Реакція ринків на інфляцію
Однією із головних подій тижня повинні були стати дані про інфляцію в травні. Індекс споживчих цін (СРI) зріс на 5%, в річному вимірі, що виявилося вище за прогноз (4,7%) і вище квітневих показників (4,2%). До цього найвище значення було зафіксовано у серпні 2008-го — на рівні 5,4%. Стрімке зростання можна пояснити низькою торішньої базою для порівняння і, звичайно ж, стрімким зростанням попиту на тлі швидкого відновлення економіки. Велика кількість «вузьких місць» в тому, що стосується пропозиції, теж додає чимало дров до багаття.
Однією із значущих проблем стали труднощі з пошуком робочої сили і необхідність підвищення зарплат для залучення співробітників. Найбільше зростання цін продемонстрували:
- бензин (56.2%);
- старі автомобілі, транспортні послуги (11.2%);
- одяг (5.6%);
- вартість житла і їжі зросла на (2.2%).
Базовий CPI, що не включає більш волатильні ціни на їжу і пальне, зріс на 3,8% — це найбільше значення з червня 1992-го. Незважаючи на високі значення інфляції в річному вимірі, помісячна динаміка виглядає «веселіше». Порівнюючи з квітнем, CPI зріс на + 0,7%, в той час як минулого місяця цей показник становив + 0,9%. Ситуація з базовим СPI така сама: + 0,6% у травні, + 0,8% у квітні.
Реакція ринків на зростання інфляції була вельми оптимістичною. Замість того, щоб злякатися, інвестори продовжили купувати акції технологічних компаній, штовхаючи Nasdaq до нових висот. Вони також виявили інтерес до довгострокових державних облігацій, що сприяло подальшому зниженню їх дохідності. Багато інвесторів продовжують розглядати сплеск інфляції як тимчасове явище, чому сприяє тверда в цьому відношенні позиція ФРС.
Читайте також: Топ-20 кращих книг для початківців і досвідчених трейдерів
У вівторок ФРС збереться на своє чергове засідання, де будуть обговорюватися питання відновлення економіки, а також наскільки необхідно продовжувати програму викупу державних облігацій в нинішньому обсязі, на рівні $120 млрд на місяць. Про підвищення відсоткової ставки мова поки що не йде, але і рішення про зниження обсягів викупу (tapering) може стати для ринку не найприємнішою новиною. У всякому разі, у 2013 році, коли ФРС заявила про майбутнє скорочення обсягу викупу облігацій, сталася паніка, що закінчилася різким зростанням дохідності облігацій.
Особливості крипторинку
Непростий тиждень видався для біткоїна. Спочатку ФБР відстежило виплату викупу хакерам з об'єднання DarkSide, які заблокували роботу компанії Colonial Pipeline. Викуп був сплачений у криптовалюті, і сищикам вдалося відстежити і повернути компанії більшу частину всієї суми: $2,3 млн. Тож, навіть з тіньовими розрахунками у біткоїна проблеми.
Але незважаючи на труднощі у «тіньовому» світі, минулого тижня біткоїн офіційно визнаний міжнародним банківським регулятором найбільш ризикованим класом активів. З одного боку, це ще більше сприятиме його затвердженню як визнаного інвестиційного інструменту, але з іншого боку, для банків тримати біткоїн на балансі стане ще дорожче, так як в силу високого ризику повинні будуть застосовуватися вищі вимоги до норм резервування.
Загалом, якщо вірити JPMorgan, то на криптовалюту чекають непрості часи. Одним із сигналів до такого прогнозу став той факт, що поточна ціна перевищила ціну ф'ючерсів, а на думку аналітиків — це «незвичайна ситуація, що характеризує низький попит з боку інституційних інвесторів».
Читайте також: Біткоїн вперше стане платіжним засобом нарівні з доларом. Що це означає
Що стосується «класичних» активів, то для них тиждень виявився цілком сприятливим. Нафта продовжує зростати і закріпилася на рівні вище $70 за барель, золото — в районі $1,900 за тройську унцію і, на мій погляд, на тлі «інфляційних» процесів ці активи і пов'язані з ними компанії мають непогані перспективами.