У понеділок долар стрімко подорожчав одразу на 18 копійок — до 26,43/26,45 гривень. Причиною стали новини про великі відшкодування ПДВ експортерам, а також одночасний вихід з купівлею декількох великих покупців. Це надихнуло як продавців, так і спекулянтів на максимальну розкрутку своїх цінників.
В результаті Нацбанк був змушений вперше за кілька місяців вийти з продажем долара. На початку НБУ продавав валюту по 26,43 гривні, а потім довго стояв із цінником по 26,44 гривні, щоб збити ажіотаж. Йому довелося виходити із продажем валюти і у вівторок, але вже за курсом 26,46 гривень.
Лише починаючи з середи тиск на курс гривні став поступово знижуватися і котирування пішли донизу. Але Нацбанк не забував і про покупки долара. У чотири дні з п'яти робочих на цьому тижні він був помічений з викупами стандартних $5 млн на ринку. Крім цього він двічі з'являвся і з повторними інтервенціями щодо купівлі долара.
Читайте також: Кеті Вуд: гостя з майбутнього Волл-стріт і її інвестиційна стратегія
Такі дії Нацбанку у поєднанні із зростанням активності клієнтів перед закінченням місяця призвели до того, що незважаючи на стрибки курсу на початку тижня — у підсумку, долар за 25−29 жовтня зріс лише на 0,5 копійки з 26,25/26,27 до 26,255/26,275 гривень. І це при тому, що в першій половині тижня гривня мала явні проблеми і серйозну загрозу зростання котирувань долара до мети в 26,50 гривень і навіть вище.
Курс євро реагував як на розклад попиту та пропозиції на українському міжбанку, так і на ситуацію на міжнародних майданчиках, де спостерігалися чергові валютні ралі по парі євро/долар. Загалом за цей тиждень євро на нашому міжбанку подешевшав на 6 копійок — з 30,57/30,59 до 30,51/30,53 гривень.
На розбрат на міжбанку відреагував готівковий ринок. Власники обмінок змушені були досить часто змінювати свої цінники протягом дня. Особливо у понеділок та вівторок, коли на торгах відбувалася явна гра «на підвищення» долара.
Посилення нестабільності на ринку, запровадження обмежень «червоної зони» у більшості областей України, загальний настрій суспільства на посилення інфляційних процесів у країні — все це збільшило попит на валюту з боку українців. І фінансисти зараз не скаржаться на проблеми з реалізацією валюти.
Підвищення валютних ризиків останніх днів призвело до того, що у ці вихідні власники обмінок будуть перестраховуватися і виставлять досить широкі спреди при купівлі/продажу долара, євро та рубля.
Прогноз за готівковим курсом на 30−31 жовтня
Котирування долара в більшості пунктів обміну фінкомпаній будуть перебувати в межах: прийом 26,25 — 26,35 гривень та продаж 26,40 — 26,45 гривень. Деякі обмінки валют можуть скоригувати прогнозні цифри Мінфіну ще на плюс-мінус 3−7 копійок на доларі залежно від своїх індивідуальних завдань.
Котирування євро. Валютні ралі по парі євро/долар тривали майже весь цей тиждень і тому українські фінансисти спиратимуться при розрахунку готівкових цінників по євро на ці вихідні на співвідношення пари євро/долар у межах досить широкого коридору від 1,1520 до 1,1670 долара за євро з відповідним перерахунком до курсу гривні щодо євровалюти.
За нашим прогнозом власники обмінок на ці вихідні виставлять такі цінники за готівковим євро: прийом у межах коридору 30,35 — 30,52 гривень та продаж у межах 30,55 — 30,75 гривень. Розраховані «Мінфіном» курси деякі обмінники можуть скоригувати ще на плюс-мінус 5−8 копійок на євро в залежності від своїх власних завдань та наявності у них у касах обсягів вільної гривні та євро.
Читайте також: У що українцям варто інвестувати у 2021 році
Котирування російського рубля. На суботу та неділю власники обмінників виставлять такі котирування по російській валюті: прийом за 1 рубль у межах 0,363 — 0,369 гривень та продаж 0,373 — 0,379 гривень.