Звіт про ринок праці, якого всі чекали з самого початку тижня, виявився вельми оптимістичним. Замість очікуваних 865 тис. нових робочих місць було створено 943 тис., а це максимальне зростання з серпня 2020.
Рівень безробіття знизився з 5,9% до 5,4%, що набагато краще, ніж прогноз на рівні 5,7%. Середня зарплата зросла на 0,4%, хоча очікувалося 0,3%. Для порівняння: в червні зростання склало 0,3%. У річному вимірі зростання оплати праці становило 4%, очікувалося 3,9%, в червні 3,6%.
Тож, як бачите, ставка на відновлення економіки заграла новими фарбами, а у ФРС, на мою думку, з'явилися вагомі аргументи на користь поступового посилення монетарної політики. Ринок відреагував абсолютно закономірно: S&P 500 і Dow — вгору, а орієнтований на технологічні компанії і дешеві гроші Nasdaq — донизу.
Хто зараз головний на ринку?! Правильно — ФРС. Від нього залежить все. Захочу страчу, а захочу помилую! Тому, будь-яка інформація, що просочується або через закриті двері, або з публічних виступів керівництва ФРС, вбирається ринком із жадібністю і швидко трансформується у конкретні покупки/продажі.
Ось і цього тижня, варто було Річарду Кларіді, заступнику голови ФРС, сказати, що з економікою все гаразд, вона не потребує підтримки і, швидше за все, ставку почнуть підвищувати вже на початку 2023 року, а про поступове згортання програми викупу облігацій офіційно заявлять до кінця цього року, як ринки рушили «на південь».
Контракт з ФРС у Кларіда закінчується в січні і за чутками нинішня адміністрація не збирається його продовжувати. Тож, можна рубати правду-матку! Що стосується інфляції, то Кларіда теж вважає, що вона є тимчасовою і з часом повернеться до комфортного рівня в районі 2%. Інших заяв очікувати було складно, враховуючи те, який ефект вони могли б надати на ринки, навіть прозвучавши з вуст напівпенсіонера.
Чи буде чергова хвиля коронавірусу
Здавалося, що з вірусом вже попрощалися, як мінімум у розвинених країнах, де вакцинація пройшла/проходить більш-менш успішно, але ні. Як заявив радник Білого Дому Ентоні Фаучі, є побоювання п'ятої хвилі зараження. І чим довше люди тягнуть з вакцинацією, тим гіршими можуть бути наслідки і тим більша ймовірність появи нових штамів.
«Всі віруси прагнуть до відтворення. Ті, у яких це виходить найкраще, стають домінантними, — пише Washington Post і додає, — нові варіанти можуть стати більш ефективнішими з часом».
Читайте також: Освоюємо Європу: готуємося інвестувати в європейський фондовий ринок
Тож ті, у кого є інвестиції в акції stay-at-home, різні там зуми з нетфліксами, можете, звичайно, порадіти, але не забудьте сходити на щеплення. У довгостроковій перспективі від нових хвиль зараження точно ніхто не виграє.
Неоднозначні звіти
Сезон квартальних результатів триває на мажорній ноті. Формально, фактичні результати більшості компаній перевершують прогнози, але, як я писав минулого тижня, не всі рекорди радують. Адже багато з них при найближчому розгляді виявляються не зовсім «правильними»
Читайте також: Топ-10 брокерів, за допомогою яких можна купити акції на іноземних фондових біржах
Я маю на увазі досягнення багатьох компаній «нової хвилі», наприклад Tesla та Uber, які зуміли заробити чистий прибуток, але зробили це не завдяки своїй основній операційній діяльності, а шляхом фінансових інвестицій. Прибуток — це чудово, але якщо ви хочете заробляти на фінансових вкладеннях, то звичайніше буде купити акції якихось хороших інвестиційних банків, а не виробника автомобілів або таксопарку.
Компанії рвуться вгору
Електромобілів найзеленіше світло! У четвер, рано вранці, Білий дім заявив, що до 2030 року продажі електромобілів і гібридів у США повинні досягти 50% від загальної кількості.
Найбільші виробники — GM, Ford і власник Chrysler — компанія Stellantis — ініціативу підтримали і рвуться до бою. Але, звичайно, вони чекають фінансових стимулів від держави, адже без цього ніяк.
Безумовно, ці новини просто чудові для виробників електричних автомобілів і творців мереж електрозаправок, але, з іншого боку, індустрія EV (електромобілів) вже не та, що раніше. Конкуренція міцнішає з кожним днем і вистояти у цій кривавій боротьбі зможуть тільки найефективніші.
Фантастично успішне IPO Robinhood Markets Inc. — 100% зростання ціни за один тиждень — чудове свято для всіх роздрібних спекулянтів. Їх «гостросюжетний» світ, повний небачених злетів і падінь, надувається і стає все більшим і сильнішим. Те, що здавалося локальним божевіллям ще місяці тому, перетворилося на повномасштабну реальність. І не тільки в області meme акцій.
Те, що Кеті Вуд підтримує робінгудів — це абсолютно природно і цілком очікувано, але останнім часом навіть величезні інституційні контори намагаються не залишитися осторонь. Наприклад, JPMorgan активно продає фонд, що інвестує в біткоїни, своїм багатим клієнтам. Всі хочуть швидко заробити, а те, що інвестування перетворюється на казино, зараз мало кого хвилює. Розбір гри буде потім, коли бульбашка лусне!
Читайте також: Чи варто позбавлятися від акцій китайських компаній: три причини «за» і «проти»
Ну і останнє, на закуску. Хто вірить у прогнози, можуть порадіти. Goldman Sachs підвищив прогноз значення S&P 500 на кінець року, з 4,300 до 4,700. Абсолютно закономірно, адже який інвестиційний банк з Волл-стріт може дозволити собі «ведмежі» настрої?!
Вже точно не в публічній площині і не в розмовах з клієнтами. Песимістичний реалізм завжди залишається за зачиненими дверима, а для широких мас гасло завжди одне: «Вперед і тільки вперед»!