Звідки нагрянув крипто-шторм
Формальним приводом для такого зниження послужило рішення регуляторних органів Китаю (The National Internet Finance Association of China, the China Banking Association and the Payment and Clearing Association of China) відновити заборону на операції з крипто активами, яке вони оприлюднили у вівторок. Спочатку заборона була введена в 2013 році, чим поставила випуск та операції з крипто активами поза законом.
Це була не перша негативна новина для біткоїна за останній час. Трохи раніше Ілон Маск в своєму твіті оголосив про ліквідацію позиції Tesla Motors в біткоїні і припинення планів продажу автомобілів за біткоїни, що пояснив екологічними міркуваннями і великим «карбоновим» слідом через майнінг криптовалюти.
Читайте також: Пузир технологічних компаній і криптовалюта вже лопнув
Варто зазначити, майнінг біткоїну дійсно споживає 110 терават*год електроенергії на рік, що становить 0,55% від усього світового виробництва або приблизно дорівнює споживанню електрики такими країнами, як Швеція або Малайзія.
«Ведмежі» настрої на крипторинку збережуться
Навіть в таборі адептів і прихильників криптореволюції є розуміння передчасності і надмірності темпів зростання котирувань багатьох «монет». Так, авторитетний в світі крипто активів інвестор і CEO Galaxy Digital, Майк Новограц, в своєму інтерв'ю каналу CNBC зізнався, що не очікує швидкого відновлення цін після такого падіння.
За тиждень індикатор ринкового настрою 'Crypto Fear and Greed Index' впав до відміток в зоні «критичного страху» (extreme fear), відображаючи невизначеність і страхи інвесторів.
Технічна картина для біткоїну в короткому горизонті також невтішна. Котирування закріпилися далеко під 20 і 50-денними ковзаючими середніми, а в середу йшли навіть нижче 200-денної середньої, яка все-таки встояла в якості рівня підтримки.
Денний графік показує підтверджений спадний тренд із мінімумами і максимумами, які знижуються, а 20 і 50-денні ковзні мають спадний ухил. Всі ці знаки можуть трактуватися однозначно як «ведмежі» настрої, що посилюються негативним новинним фоном.
Поглянувши на ситуацію більшим масштабом, можна говорити про перехід ринку від стану ейфорії, за якої біткоїн був ласим активом для кожного, до фази стабілізації, в якій сили росту зрівноважилися раціональними побоюваннями і страхами.
Чому криптовалюта не золото
Як і раніше, крипто активи не мають об'єктивної фундаментальної вартості, про що втомилися говорити аналітики. Це погано, але не критично. Наприклад, золото також має надзвичайно низьку об'єктивну вартість, що не заважає йому бути захисним активом. Набагато важливіший консенсус прийняття цінності однієї або декількох криптовалют, що вимагає певної її ексклюзивності, якої в криптосвіті не існує.
Зараз вже налічуються сотні і навіть тисячі всіляких «коїнів», що дають інвестору унікальний шанс отримати казкове зростання капіталу. Цей ефект і продемонструвала криптовалюта Dogecoin, створена спочатку як жарт, ала зараз вона має капіталізацію в $ 51 млрд.
Важливо розуміти, що зростання вартості або капіталізації «монети» експоненціально знижує темпи її потенційного зростання. В цю пастку міг потрапити і біткоїн. Адже підтримка темпів його зростання вимагала величезного наростаючого припливу капіталу, що складно забезпечити на межі капіталізації в $ 1 трлн.
Випробування відсутністю зростання: хто переживе
Звичайно, у багатьох криптовалют зберігаються хороші шанси на довгострокове зростання, яке може перевищити історичні максимуми, але часовий горизонт і список «щасливчиків» спрогнозувати неможливо.
Найбільш підготовленим до широкого прийняття залишається біткоїн, платежі яким вже реалізували або планують реалізувати в найближчому майбутньому багато фінтех-сервісів, таких як PayPal.
Біткоїн і деякі інші «монети» вже слугують базовим активом для деривативів і формують біржові фонди; з ними починають працювати банки в якості альтернативних інвестицій, а багато авторитетних інвесторів з великими іменами прямо або побічно визнають цінність біткоїну.
Все це легітимізує його в очах інвестиційного співтовариства і дає йому шанси на подальший розвиток. Але зараз перед криптовалютами стоїть випробування відсутністю зростання, яке зможуть пережити не всі, оскільки при стабільних котируваннях зникає мотивація їх купувати, а відповідно і перспективи зростання.
Ймовірно, в найближчі місяці ринок крипто активів чекає деяке «охолодження» і зниження інтересу з боку нових користувачів, що призведе до корекції і тривалої консолідації.
Читайте також: Майбутнє криптовалюта: чи будуть вони зростати в ціні або обваляться
Прихильникам технічного аналізу для відкриття довгих позицій можна порекомендувати дочекатися сигналів розвороту тренду, таких як закріплення над 50-денною ковзною, підтвердження зростання мінімумів і зміна куту ковзання на висхідний.
І важливо пам’ятати, що у крипто активів немає фундаментально-обґрунтованої ціни і це добре пам’ятає людина, яка купила 2 піци за 10 тис. біткоїнів у 2010 році. Цінність будь-якої «монети» обумовлена лише вашим сприйняттям цієї цінності і тому не дайте себе оманити недавнім високим котируванням.
Юрій Шикота, інвестиційний експерт Treeum