Що робити в такий ситуації — розпродувати акції, які продовжують падіння, чи чекати на відновлення, які рішення в таких ситуаціях ухвалюють найуспішніші інвестори, як вони радять діяти зараз, — розбирався «Мінфін».
Збитки — це нормально
Найперше, що має усвідомити будь-який інвестор, що починає торгувати на фондовому ринку, — уникнути збитків, принаймні на якомусь етапі, неможливо і до них слід бути готовим.
Найгірше, що можна зробити, якщо активи йдуть у мінус — почати панікувати і діяти необдумано. Тому важливо наперед розуміти, що ви робитиме, якщо складеться негативна ситуація.
«Фіксація збитків може обговорюватися при реалізації сценарію, який закладають ще на етапі розгляду інвестиції. Варто розуміти, як глибоко ціна може впасти, щоб з'явилася необхідність вийти з інвестицій достроково. Цей фактор абсолютно індивідуальний», — пояснює старший аналітик компанії Empori group Артем Беркович.
На необхідності підготувати план наперед наголошує і співробітник Конгрес-Інвест Сергій Гончаренко. «Перед початком інвестування треба поставити чітку ціль по терміну тримання активів, періодичності перегляду портфелю, допустимих просадок за кожним активом», — пояснює експерт.
Існує декілька основних стратегій реакції на зниження вартості активів.
Стратегія «купив і тримай»
Такої стратегії дотримуються, в першу чергу, ті, хто інвестує на довгий термін у 3−5 років, а то й взагалі не планує продавати придбані акції ніколи. Будь-яке просідання вартості, якщо йдеться про фондовий ринок загалом або про компанії-лідери ринку, — річ тимчасова і рано чи пізно почнеться відновлення.
Наприклад, з жовтня 2007 року по березень 2009 року під час фінансової кризи і Великої рецесії індекс S&P 500 впав на 57,7%. Але до березня 2013 року відіграв всі збитки і продовжив 10-річне бичаче зростання більш ніж на 400%.
У 2020 році через пандемію і глобальний спад фондові ринки знову похитнулися, а індекс S&P 500 впав на 51%. Та вже у другій половині минулого року індекс повернувся до норми, а до 1 квітня цього року досяг нового рекордного рівня 4 019,87.
Періоди тривалого падіння були і у більшості успішних на сьогодні компаній. Ті, хто їх просто перечекав, — опинились у виграші. Яскравий приклад — акції Apple.
На початку 1992 року ціна акцій Apple сягнула історичного максимуму, перевершивши ціну в 60 центів. Однак, за рік за акцію давали вже близько 25 центів, а в 1997 році акція оцінювалась в 12−13 центів. Тобто, від свого піку знецінилась в 5 разів.
Після цього було декілька тимчасових злетів, які завершувались черговим обвалом. Перевершити рекорд початку 90-х і більше не опускатись нижче нього, Apple зуміла лише в 2004 році. Однак, «ліниві» інвестори, які 12 років просиділи «в мінусі», були винагородженні за своє терпіння: зараз одна акція «яблучної» компанії коштує близько $125, а щорічні дивіденди становлять 88 центів, тобто більше ніж вартість акції у 1992 році.
Читайте також: Як купити акції Apple і Tesla в Україні
Один з найвідоміших інвесторів, що часто намагається перечекати падіння, — мільярдер Воррен Баффет. Його компанія Berkshire Hathaway ще з 2015 року володіє акціями Kraft Heinz Co: вони складають 4,18% портфеля інвестиційного гіганта, а їхня загальна вартість перевищує $11 млрд.
Та якщо у 2015 році 1 акція виробника продуктів харчування коштувала близько $77, то зараз — лише $42,7. В «мінусі» цей актив перебуває вже кілька років. І не схоже, що відновиться найближчим часом. Баффет визнає, що переплатив за акції, але все одно називає Kraft Heinz «прекрасним бізнесом» і заявляє, що не збирається продавати ці активи.
Щоправда, стратегія «купив і тримай» інколи підводила і Баффета. Трохи більше року в портфелі інвестора перебувала компанія Finova Group. «Оракул із Омахи» не розгледів її проблем і доки тримав акції в портфелі, вони впали в ціні на 92%. Зрештою компанія оголосила про банкрутство.
