У результаті, НБУ часто виходив на міжбанк із продажем дефіцитного долара за 36,9343 гривні. Серед покупців було помічено як торговців енергоносіями та товарами народного споживання, так і держструктури, які закривають проблеми соціалки та потреби армії. Загалом, ситуація на міжбанку не змінилася, порівнюючи з кінцем 2022 року.
Трохи активніше розвивалися події на готівковому ринку, де і в обмінниках фінкомпаній, і в касах банків фінансисти намагалися дещо підтягнути котирування долара і євро. Долар — до мети близько 41 гривні при продажі, а за євро серед продавців були очевидні бажаючі «загнати» курс до рівнів близько 43 гривень за євро. Глобального успіху ці спроби не мали, але котирування продажу все ж таки зросли на 10−20 копійок на доларі і на 20−25 копійок на євро.
При цьому, ажіотажу зі скуповування валюти на ринку не спостерігалося, хоча негативні дзвіночки на ринку все ж таки є. За даними того ж Нацбанку, українці у грудні 2022 року продали комерційним банкам готівкову та безготівкову валюту на $1 411,3 млн (в еквіваленті) та купили на $1 875,0 млн.
Таким чином, за останній місяць 2022 року чиста купівля валюти населенням склала $463,7 млн, хоча ще в листопаді минулого року цей показник становив $390,6 млн. Зростання купівлі готівкової валюти — завжди негативний фактор для курсу гривні.
Але загалом, попри продовження обстрілів мирних міст країною-агресором та очевидне загострення на фронтах, наші люди паніці не піддаються та гідно витримують усі тяготи війни. І це головне.
Курси готівкових валют на 7−8 січня
Цими різдвяними вихідними власники обмінників працюватимуть у форматі «з обороту», знову ж таки розраховуючи на активнішу здачу валюти тими громадянами, які намагатимуться порадувати своїх близьких святковим столом та подарунками на Різдво. І для цього активізують здачу валюти, щоб забезпечити такі витрати у гривні.
Але я на місці власників обмінників все ж таки не розраховував би на значні обсяги таких операцій, оскільки зараз людям точно не до дорогих подарунків та великих святкувань новорічних свят. Час не той.
Спред між купівлею та продажем валюти залишиться досить великим. За доларом він складе від 20 копійок до 75 копійок, а за євро — від 25−30 копійок до 95 копійок.
У районах, наближених до зони бойових дій, збережеться ще й додаткова націнка за ризик у межах до 10−15 копійок на доларі та євро.
Котирування долара у більшості обмінників цієї суботи та неділі будуть у межах коридору: прийом 40,20 — 40,70 гривень, продаж від 40,75 до 40,95 гривень.
За євровалютою ситуація для фінансистів буде набагато складнішою, а ризики вищі. Справа в тому, що після короткої «сплячки», викликаної наприкінці минулого року католицьким Різдвом у ЄС та США, зараз пара євро/долар знову «прокинулася» на радість спекулянтам.
На графіку якраз добре видно коливання євро, що відбувається за останні декілька днів, в межах досить широкого коридору від 1,049 до 1,0625 долара за євро.
1 євроцент для українського ринку — це близько 40 копійок на євро, що очевидно чимало. Тому не помилитися і не взяти на себе додаткові курсові ризики під час операцій за ці вихідні при купівлі/продажу євровалюти — завдання для власників обмінників не буде легким.
Погляди на подальші перспективи за євро найближчим часом у аналітиків фінансових компаній зараз повністю відрізняються, що й забезпечить великий розкид курсів прийому та продажу євровалюти у ці суботу та неділю.
Плюс — поправки на місцеві чинники, рівень конкуренції між обмінниками у кожному регіоні, наявність вільної гривні та валюти, а також індивідуальні завдання того чи іншого пункту обміну валюти. У результаті, різнобій цінників за євро цими вихідними буде досить широким.
Щоб з одного боку, не брати на себе додаткові курсові ризики і водночас заробити, основна частина обмінників фінкомпаній 7−8 січня виставлять такі цінники за євро: прийом у межах 41,90−42,45 гривень та продаж від 42,50 до 42,85 грн.