Міжбанк
Всі ці події хоч і не спрацювали повною мірою проти гривні, але опосередковано позначалися на курсі.
Курс долара на міжбанку перебував у звичному коридорі Нацбанку 36,57−36,93 гривні, а євро торги п'ятниці закрилися рівнем 35,6726/36,0294.
Нацбанк практично щодня продавав долар, тому що охочих серед експортерів розлучатися з валютним виторгом було небагато. І цим регулятор утримував міжбанк у відносній стабільності.
Готівковий ринок
Складніше було з готівковим ринком, де інтрига розпочалася з гучної новини про відставку голови НБУ Кирила Шевченка, продовжилася обговоренням потенційних кандидатів та закінчилася подачею президентом України Володимиром Зеленським на голову регулятора Андрія Пишного. Все це спровокувало спроби розгойдати курс. Але до середини п'ятниці Верховна Рада затвердила нового голову Нацбанку і пристрасті почали вщухати.
До спроб заробити на «гарячих» новинах треба було бути готовим, оскільки традиційно зміна першої особи НБУ — додатковий привід для чуток та пліток. А тут ще й самі учасники цього процесу підкидали у новинний фон різні негативні моменти.
Піти по-тихому за станом здоров'я Кирилові Шевченку не вдалося, хоча він, схоже, все ж таки намагався зробити все без іміджевих втрат для себе та свого відомства. Але за його відставкою сталися звинувачення правоохоронців, які стосувались епохи роботи Шевченка в Укргазбанку. Це додало гучності відставці й змусило одних гадати про чутки, інших обговорювати їх вголос. Все це разом шкодить іміджу України та провокує спекулянтів на спроби пограти на нервах звичайних українців, розповідаючи замовні «страшилки» про майбутню масовану емісію за нового голови Нацбанку.
Я закликаю всіх заспокоїтися та дати можливість керівництву НБУ спокійно виконувати свою роботу в умовах і так непростого воєнного часу.
Другою негативною новиною для гривні стало зниження ЗВР. За попередніми даними Нацбанку, на 1 жовтня вони просіли до $23,929 млрд. Це не дивно. Адже для утримання коридору по долару на міжбанку в межах 36,57−36,93 гривень НБУ у вересні продав $2,777 млрд, а зміг викупити в резерви лише $39,4 млн. Тобто, чистий продаж валюти регулятором за цей період склав майже $2,738 млн. .
Перспективи гривні
Враховуючи той факт, що найближчим часом до резервів надійдуть значні суми міжнародної допомоги від ЄС, США і, сподіватимемося, МВФ — я не вважаю просідання ЗВР чимось дуже критичним.
Але фактор джерела фінансування дефіциту бюджету (податкові надходження, емісія гривні Нацбанком через покупки облігацій у Мінфіну, міжнародна допомога) залишається головним для подальших перспектив курсу гривні на валютному ринку.
Досить серйозно страхує гривню активізація купівлі валюти населенням через механізм валютних депозитів на строк від 3-х місяців за нижчим курсом, ніж зараз є в обмінниках фінкомпаній. Таких депозитів населення вже оформило за останні два місяці на суму близько $300 млн, що чимало для України.
За моїми прогнозами, сума таких депозитів вже до листопада-середини грудня досягне позначки $530−600 млн. Тим більше, що з жовтня українці можуть щомісяця купувати валюту за цим інструментом в одному банку в еквіваленті до 100 тисяч гривень, тобто вдвічі більше, ніж це було раніше.
Динаміка приросту таких депозитів надалі вже залежатиме від того, як чітко та своєчасно банки зможуть забезпечити перші повернення людям подібних вкладів готівкою.
Якщо збоїв не буде і населення остаточно повірить у життєздатність цього банківського продукту, приріст подібних вкладів у банках продовжиться і до лютого 2023 року вони зможуть зрости до $900−1200 млн.
Якщо ж підуть накладки та затримки з поверненнями — громадяни активно забиратимуть свої валютні заощадження з банків після закінчення терміну таких депозитів, що буде серйозним додатковим навантаженням на фінустанови. І, зрештою, знову провокуватиме додатковий тиск на курс гривні на валютному ринку.
Поки механізм подібних вкладів запущений, близько 30 банків пропонує таку послугу своїм клієнтам. Це знизило тиск на готівковий ринок і навіть зіграло на невелике зміцнення гривні за рахунок нехитрого механізму.
А саме, найвдаліші з громадян стали здавати валюту по 40−41 гривень, поповнювати свої картки й потім купувати валюту на такі депозити за курсом близько 37−37,50. Це дало додатковий заробіток комбінаторам через різницю в курсах та призвело до активного ситуативного насичення обмінників готівковим доларом за рахунок здачі валюти.
Подивимося, як розвиватимуться події далі, але поки що обмінники фінкомпаній та банків через такий приплив валюти навіть дещо знизили курс прийому валюти. Ну, а щоб працювати «з обороту» їм довелося стримати свої апетити й за курсом продажу.
Крім цього, НБУ продовжив практику підкріплення кас системно важливих банків доларом та євро, що також частково закрило проблему дефіциту готівкової валюти у банках.
У результаті, як бачимо, гривня досить спокійно витримала дуже складний тиждень. Тому не варто «вестися» зараз і на спроби окремих спекулянтів розгойдати курс на роздмухуванні негативу навколо НБУ: все це вирішиться і вляжеться. Принаймні найближчим часом обвалу гривні з витком нової сильної девальвації я не чекаю.
Курси готівкових валют на 8−9 жовтня
Ці вихідні більшість обмінників працюватиме у форматі «з обороту».
Залишиться великий розкид котирувань євро, оскільки власники обмінників по-різному оцінюють перспективи пари євро/долар на найближчий час. Спред між курсами купівлі/продажу долара та євро залишиться досить широким від 20−25 копійок до 1 гривні.
Котирування долара у більшості обмінників цієї суботи та неділі будуть у межах коридору: прийом 39,95 — 40,80 гривень, продаж у межах 40,90 — 41,20 гривень.
Котирування євро. Традиційно, власники обмінників фінкомпаній цими вихідними виставлять свої цінники з євро з огляду на поведінку пари євро/долар на міжнародних ринках станом на вечір п'ятниці (рівень близько 0,9745 долара за євро). І закладуть у свої розрахунки коридор парою євро/долар у межах від 0,9650 до 0,9850 долара за євро, що позначиться і на курсі євро щодо гривні.
У більшості обмінників котирування євровалюти будуть у межах: прийом 39,00 — 39,45 гривень та продаж 39,60 — 40,35 гривень.
Особливого ажіотажу чи дефіциту готівкової валюти нині в обмінниках немає. Швидше, є певний дефіцит вільної гривні. І це обмежує апетити фінансистів щодо завищення курсу продажу як по долару, так і по євро.
У цій ситуації на додаткові відхилення порівняно з моїми прогнозними курсами на вихідні може впливати лише близькість обмінників до районів бойових дій.
Це може додавати в деяких областях України до 5−15 копійок по долару і до 10 копійок по євро до зазначених вище прогнозних цінників обмінників у районах, близьких до зони бойових дій або таких, що зазнають інтенсивних обстрілів з боку військ росії.