Нові правила торгівлі
Цього року Нацбанк запустив новий сайт, через який можна замовити пам’ятні та інвестиційні монети. Раніше придбати українські колекційні монети можна було у банках-дистриб'юторах (наразі це Ощадбанк, Укргазбанк, Радабанк і Таскомбанк). Однак, як пояснюють нумізмати, не всі монети з’являлись у відділеннях фінустанов, а процедура замовлення була незручна. Також можна було купити монети за підпискою у Київському клубі нумізматів, але це варіант для тих, хто професійно займається колекціонуванням і принаймні знає про існування такого клубу.
За словами колекціонерів, частина тиражу відразу скуповувалась перекупниками і потім перепродувалась. Тож багатьом нумізматам доводилось переплачувати за бажані монети.
Продаж через новий сайт має не лише спростити купівлю монет, але й обмежити діяльність перекупників. Якщо кожен без зайвих труднощів може поповнити свою колекцію, перспективи заробити на перепродажі суттєво знижуються.
Що можна купити прямо зараз
На сайті представлені як нові монети, які були відчеканені цього року, так і старіші, запаси яких ще не розпродано.
Наприклад, золотих монет зараз представлено 14 видів. Найдорожча з них — «Надання Томосу про автокефалію Православної церкви України» вагою 1 тройська унція (31,1 г). Монета випущена у 2019 році, придбати її можна за 66,878 тис. грн.
Більшість представлених на сайті монет були відчеканені ще до 2010 року, а деякі не розпродані із 90-х. Найдешевші золоті монети вагою лише 2 г і коштують 3 259 грн.
Вибір срібних монет менший — лише 8 видів, але серед них більше новіших. Зокрема, цього року була відчеканена монета «До 150-річчя від дня народження Лесі Українки», а з минулорічних запасів лишилися присвячені Олімпійським іграм у Токіо, Видубицькому монастирю та Золочівському замку. Вага більшості срібних монет — 1 унція, хоча є вдвоє важчі і легші. Мінімальна ціна срібних монет — 999 грн.
Представлені на сайті і монети з недорогоцінних металів. Вони, природно, дешевші: ціна коливається від 10 до 55 грн.
На які монети очікуємо
В окремому розділі на сайті можна ознайомитись із монетами, які НБУ планує випустити цього року. Регулятор вказує, в якому місяці вони мають з’явитись у продажу, з якого металу будуть зроблені та який заплановано тираж.
Цього року очікується один новий вид золотих монет — «До 30-річчя незалежності України» вагою 2 тройські унції. Її орієнтовна ціна наразі не вказана, але можна очікувати, що вона буде висока через обмежений тираж — до 400 екземплярів. Випущена таким самим тиражем і такої ж ваги монета «25 років незалежності України» наразі на аукціонах оцінюється в 298 тис. грн.
Також у продажу з’являться 10 нових пам’ятних срібних монет. Але особливо рідкісних серед них не очікується, тираж кожної — від 2 до 4 тис. екземплярів.
Як працює сайт
Загалом, сервіс від НБУ працює майже як будь-який інтернет-магазин. Спершу на сайті потрібно зареєструватись, а після цього можна обирати потрібну продукцію, натискаючи кнопку «купити». Обрані монети потрапляють до «кошика», коли замовлення сформоване — його можна оформити.
Оплата відбувається безпосередньо на сайті. Можливості заплатити вже після отримання монет немає. Запропоновані 2 варіанти доставки: Укрпоштою та «Новою поштою». Також можна отримати монети в пункті самовивезення у Києві на Контрактовій площі. У інших містах таких пунктів немає.
Серед недоліків редакція виявила лише відсутність в описі монет їхньої ваги. Хоча, наприклад, діаметр всюди вказаний. Коли журналіст «Мінфіну» поділився цим спостереженням з одним з колекціонерів, той не зрозумів в чому тут проблема, мовляв і так має бути зрозуміло, яка з монет скільки важить. Хоча для людей далеких від нумізматики цю інформацію не завадило б додати.
Також дещо складне спілкування з консультантами. Якщо вам потрібно уточнити інформацію щодо конкретної монети, потрібно писати на електронну пошту. Телефонного номеру чи онлайн-чату для швидшого зв’язку немає. «Мінфін» протестував, як працюють консультанти — відповідь на запитання ми отримали приблизно за 3 години.
Що купив «Мінфін»
Редакція вирішила придбати срібну монету «До 150-річчя від дня народження Лесі Українки». Її вартість на сайті вказується разом із футляром, в день покупки вона становила 3 896 грн. Без врахування футляру монета обійшлася б у 3 788 грн. Вага монети 2 тройські унції.
Перш, ніж зробити покупку, «Мінфін» порадився з колекціонерами. Вони звернули нашу увагу на кілька факторів, які мають сприяти подорожчанню цієї монети в майбутньому.
1) Тираж монети у 2 500 екземплярів вважається невеликим, тому, швидше за все, вже за кілька місяців він буде розпроданий.
