1) вплив на поведінку бізнесу та населення жорстких карантинних заходів практично у всіх областях України та в столиці. Це призводить до зменшення попиту на валюту з боку імпортерів і досить активної здачі валюти населенням для фінансування поточних гривневих витрат;
2) традиційна купівля валюти в першій декаді місяця «дочками» іноземних компаній під вивід дивідендів, що ненадовго збільшило попит на валюту на торгах;
3) посилення протистояння курсових інтересів найбільших гравців міжбанку на тлі періодичного зростання активності як серед продавців — аграріїв і металургів, так і серед покупців — постачальників енергоносіїв і великих ритейлерских мереж.
«Перетягування канату» тривало весь тиждень і призводило то до стрімкого зльоту котирувань долара до рівнів понад 28 гривень, то до такого ж швидкого їх просідання до 27,80−27,85 гривень. А НБУ в цей період на ринок не виходив.
Читайте також: Втеча інвесторів з України та реальна вартість долара в 2021 році (відео)
В цілому, за 5−9 квітня долар на міжбанку подешевшав на 10 копійок — з 28,01 / 28,03 до 27,91 / 27,93 гривень, а євро, навпаки, виріс відразу на 27 копійок — з 32,91 / 32,93 до 33,18 / 33,20 гривень.
Зліт курсу євро в ці дні був пов'язаний виключно із зміцненням позицій євровалюти щодо долара на світових ринках, де на вечір п'ятниці 9 квітня євро вже коштував близько 1,1886 долара. Хоча ще вранці у понеділок, 5 квітня його котирування знаходилися в межах 1,174 долара за євро. Український міжбанк просто проводив корекцію курсу гривні щодо євро залежно від співвідношення пари євро/долар на поточний момент.
Слабкі результати аукціону Мінфіну з розміщення гривневих ОВДП 6 квітня з продажем гривневих паперів всього на 1,088 млрд гривень ніяк не вплинули на поведінку ресурсного та валютного ринків.
Але частина нерезидентів і місцевих гравців визначається зараз з тим, що вони будуть робити з гривнею, яку отримують 14 квітня. Мінфіну треба буде погасити облігації на суму 11,68 млрд гривень і відсотки за цим випуском, а також виплатити дохід ще по 4 випусках. Потенційне надходження українським клієнтам і іноземцям таких значних ресурсів вже зараз впливає на настрої валютного міжбанку. І це тільки посилиться до середини наступного тижня.
Готівковий ринок по різному реагував на періодичні зміни котирувань міжбанку, хоча і залишався в цілому заручником його поведінки. Але якщо банки оперативно змінювали свої котирування протягом дня по долару в залежності від ситуації на торгах, то власники обмінників фінкомпаній були менш вразливими і не поспішали часто змінювати свої цінники при ситуативних та недовгих за часом стрибках курсу на міжбанку.
Читайте також: Підсумки тижня з Михайлом Федоровим
Причиною такої їхньої реакції було те, що через низький попит на валюту з боку населення в умовах локдауна власники обмінників відчувають зараз певний надлишок «дешевої» валюти і можуть собі дозволити не поспішати піднімати свої цінники. Конкуренція на цьому ринку значна і підвищення курсу навіть на 3−5 копійок здатне «відлякати» потенційних покупців, які просто куплять валюту у менш «жадібних» конкурентів.
Низький попит на валюту і жорстка конкуренція будуть головними мотиваторами і обмежувачами апетитів при виставленні котирувань купівлі/продажу валюти власниками обмінників в ці вихідні.
Курси готівкових валют на 10−11 квітня
Котирування долара в обмінниках фінкомпаній будуть у межах: прийом 27,70- 27,84 гривень і продаж 27,85 — 27,95 гривень. Спред в більшості обмінників фінкомпаній складе не більше 15−20 копійок на доларі. Котирування «Мінфіну» можуть бути ще скориговані окремими обмінниками на плюс-мінус 3−5 копійок в залежності від їхніх індивідуальних завдань.
Котирування євро. На великі коливання пари євро/долар увечері 9 квітня на азіатській сесії наші фінансисти не очікують. Тому на ці вихідні місцеві власники обмінників орієнтуватимуться на співвідношення євро/долар у межах 1,1880 -1,1910 долара за євро з відповідним перерахунком курсу гривні щодо євровалюти через курси пар долар/гривня і євро/долар.
За прогнозом «Мінфіну» на 10−11 квітня, обмінники виставлять такі котирування за готівковим євро: прийом 32,80 — 33,00 гривень і продаж 33,02 — 33,20 гривень при спреді у межах від 25 копійок.
Частина обмінників фінкомпаній можуть скорегувати наші цифри ще на плюс-мінус 2 — 6 копійок на євро в залежності від наявності у них вільної готівкової валюти і гривні, а також ситуативного попиту і пропозиції по євро в їхньому регіоні.
Котирування по російському рублю. Найближчим часом стабілізації ситуації з рублем на світових майданчиках, судячи з усього, чекати не варто. Тому для мінімізації своїх ризиків більшість обмінників продовжить тримати досить широкий спред між купівлею і продажем по рублю і виставлять такі котирування на ці вихідні: прийом за 1 рубль у межах 0,355- 0,361 гривні і продаж 0,364 — 0,370 гривень.