Стратегія «спостерігай і виходь вчасно»
Інша стратегія — спостерігати за ситуацією в компанії і виходити з активу, якщо прогнози і оцінки песимістичні.
«Продавати акції необхідно, коли бізнес-модель компанії більше не може генерувати прибуток, а компанія не може її змінити. Зазвичай в таких випадках у компанії падає виручка, зменшується маржинальність і чистий прибуток, якщо він був. В той же час, конкуренти, які змінили стратегію, збільшують долю на ринку, витісняючи „нашу“ компанію. Яскравий приклад — Nokia і LG, які стали банкротами на ринку смартфонів», — пояснив «Мінфіну» співзасновник Wotan Михайло Рітчер.
Інколи донизу йде не конкретна компанія, а весь сектор, який вона представляє. Наприклад, ціна тютюнових гігантів досягла свого піку в 2017—2018 роках, але загальний тренд на здоровий спосіб життя і законодавчі обмеження підкосили галузь. Акції гігантів індустрії пішли донизу і з того часу так і не відновились.
Використовуючи такий метод, головне не переплутати тимчасове зниження ціни із глобальними тенденціями. Помилкові оцінки можна знайти в досвіді навіть найуспішніших інвесторів. Так, весною минулого року стало відомо, що Уоррен Баффет продав всі свої акції 4 американських авіакомпаній: Delta Air Lines Inc, Southwest Airlines Co, American Airlines Group Inc і United Airlines Holdings Inc.
Читайте також: Що відбувається з акціями компанії-банкрута: головне для інвестора
Пандемія спровокувала падіння акції найбільших авіаперевізників. Тож, Баффет, побоюючись їх банкрутства, позбувся акцій. Водночас всі зазначені авіакомпанії пережили 2020 рік і жодна з них не оголосила про банкрутство, а чимало непрофесійних інвесторів заробили, купуючи акції «на дні» і спостерігаючи за їхнім відновленням.
Автоматичне закриття позицій
Цей спосіб підходить тим, хто вкладає гроші на фондовому ринку на невеликий термін. Наприклад, на 1 рік. Суть методу проста: якщо певний актив дешевшає до певної позначки, він продається. Наприклад, якщо акції втрачають 10 чи 20% вартості.
Саме такий метод рекомендував використовувати «Мінфіну» у нашому інвестиційному проекті лектор навчальних програм Freedom Finance Україна Тарас Гандзій.
Якщо акції суттєво просідають при інвестиціях на короткий термін, просто немає можливості очікувати на їхнє відновлення. Потрібно позбуватись збиткових активів і шукати ті, які принесуть прибуток. В такому разі не важливо, на скільки потенційно приваблива компанія і як можуть зрости її акції за кілька років.
Не готовий ризикувати на фондовому ринку? Відкривай депозит, отримуй стабільний прибуток та бонус від «Мінфіну»
Подібний метод інколи застосовують в інвестиційних компаніях. Скажімо, компанія має на рахунку $1 млн клієнтів, а консервативні інвестиції вже принесли $100 тис. В таких умовах вже можна звернути увагу на ризиковані активи.
Якщо інвестиції виявляться невдалими, клієнти ще зможуть пробачити зниження дохідності, але не втрату своїх заощаджень. Тому компанія ризикує вже отриманою дохідністю. Маючи умовний $1,1 млн, вона встановлює бар'єр — якщо рахунок знижується, наприклад, до $1,05 млн, збиткові позиції відразу закриваються, незважаючи на те, що це за активи і їхній потенціал. Таким чином гарантовано будуть захищені гроші клієнтів.
Читайте також: Скільки втратили ті, хто вклався в золото на початку року
Приватний інвестор може обирати різні стратегії поводження зі збитковими активами і для кожної акції використовувати свою. Але головне, щоб рішення були обгрунтованими і підготовленими заздалегідь. Це не убереже від помилок, але принаймні знизить імпульсивність у торгівлі.