2) Досить часто НБУ випускає монети, присвячені персоналіям чи місцям, про які важко хоч щось сказати, не заглянувши до Вікіпедії. Тут ситуація протилежна — Леся Українка відома особа, а ювілей набув медіа-резонансу.
3) Монета виглядає естетично. Звісно, це питання смаку, але і експерти, з якими ми говорили, і редакція зійшлись на тому, що дизайн вдалий.
Як вже відзначав «Мінфін», золоті часи для перекупників монет минули. Якщо будь-хто без зайвих труднощів може купити товар, він значною мірою втрачає свою ексклюзивність. Водночас, як пояснюють експерти, коли запаси монети закінчаться у НБУ, придбати їх можна буде лише «з рук». Як правило, за рік після цього ціна монети збільшується на 10−20%.
Також експерти звернули увагу на ще один фактор, який може вплинути на вартість монети. Часто колекціонери, відвідуючи міжнародні заходи нумізматів, беруть з собою вітчизняні монети для продажу. В умовах пандемії такі з'їзди не проводились, а це формує відкладений попит.
Де і чому монети продають дешевше
Купівля пам’ятних монет — не завжди виграшний варіант. На сайті НБУ є чимало монет, які розпродуються вже кілька десятків років. Найяскравіший приклад — золотий «Тарас Шевченко», випущений в 1997 році тиражом у 10 тис. екземплярів.
Читайте також: Колекції монет, вина або марок: як заробити на своєму хобі
В деяких випадках на онлайн-аукціонах монети торгуються навіть дешевше, ніж на сайті регулятора. Наприклад, це стосується срібного «Георгія Берегового», який був випущений у 2011 році тиражом 5 тис. екземплярів.
Вага становить пів тройської унції (15,55 г). НБУ наразі встановив ціну за монету в 999 грн., а ось на онлайн-аукціонах є пропозиції в діапазоні 600−650 грн. Справа в тому, що ці монети рахувались на балансі банків, які були визнані неплатоспроможними. Тому їх і продали за балансовою вартістю, нижчою від ринкової. Тепер же перекупники, які оперативно скупили ці монети, шукають нових покупців.
Чи захищає метал інвестиції
Можна подумати, що гарантією захисту вартості колекційних монет є метал, з якого вони зроблені. Однак давайте розрахуємо, яка вартість срібла, наприклад, в тій монеті, яку придбав «Мінфін». Коли ми здійснювали покупку, на міжнародних ринках, одна тройська унція металу оцінювалась в $26,44. Відповідно, 2 унції — $52,88. Офіційний курс гривні до долара був 27,7. Таким чином, вартість придбаного нами металу склала 1 464,7 грн. А ще 2 323,3 грн ми доплатили за колекційну та естетичну цінність.
Якщо ціль купити монети заради металу, то вигідніше купувати інвестиційні монети «Архістратиг Михаїл». Їх НБУ чеканить великими тиражами і майже жодної колекційної цінності вони не мають. Зараз таку монету вартістю в 1 тройську унцію на сайті НБУ можна придбати за 1 010 грн. Метал тут обійшовся б майже вдвічі дешевше, ніж в монеті до річниці Лесі Українки. До того ж, «Архістратиг» на 100−200 гривен дешевший навіть за срібні злитки такої ж ваги.
Та якщо ви захочети швидко продати інвестиційну монету, доведеться робити значну знижку. Так, НБУ викуповує срібного «Архистратига» на 30% дешевше, ніж продає, наразі ціна становить 696 грн. Ломбарди ж так срібну монету оцінюють ще дешевше — близько 600 грн.
Читайте також: Слідкуйте за ціною металів та вартістю інвестиційних монет на «Мінфіні»
Зниження ціни на метал на світових ринках тягне до низу і ціну на колекційні монети. Так сталося і у нашому випадку. З часу покупки ціна срібла просіла і НБУ вже продає нашу монету на 89 грн. дешевше.
Коли вдасться перепродати
Монети до 150-річчя Лесі Українки вже зараз продаються на онлайн-аукціонах і коштують приблизно на 400 грн. дорожче, ніж на сайті НБУ. Та поки що це «полювання» на випадкового покупця, який погано розбирається в монетах і просто не знає, що її можна придбати на сайті НБУ.
Коли Нацбанк розпродасть свої запаси, така націнка вже виглядатиме цілком виправданою. «Мінфін» планує продати свою монету за рік орієнтовно на 15−20% дорожче. Яку саме ми встановлюватимемо націнку залежатиме від багатьох факторів, в тому числі від ціни срібла на момент продажу.
Читайте також: Монетка на пам'ять. Українці залишають собі більшість монет дрібного номіналу
Виникає запитання, чи є сенс приватному інвестору так само купувати монети з метою перепродажу? Як пояснюють нумізмати, для більшості це не найкращий спосіб заробити. Щоб купувати монети, їх потрібно, в першу чергу, любити і отримувати задоволення від колекціонування. Перепродаж може бути лише похідним заняттям.