Попередні декілька тижнів гривня зміцнювалася за рахунок надлишку пропозиції валюти на ринку. Котирування тоді опустилися нижче 27 гривень і Нацбанк викуповував долар 14-го числа нижче рівня 26,99 гривень і 15-го червня по 26,91. Все це заспокоювало учасників торгів.
Перший «тривожний дзвінок» на міжбанку пролунав ще 17-го червня, коли НБУ був змушений продати $20 млн за курсом 27,21 гривень, щоб стримати несподіване збільшення попиту на валюту і зростання котирувань. Потім ситуація тільки погіршувалася. І Нацбанку вже довелося продавати долар 22-го числа по 27, 41 гривень, а потім 24 червня вже по 27,55 і по 27,56 гривень.
НБУ непогано заробив на різниці курсів попереднього викупу і поточних продажах долара на інтервенціях. При цьому, він скористався ситуацією вже ситуативного надлишку пропозиції в п'ятницю і навіть викуповував долар по 27,34 гривень, а потім і по 27,33.
Основними причинами лихоманки котирувань долара і євро відносно гривні були:
- активізація на торгах покупців-імпортерів в поєднанні зі зниженням продажу валютної виручки експортерами напередодні швидких відшкодувань ПДВ;
- зростання активності всіх клієнтів перед триденними вихідними з нагоди дня Конституції і вже майбутнього скоро завершення звітного періоду;
- активність нерезидентів з купівлі нових гривневих ОВДП на аукціоні 22 червня була не найбільшою з можливих після рішення НБУ про збереження облікової ставки на тому ж самому рівні 7,5% річних при офіційному рівні інфляції 9,5% за перші 5 місяців цього року;
- опосередковано спрацювало й введення санкцій проти російських банків і окремих проросійських політиків та бізнесменів, які все ще ведуть свій бізнес в Україні через свої дочірні структури;
- валютні ралі по парі євро / долар на міжнародних майданчиках, де євро за період з 22 по 25 червня, то просідав до рівня в 1,1880 долара, то дорожчав до пікових значень в 1,1970, то знову істотно здавав свої позиції щодо американської валюти. Це негайно відбивалося і курсі євровалюти щодо гривні.
У підсумку, за 22−25 червня долар на міжбанку все ж таки виріс на 9 копійок до 27,33 / 27,35 гривень, а євро подорожчав на 31 копійку до 32,72 / 32,75. При цьому, певна нервозність на ринку зберігається.
І незважаючи на відносну стабілізацію курсу в п'ятницю — власники обмінників не можуть особливо прогнозувати тренд по долару і євро на міжбанку на початку наступного тижня. Три вихідних з активною здачею валюти населенням вселяють фінансистам певний оптимізм щодо перспектив гривні. Але різкі стрибки курсу останніх днів змушують їх же побоюватися можливого нового етапу ралі котирувань на міжбанку і впливу цих подій на курси прийому / продажу валюти в обмінниках.
У подібному становищі власники обмінників не стануть грати в курсову рулетку і брати на себе додаткові ризики, а знову розширять спред між купівлею і продажем долара, євро і рубля на вихідні.
Прогноз за готівковим курсом на 26−28 червня
Котирування долара в обмінниках фінкомпаній будуть знаходитися в межах: прийом 27,20 — 27,32 гривень і продаж 27,35 — 27,45 гривень. Спред в більшості обмінників складе не менше 15 — 22 копійок. Деякі пункти обміну валют можуть скорегувати наші розрахункові курси ще на плюс-мінус 3−5 копійок на доларі в залежності від попиту і пропозиції за готівковим доларом у своєму регіоні.
Котирування євро. Валютні ралі по парі євро / долар на зовнішніх ринках тривають. І це хвилює власників обмінників.Тим більше, що вихідний понеділок в Україні 28 червня — робочий день в США і ЄС та співвідношення пари євро / долар буде знову постійно лихоманити. Як і весь останній час — євро залишиться самої «небезпечної» з точки зору валютних ризиків валютою для фінансистів в усі три цих вихідних.
За прогнозом «Мінфіну» на 26−28 червня обмінники виставлять такі коридори котирувань по євро: прийом в межах 32,40 — 32,67 гривень і продаж в межах 32,68 — 32,90 гривень при спреді в більшості обмінників фінкомпаній від 20 до 30 копійок.Частина обмінників може скорегувати наші цінники ще на плюс-мінус 3−5 копійок на євро в залежності від своїх індивідуальних завдань. Особливо це буде актуально у понеділок, коли міжнародний ринок по парі євро / долар буде активний, а українці відзначатимуть День Конституції.
Котирування по російському рублю. Поведінка російської валюти залишається малопередбачуваною на тлі нового спалаху коронавируса в РФ, а також політичних проблем у наших північних соседей. Через підвищені ризики фінансисти на ці три вихідних виставлять такі котирування по російській валюті: прийом за 1 рубль в межах 0,366 — 0,371 гривень і продаж 0,373 — 0,381 гривень.