Віковий ценз
Цікаво, скільки безробітних чоловіків, серед яких, безумовно, є як «ідейні», так і вимушені, в Україні? Відповідь можна тільки вгадати, адже будь-яка претензія на точну оцінку в країні, де загальна кількість громадян оцінюється «на око», з точністю до 5−10 млн, це нісенітниця. І все ж, якщо припустити, що нас залишилося близько 40 млн, і використовувати ту саму пропорцію, що і в США, то вийде близько 3,5 млн. Чимало! І, впевнений, що ви легко знайдете таких у своєму оточенні.
Я знайшов миттєво. Більш того, виявилося, що серед моїх приятелів таких дуже багато, що досить легко пояснити неофіційним віковим цензом, встановленим в нашій країні. Поспостерігайте за людьми, що виходять з офісних центрів — ви не побачите серед них багато чоловіків старших тридцяти п'яти, максимум сорока. Зверніть увагу на тих, хто обслуговує вас в магазинах і ресторанах. На відміну від досвідчених, повних непривітної гідності і впевнених у собі французьких офіціантів, наші юні і усміхнені. Старі таксисти — теж анахронізм, схоже, вони вже давно їздять по Нью-Йорку.
Те ж саме з лікарями, вчителями і артистами. Навіть органи вищої державної влади України, і ті разюче помолодшали.
Читайте також: Пенсійний калькулятор. Як розрахувати свою пенсію
Так чим же живуть і як заробляють собі на життя всі ці люди, які залишилися поза системою? Різновидів безробітних багато: від хворих, нещасних бомжів, які потребують опіки держави і співчуття суспільства, до високооплачуваних в минулому фінансистів, банкірів, програмістів і навіть управлінців вищої ланки, що в якийсь момент випали з обійми.
Звідки гроші
Давайте просто поглянемо навколо і спробуємо зрозуміти, як ці люди виживають.
Виплати по безробіттю. На відміну від США, в Україні на них довго не протягнеш. По-перше, платять лише кілька місяців. По-друге, щоб отримувати достатні виплати потрібно, щоб вас звільнили з офіційної добре оплачуваної роботи. Інакше отримаєте «мінімалку», якої вистачить тільки, щоб спитися.
Рання пенсія та допомога по інвалідності. Боюся, що в переважній більшості випадків слова «пенсія» і «інвалідність» в Україні лунають як вирок, хіба що у вас є якісь додаткові джерела доходу або забезпечені люди, що піклуються про вас.
Читайте також: Бюджет-2022: як будуть жити пенсіонери, чиновники і одержувачі державної допомоги
Життя на утриманні. Судячи з деяких моїх знайомих, до речі, в минулому вельми успішних, професійних і добре оплачуваних фахівців — це варіант! Хоча і з деяким збоченням. Адже в переважній більшості випадків цих чоловіків утримують не ті, хто повинен — вдячні діти, які міцно стоять на ногах. Найчастіше це або вірні дружини, які від безвиході обрали тягар годувальника сім'ї, або самотні жінки «необальзаковского» віку, переповнені невитраченою любов'ю, або засліплені тваринним інстинктом матері.
Заощадження, інвестиції і криптовалюта. У цьому сегменті безробітних я б виділив дві категорії. Перша — ті, хто дійсно подбав про майбутнє, приготував сани влітку і тепер, акуратно інвестує свій пенсійний капітал та насолоджується зрілим віком. Друга категорія — запевняє оточуючих, що активно торгуючи цінними паперами, крипто, граючи в покер і роблячи ставки на спорт, можна заробити на життя. Мені здається, що в ці історії можуть повірити тільки ті, хто застряг на нижчому щаблі подібних «заробітків» — в залі з гральними автоматами.
Випадкові заробітки. Велика армія людей, що готові попрацювати від випадку до випадку за готівку. Багато з них досить професійні, повні енергії і були б готові до повноцінного офіційного працевлаштування, але на це попиту немає.
Дачники. Один мій друг, в минулому чесний фінансовий директор у великих відомих українських та іноземних компаніях, в приватній бесіді ділився радістю, що у нього на дачі виріс відмінний урожай і він може забезпечити овочами та фруктами всю сім'ю. Ні, він не бере приклад з імператора Діоклетіана, який ростив капусту заради задоволення і душевного спокою. Овочі потрібні йому, щоб виживати і годувати домочадців. Тепер ось замислюється про пасіку і навіть склав блискучий бізнес-план з управління бджолами. Таких чимало за відсутності утриманців прогодуватися «з землі», напевно, можна. Хоча, не думаю, що ваша старість при цьому буде легкою і безтурботною. Ймовірно, в цю ж категорію варто було б включити і численних рибалок і мисливців, особливо, яким не чужий браконьєрський промисел.
Читайте також: У Мінекономіки кажуть, що кількість безробітних скоротилася за рік на третину
Напевно, є й інші категорії «зайвих людей», які я не помітив і пропустив, та й нехай. Адже мета дискусії — не глибокий аналіз ситуації. Просто хочеться звернути увагу суспільства на ситуацію, що склалася. Погодьтеся, що це проблема, коли країна, яка страждає від демографічної кризи, запросто виключає з життя мільйони своїх працездатних громадян.