На тлі активного розкручування теми можливого військового вторгнення Росії в Україну нерезиденти масово виходили з українських боргових паперів. На отриману гривню вони одразу купували валюту. Це спровокувало значний тиск на курс гривні на міжбанку, який досяг свого апогею у четвер.
Місцеві покупці валюти стали заручником ситуації і були змушені купувати її дедалі дорожче. Занервувало й населення. Масового відпливу коштів із рахунків у банках не спостерігалося, але фінансисти відзначали підвищений попит на валюту як в обмінних пунктах, так і через мобільні додатки банків.
Читайте також: Олег Гороховський: «Давайте перестанемо купувати ці… долари!»
НБУ за період з 24 по 27 число активно розпродував валюту на ринку для погашення ажіотажу, але це не завжди рятувало ситуацію. Загалом Нацбанк за ці дні продав $759,5 млн. І використовував при інтервенціях переважно формат запиту кращого курсу, тобто закривав найдорожчі заявки покупців. І якщо у понеділок він ще стартував під час продажу з рівня 28,35 гривень, то у четвер у нього купували валюту вже по 28,95 гривень і вище.
Саме 27 січня котирування долара на міжбанку в середині дня закріпилися на рівні понад 29 гривень, а готівковий ринок ще з середи активно виставляв цінники продажу долара вищими за цю психологічну позначку.
Напруга зростала. Але після обіду у четвер ситуація швидко змінилася. Нерезидентів із купівлею валюти на міжбанку поменшало, а котирування українських паперів на фондовому ринку почали досить швидко повертатися до докризових рівнів.
Дивіться також: Україна VS Росія: чи буде війна? Вплив воєнного конфлікту на економіку України (відео)
Причина — ослаблення напруги щодо можливої агресії РФ. Після заяв низки чиновників «нормандської четвірки», дипломатів України, США та Росії — інвестори дещо заспокоїлися, а на міжбанку почалася швидка корекція та відкат котирувань. І якщо ввечері 27 січня курс долара тільки повернувся до рівнів нижче 29 гривень, то вже за п'ятницю американська валюта на торгах просіла одразу до 28,68/28,70 до кінця дня.
У результаті, якщо відкинути емоції та напруження пристрастей із стрибками котирувань протягом перших чотирьох днів тижня — за період з 24 по 28 січня долар на міжбанку подорожчав на 39 копійок — з 28,29/28,31 до 28,68/28,70 гривень, що також є суттєвою девальвацією.
Але на 3 копійки просів євро — з 32,04/32,06 до 32,01/31,03 гривень.
По євро просідання було пов'язане з міжнародним фактором зміцнення позицій долара після рішень ФРС США, що призвело до перерахунку співвідношення пари євро/гривня через євро/долар та долар/гривня.
Ми не можемо говорити про те, що валютний ринок у п'ятницю повністю заспокоївся, але напруга справді частково спала. І фінансисти врахують це під час виставлення своїх цінників в обмінниках на вихідні.
Але завдяки тому, що багато з обмінок накупилися «дорогої» валюти у період курсової лихоманки останніх днів — зараз особливого падіння готівкового курсу очікувати не варто. Власникам обмінок треба спочатку розпродати «дорогу» валюту і лише потім вони поступово знижуватимуть свої цінники.
Читайте також: НБУ анонсував новий етап валютної лібералізації
Та й покращення політичної та військової ситуації поки що дуже умовне, що також зберігає валютні ризики повторення курсових ралі найближчим часом. Тому фінансисти віддадуть перевагу на цю суботу та неділю виставити як мінімум середній рівень спреду між купівлею та продажем по долару в межах 20−26 копійок і по євро в межах 20−30 копійок.
Курси готівкових валют на 29−30 січня
Курс долара в обмінниках будуть у межах: прийом 28,50 — 28,75 гривень, продаж 28,76 — 28,85 гривень. Більшість обмінників віддасть перевагу працювати у форматі «з обороту», але в кінцевому підсумку будуть на кінець дня все ж таки залишатися в основному «у валюті». Для цього вони ввечері у суботу та неділю завишатимуть курс продажу долара та євро, але зберігаючи при цьому курс прийому на середньоринковому для даної місцевості рівні.
Частина обмінників може скоригувати наші розрахункові цінники щодо долара ще на плюс-мінус 3−5 копійок залежно від власних завдань та рівня конкуренції у своєму регіоні.
Курс євро. Засідання ФРС США, що відбулося цього тижня, залишило відсоткові ставки на тому ж самому рівні, що й було очікувано. Але при цьому керівництво Федрезерва заявило про можливе активніше і більш часте підвищення відсоткових ставок вже найближчим часом.
Це призвело до корекції фондового ринку, ринку дорогоцінних металів і сировини, а також співвідношення пари євро/долар. На заявах голови ФРС євро просів нижче рівня 1,12 долара і на момент статті знаходиться в межах 1,1165 долара за євро.
Валютні ризики щодо євро для українських фінансистів залишаються високими. І при виставленні своїх цінників у суботу-неділю вони орієнтуватимуться на співвідношення пари долар/євро в коридорі 1,1135 -1,1180. Тому котирування готівкової євровалюти будуть у межах: прийом 31,85−32,10 гривень та продаж 32,15 -32,30 гривень.
Частина точок обміну валюти можуть скоригувати ці курси ще на плюс-мінус додаткових 4−6 копійок на євро в залежності від своїх індивідуальних завдань.
Євро буде головним інструментом для спекулятивного заробітку у власників обмінників у ці вихідні. А розкид цінників з євровалюти у різних регіонах України буде досить великим.
Курс російського рубля. Враховуючи останні події — операції з рублем залишаться дуже ризиковими для фінансистів. Тому, як і минулого тижня — для мінімізації можливих втрат по російській валюті більшість обмінок фінкомпаній та банків у вихідні виставить такі котирування: прийом за 1 рубль у межах широкого коридору 0,350−0,365 гривень та продаж 0,366 — 0,370 гривень.