Інфляція б'є по ринку — що робити з акціями
Зараз американський фондовий ринок знову штормить. Причина — висока інфляція. Вартість акцій тягнуть донизу негативні настрої інвесторів, які всерйоз побоюються, що для зменшення темпів інфляції ФРС може піти на збільшення ключової ставки раніше запланованих термінів.
Якщо ФРС і центробанки розвинених країн дійсно підвищать ключову ставку, це вдарить по вартості акцій з двох сторін.
По-перше, зростання ключової ставки автоматично підвищує ставки за кредитами, а відтак, витрати компаній. При цьому попит без дешевих кредитних грошей знизиться.
По-друге, ключова ставка потягне вгору дохідність за облігаціями, зробивши їх привабливішими.
CNBC зібрав рекомендації п'яти ринкових аналітиків, які допоможуть інвесторам зменшити ризики здешевлення портфелів.
Сарат Сетхі, аналітик і керуючий партнер Douglas C. Lane & Associates, рекомендує зберігати ринкову диверсифікацію:
«Інвестори дійсно зосереджені на результатах компаній у наступні пару кварталів. А інфляція знаходиться в самому центрі уваги. Що рухатиме економіку вперед далі? Чи залишаться технологічні компанії основним драйвером інфляції або ж їх акції піднесуть знову? Чи почне реальна економіка повертатися на п'єдестал? Невідомо.
Але ми вважаємо, що портфель має бути різноманітним. Грайте в обох напрямках. Думаю, що, якщо ви не будете диверсифіковані, у вас буде набагато більше волатильності і ризиків".
Валері Грант, віце-президент і старший портфельний менеджер AllianceBernstein, відзначає критичну «невідповідність» макроекономічної рівноваги:
«Ми зараз на такому історичному етапі, коли економіка починає заново „відкриватися“, і вона відкривається з різною швидкістю в різних частинах світу. Але тим часом у нас спостерігається різке зростання попиту. Є невідповідність між сукупним попитом і сукупною пропозицією, і буде потрібен час, щоб вирішити цю проблему».
Марко Коланович, головний стратег J. P. Morgan по глобальних ринках, зазначає, що ринок перепроданий, а не перекуплений. Особливо — акції технологічних компаній:
«Індекс Nasdaq Composite зараз торгується на рівнях січня. Майте на увазі, що на той момент у нас було 250 000 випадків зараження covid-19 на добу (в США), а сьогодні виявляється близько 35 000 нових випадків. Очевидно, що ми нічого не знали про доходи та витрати компаній, про майбутні стимули та грошову підтримку на початку року. Я думаю, що інвестори зараз трохи запанікували. Нам здається, що зараз ринок загалом трохи перепроданий».
Хаїм Ісраель, керуючий директор з досліджень в Bank of America Global Research, передбачив, що інновації впроваджуватимуться все швидше — і варто робити ставку на цю тенденцію:
«Ринок праці змінюється. Це почалося ще до пандемії covid-19, але вона тільки прискорила цю тенденцію. Я думаю, що через прискорення розвитку технологій і робототехніки, які домінують у всіх сферах нашого життя, вони стануть важливою частиною нового ринку праці. І це не негатив. Ми віримо, що, як і у випадку з будь-якою іншою технологічною революцією, це призведе до зростання ринку праці, а не зруйнує його. Людина і машини працюватимуть разом».
Боб Ши, генеральний директор і головний інвестиційний директор TrimTabs Asset Management, вважає, що для ринкової паніки немає приводу:
«Не думаю, що нас повинна сильно турбувати поточна корекція. На мою думку, люди надмірно зосереджені на інфляції. Квартальні прибутки виявилися величезними, особливо у великих IT-компаній: вони показують кращі результати по вільному грошовому потоку, рентабельності і якості доходів. За цим ми стежимо в першу чергу».
Читайте также: Телемедицина: выгодная инвестиция в медицинский стартап в условиях пандемии
Експерти сходяться на думці, що ринкова паніка, викликана даними про інфляцію в США, надлишкова. Великі і стійкі гравці, особливо з високотехнологічного сектора економіки, продовжують показувати вражаючі результати — швидше за все, в майбутньому вони стануть ще значнішими.