В результаті, пропозиція перевищувала попит і гривня істотно зміцнилася. За 31 травня — 4 червня долар подешевшав на 25 копійок — з 27,49 / 27,51 до 27,24 / 27,26 гривень, а євро і зовсім просів на третину гривні до рівня 33,18 / 33,20 на кінець п'ятничних торгів.
Подібні перекоси спровокували Нацбанк на вихід з інтервенціями з викупу надлишку долара в середу 2-го числа і в п'ятницю 4-го. У середу регулятор після двомісячної перерви з'явився на міжбанку з купівлею долара з початку по 27,32 гривні, а під самий кінець сесії поставив цінник на рівні 27,31 гривень. І всього придбав $ 20 млн. У п'ятницю Нацбанк вичікував до останнього і лише після обіду все ж таки дозрів з виходом на торги з купівлею долара по 27,25 гривень. Купив знову стандартні $20 млн.
І хоча в підсумку НБУ викупив за ці дні навіть за українськими мірками невелику суму в $40 млн — головне, що він давав сигнал ринку про те, який рівень котирувань він вважає прийнятним і практично обмежував своїми діями подальше просідання курсу. Тактика НБУ суттєво вплинула на курсоутворення. В кінцевому рахунку, гривня продовжила поступове зміцнення, але вже в більш плавному режимі.
На користь зміцнення нацвалюти спрацювали наступні фактори:
- сприятлива світова кон'юнктура за традиційними статтями українського експорту — металу і агропродукції;
- досить низький попит на валюту з боку нерезидентів та імпортерів;
- очікування по відкриттю в найближчий час ринку землі, що забезпечить гривню додатковим товарним насиченням;
- перевищення обсягів готівкової валюти, що здається населенням в обмінники над попитом на неї навіть з урахуванням початку туристичного сезону;
- певна гра «на пониження» окремими гравцями ринку з іноземними коренями напередодні майбутніх для них покупок валюти під репатріацію великих сум дивідендів з прибутку за минулі роки. Цій категорії клієнтів зараз дуже вигідно зниження курсу долара та євро. Даної тенденції щодо зміцнення гривні не завадили ні значні погашення Мінфіном України раніше випущених ОВДП у гривні і в доларі 2-го та 3-го червня, ні періодичні ситуативні спроби спекулянтів хоч якось розгойдати котирування протягом особливо «гарячих» днів на торгах.
Готівковий ринок продовжував залишатися заручником ситуації на міжбанку, але все ж таки він був менш «вразливим» в частині курсоутворення. І якщо банківські обмінники періодично виставляли досить широкі спреди по долару і євро в межах до 20−25 копійок по долару і до 30 копійок за євро, то обмінники фінкомпаній працювали в набагато більш вузькому коридорі по спреду в межах 15−20 копійок по американській валюті і до 20−25 копійок за євро. Причому, власники обмінників фінкомпаній часто взагалі не поспішали реагувати на будь-який «чих» на торгах, а дотримувалися лише загальної тенденції по поведінці ринку.
Не буде дуже «жадібним» готівковий ринок і на цих вихідних. Конкуренція між обмінниками в даний час значна, попит на валюту досить низький. Тому фінансистам зараз доводиться працювати з невеликим рівнем спреду по долару і євро, заробляючи в основному в форматі «з обороту». При цьому, психологічний настрой ринку на подальше зміцнення гривні на міжбанку — призводить до того, що основна частина обмінників на вихідних все ж таки не стане вже дуже завищувати котирування прийому валюти у громадян, спираючись багато в чому лише на свої індивідуальні завдання.
Прогноз за готівковим курсом на 5−6 червня
Котирування долара в обмінниках фінкомпаній будуть знаходитися в межах: прийом 27,10 — 27,20 гривень і продаж 27,22 — 27,35 гривень. Спред в більшості обмінників складе 15−20 копійок. У самих «жвавих» місцях власники обмінників можуть скорегувати розраховані цифри «Мінфіну» по курсу покупок і продажів ще на плюс-мінус 2−5 копійок на доларі.
Котирування євро. Ралі по парі євро / долар схоже вже стали традицією для міжнародного ринку. Цей тиждень не був виключенням. Євро то зростав вище рівня 1,2250 долара, то також стрімко просідав з метою в 1,21. Не буде дуже спокійним в цьому плані і нічна для України азіатська сесія п'ятниці. Тому власники обмінників на вихідні виставлятимуть курс по євро, орієнтуючись на співвідношення пари євро / долар в межах коридору 1,2140 — 1,2180 долара за євро.
За прогнозом «Мінфіну» на 5−6 червня обмінники виставлять такі котирування по євро: прийом в межах 32,85 — 33,00 гривень і продаж в межах 33,05 — 33,25 гривень. Спред в більшості обмінників фінкомпаній складе від 20 до 25 копійок. А ось в касах банківських відділень, хоча їх і небагато працює у вихідні — цей спред буде ширше і складе до 30 копійок.
Котирування по російському рублю. Фінансисти на суботу та неділю будуть виставляти такі котирування по російській валюті: прийом за 1 рубль в межах 0,365 — 0,367 гривень і продаж 0,368 — 0,375 гривень.