У числі міжнародних чинників, які впливали на валютний ринок, можна назвати:
- швидке поширення дельта-штаму коронавирусу і реакція на нього інвесторів;
- період опублікування фінансових звітів компаній, що входять в число лідерів американської економіки;
- рекордна інфляція в США і можливість оголошення ФРС США про скорочення політики кількісного пом'якшення в недалекій перспективі.
Цей останній фактор можливих змін в політиці ФРС, які можуть незабаром відбутися, наш НБУ закладає в сценарій вже серпня цього року.
Все це потенційно загрожує новими ралі по парі євро/долар, змінами цін на золото і поведінки інвесторів на фондовому ринку. Також можна очікувати зміни вартості казначейських зобов'язань США і ціни запозичень для країн, що розвиваються, в число яких входить і Україна.
Внутрішні чинники:
- ситуація з вакцинацією в країні;
- періодична корекція обсягів врожаю цього року через кліматичні сюрпризи;
- рішення НБУ про підвищення облікової ставки до 8% річних;
- зростання вартості рефінансування для банків і скорочення планових обсягів щоденної покупки валюти з нинішніх $20 млн до $5 млн.
НБУ визнав, що проблема високої інфляції в країні зберігається. Регулятор навіть натякнув на повторне підвищення облікової ставки до 8,5% річних, якщо поточних заходів буде недостатньо.
Такі кроки Нацбанку приведуть до поступового збільшення ставок за кредитами і депозитами, а також до рухів на первинному і вторинному ринках ОВДП. В решті-решт вони відіб'ються і на поведінці валютного ринку.
Першу реакцію на дії НБУ ми вже бачили в четвер-п'ятницю, коли гривня почала швидко зміцнюватися. В останній робочий день тижня регулятору довелося терміново виходити на ринок з викупом долара. Всього НБУ сьогодні викупив $32 млн за ціною спочатку не вище 27,06 гривень, а потім — не вище 27,04 гривень.
У підсумку за 19−23 липня долар на міжбанку при продажу подешевшав на 19 копійок: з 27,22/27,25 до 27,04/27,06 гривень.
Курс продажу євро впав відразу на 29 копійок з 32,08 / 32,12 до 31,81 / 31,83. Традиційно по євровалюті спрацював не тільки український фактор поведінки міжбанку, а й тренд по парі євро/долар на міжнародних майданчиках. До завершення наших п'ятничних торгів євро котирувався біля позначки 1,1766 долара.
Читайте також: НБУ очікує пік інфляції восени. Прогноз погіршили до 9,6%
Зростання пропозиції валюти на міжбанку змушує реагувати і готівковий ринок. Котирування в обмінниках також просідають, хоча і без особливого «фанатизму», як говорять дилери.
На ці вихідні власники обмінників продовжать працювати у форматі «з обороту» з досить низьким рівнем спреду. В умовах жорсткої конкуренції і при досить стриманому попиті на готівкову валюту з боку населення — особливо задирати вгору котирування продажу вони не мають можливості. А ось за курсом прийому їм доводиться орієнтуватися на середні ринкові котирування, хоча і з певною спокусою їх знизити в умовах зміцнення гривні на міжбанку.
Істотних загроз для нацвалюти в ці вихідні дні «Мінфін» не прогнозує.
Прогноз готівкового курсу на 24−25 липня
Котирування долара в обмінниках фінкомпаній будуть знаходитися в межах: прийом 26,90 — 27,08 гривень і продаж 27,10 — 27,20 гривень. Спред в більшості обмінників складе від 13 до 20 копійок. Деякі пункти обміну валют можуть скорегувати наші розрахункові курси ще на плюс-мінус 2−5 копійок на доларі в залежності від попиту і пропозиції за готівковим доларом у своєму регіоні і «жвавості» місця розташування обмінника.
Котирування євро. За прогнозом «Мінфіну» на 24−25 липня обмінники виставлять такі цінники по євро: прийом в межах коридору 31,75 — 31,95 гривень і продаж в межах 32,00 — 32,20 гривень при спреді в більшості обмінників фінкомпаній від 18 до 25 копійок. Частина обмінників може скорегувати наші цінники ще на плюс-мінус 3−7 копійок на євро в залежності від своїх індивідуальних завдань і рівня конкуренції між точками обміну в даному населеному пункті.
Котирування по російському рублю. Для українських фінансистів рубль залишається малопрогнозованою з точки зору курсових ризиків валютою. До суто економічного фактору впливу (ті ж самі коливання цін на нафту і газ на світових ринках) — постійно додаються політична і військова складові. Тому ризики по російській валюті власники обмінників продовжать хеджувати за рахунок досить широкого спреду між купівлею і продажем рубля. У ці суботу та неділю обмінки виставлять такі котирування по російській валюті: прийом за 1 рубль в межах 0,358 — 0,362 гривень і продаж 0,365 — 0,369 гривень.