Зрештою, долар на спекулятивних угодах навіть суттєво подорожчав на міжбанку ввечері в п'ятницю, а глобального зміцнення позицій нацвалюти так і не відбулося.
Як НБУ рятував долар
Держкорпорації, великі клієнти-експортери і навіть самі банки активно продавали валюту ще з 3 листопада. Пік розпродажів долара припав на середу 10 листопада. Цього дня статистика торгів за угодами, зареєстрованими через Bloomberg, сягнула рекордної суми понад $1 млрд. Левову частину пропозиції валюти Нацбанк викупив у резерви.
Цього тижня валюту розпродавали і держкорпорація Укренерго зі своїми дочірніми структурами, і найбільші експортери — від компаній Ріната Ахметова до Кернела, МХП та інших аграріїв.
Купували валюту переважно «дочки» іноземних компаній під виведення дивідендів. до них приєдналися імпортери енергоносіїв та великі рітейлерські мережі продуктів харчування та товарів широкого споживання — від групи компаній Fozzy до Епіцентру енд Ко і торговців гаджетами. Періодично на торгах «світилися» і банки з іноземним капіталом з операціями на вторинному та первинному ринках ОВДП. Хоча їхні обсяги цього разу глобально і не робили курсову «погоду».
Але потреби покупців у порівнянні із можливостями продавців були мізерними. І НБУ став головним гравцем як за обсягом купівлі долара на торгах, так і «диктатором» з курсоутворення. Нацбанк проводив у ці дні інтервенції з викупу долара в межах цінників від 26,085 гривень до 26,05 гривень. саме це і не дало опуститися котируванням американської валюти нижче за психологічний поріг у 26 гривень.
За фактом Нацбанк врятував долар від обвалу на нашому міжбанку, викупивши за період з 8 по 12 листопада на торгах $858,3 млн. В результаті, за тиждень долар значно подорожчав — одразу на 16 копійок з 26,08/26,10 до 26,24/26,26 гривень.
Читайте також: Шість страхів іпотеки: чого найбільше побоюються позичальники
Євро відступає
Євро у четвер просів нижче за психологічний поріг у 30 гривень, але до вечора п'ятниці знову повернувся до цього рівня і котирувався на міжбанку вже у межах 30,01/30,03 гривні на момент закриття сесії 12 листопада.
Падіння котирувань євровалюти щодо гривні у четвер було пов'язане з подіями на світових фінансових ринках та перерахуванням українськими фінансистами котирувань гривні щодо євро через курси пар євро/долар та долар/гривня.
Нещодавно ФРС США оголосила рішення щодо початку скорочення обсягів викупу активів з листопада цього року. Після цього було опубліковано дані щодо інфляції в США. Все це спонукало інвесторів зробити ставку на американську валюту. І на вечір 11 листопада співвідношення пари євро/долар вже знаходилося в межах 1,1480 долара за євро і нижче, хоча ще недавно воно перевищувало рівень 1,16. Спекулянти активно заробляли на євро практично всі ці дні як на міжнародних майданчиках, так і на міжбанку.
Шанс для гривні
Наступного тижня під час періоду розрахунків із бюджетом — гривня має традиційний шанс зміцнитися. І хоча надвечір п'ятниці котирування долара на міжбанку зросли, фінансисти не готові особливо переплачувати за валюту. Вони будуть дуже обережні при виставленні своїх котирувань, щоб не помилитися з курсом. Це відіб'ється на цінниках готівкового ринку, які виставлять власники обмінників цієї суботи та неділі.
Вони не сильно підніматимуть курс прийому долара (навіть з урахуванням спекулятивного вечірнього п'ятничного зльоту на міжбанку), але при цьому не будуть особливо поспішати і сильно завищувати курс його продажу.
Формат роботи «з обороту» при середньому рівні спреду по долару в межах 15−20 копійок і євро в межах до 20−25 копійок — буде головною стратегією заробітку для обмінників у ці два дні.
По рублю збережеться вже традиційний сильний розкид котирувань в обмінках залежно від індивідуальних завдань та географічного положення пунктів обміну валют. У західних областях України — спред буде ширшим, а в регіонах, що межують із РФ — він буде значно меншим.
Прогноз готівкового курсу на 13−14 листопада
Котирування долара в більшості пунктів обміну фінкомпаній будуть перебувати в межах: прийом 26,05 — 26,16 гривень та продаж 26,20 — 26,36 гривень. Деякі з обмінників можуть відкоригувати наші прогнозні цифри ще на плюс-мінус 3−6 копійок на доларі залежно від наявності у них вільної гривні та валюти у касі, а також реального попиту на долар у своєму регіоні.
Котирування євро. За прогнозом «Мінфіну» власники обмінників на ці суботу та неділю виставлять такі цінники за готівковим євро: прийом у межах коридору 29,70 — 29,87 гривень та продаж у межах 29,90 — 30,10 гривень. Додатково до нашого розрахунку частина обмінників у «найжвавіших» місцях може скоригувати свої котирування ще на плюс-мінус 5−8 копійок на євро в залежності від своїх власних завдань.
Котирування російського рубля. На ці вихідні власники обмінників виставлять такі котирування російської валюти: прийом за 1 рубль в межах 0,350 — 0,362 гривень і продаж 0,363 — 0,370 гривень.