Економіка країн єврозони перебувала під тиском ковідних обмежень набагато довше, ніж економіка США. І поки що Європа не має наміру знову повертатися до жорстких локдаунів через настання нового штаму коронавірусу.
А головне, що індекси PMI Європи (Purchasing Managers Indices, індекси менеджерів із закупівель — своєрідний барометр ділових настроїв) демонструють вкрай оптимістичні значення. Наприклад, найсвіжіші дані показують, що PMI єврозони у промисловості і сфері послуг показав своє краще значення за 21 рік.
Європа VS США: чому варто розглянути європейський ринок
У той час як акції США, ймовірно, знаходяться на пізніших стадіях бичачого циклу, в Європі, схоже, все тільки починається. Широкий індекс європейських акцій STOXX 600 (SXXP), аналог американського S&P 500, з початку минулого року зріс приблизно на 10%. Для порівняння: S&P 500 — майже на 36%. Ключові національні індекси показують аналогічну динаміку: німецький DAX підріс з початку 2020 року на 20%, французький CAC 40 — на 13%.
На даний момент є всі передумови для подальшого зростання європейських ринків акцій. Європейська економіка добре відновлюється. У липні Єврокомісія покращила прогноз зростання ВВП єврозони в поточному і наступному році — з 4,3% до 4,8% і з 4,4% 4,5% відповідно.
Краща в Європі й інфляційна картина: в червні річна інфляція тут досягла 1,9%, а у США зросла до 5,4%.
Звичайно, зростання економіки не завжди трансформується у зростання фондового ринку. Але у Європі все інакше. Як пояснив «Мінфіну» старший аналітик компанії Esperio Ян Кароль, ключовим драйвером зростання ринку США є технологічний сектор (техкомпаніі становлять близько 46% S&P 500), а в Stoxx Euro 600 на їх частку припадає лише 7%.
«Спеціалізацією європейців є високоякісна промислова продукція, чиї виробники залежать від величини глобального попиту, можливості зростання якого досить обмежені. Але ми можемо стати свідками прискорення зростання європейського ринку на тлі пом'якшення жорстких карантинних заходів і нижчої інфляції», — вважає експерт.
Другий портфель «Мінфіну»
Свій інвестиційний портфель «Мінфін» почав формувати на початку цього року. Брокерський рахунок ми поповнили на $2990. Основний інтерес для нас мали компанії, які торгуються на американському фондовому ринку, в тому числі і з місцем прописки не у Штатах.
Зокрема, саме на американських біржах «Мінфін» придбав акції низки китайських (Sinopec Shanghai Petrochemical, Momo, Baozun) і британських (BP, Манчестер Юнайтед) компаній, а також шведського музичного сервісу Spotify.
Але багато цікавих нам компанії торгуються виключно на європейських майданчиках. І купувати їх із наявного рахунку дуже незручно.
Зокрема, ми мали негативний досвід покупки акцій Volkswagen. Вони торгуються на Франкфуртській біржі (Xetra) за євро, а оскільки акції ми купували за євро, брокер дав нам їх у борг. Тобто ми заплатили за акцію $221,81, але при цьому стільки ж грошей було заморожено на рахунку як гарантія, що ми зможемо повернути борг в разі курсових коливань або обвалу ціни акцій.
Крім того, оскільки гроші взяті в борг, за ними нараховувалися відсотки: 1 євроцент на день. За рік вийшло б 3,65 євро. Це менше, ніж ми отримали б від Volkswagen в якості дивідендів, але все ж втрачати ці гроші не хотілося. Тому з огляду на заморозку частини портфеля і відсотки за кредитом, ми вирішили продати акції автогіганта з невеликим плюсом.
Можна було б купити ці акції, обмінявши у брокера свої долари на євро, а потім вже зробити покупку за них. Це допомогло б уникнути плати за кредитом і часткової заморозки коштів. Але ми заплатили б комісію за конвертацію (у нашого брокера — 0,3%). Якби ми вирішили пізніше знову повернутися з євро на долари, довелося б платити стільки ж. Тому найкраще торгувати за ту валюту, в якій поповнили рахунок.
Читайте також: 5 міфів про фондовий ринок, які заважають заробити приватним інвесторам
Саме виходячи з цього, ми вирішили розмістити на брокерському рахунку додаткові 700 євро. Вони складуть наш другий портфель для покупки акцій на європейських біржах. Ми плануємо окремо розглядати дохідність наших портфелів у доларах і євро, та зможемо порівняти результати нашої інвестиційної діяльності на різних ринках.
Як обирали брокера
«Мінфін» планував відкрити для торгівлі в євро рахунок у іншого брокера і описати особливості роботи з ним. Але, як виявилося, вибір у нас невеликий.
Ми вже детально розповідали про брокерів, які доступні для українців. Але оскільки вирішили відкрити другий рахунок на невелику суму, вибір автоматично скоротився. Так, І-нвест (субброкер Exante) відкриває рахунок на суму від 50 тис. грн, а для торгівлі через SaxoBank та БТС Брокер потрібно ще більше.
Interactive Brokers дозволяє відкрити рахунок на будь-яку суму, але бере $10 на місяць за обслуговування. Для невеликого портфеля це досить суттєвий відсоток.
На Etoro рахунок можна відкрити на суму від $200, але сервіс пропонує обмежений перелік доступних для торгівлі акцій. Для пошуку європейських компаній він не зовсім підходить.
В результаті ми обирали між 3 варіантами: Арт Капітал (субброкер Interactive Brokers), Фрідом Фінанс та наш нинішній Універ (субброкер Exante).
Читайте також: Чому дійсно падають акції. Економіка тут ні до чого
Ми вже розповідали про тарифи всіх цих компаній, але акцентували увагу на торгівлі на ринках США. «Європейські» тарифи, як виявилося, дещо вищі. У Арт Капітал за покупку акцій на європейських біржах доведеться заплатити 0,24% від суми інвестиції плюс 3 євро. У стільки ж обійдеться і продаж.
Фрідом Фінанс за операції на Франкфуртській біржі захоче 0,5% від суми плюс ще як мінімум $1,2 за операцію.
Більш лояльні тарифи виявилися у Exante (наш субброкер Універ повністю дублює їх). Тут операція на Франкфуртській біржі обійдеться в 0,05% від суми. Такий же тариф і для ряду інших європейських бірж. Хоча є й комісії трохи вищі. Наприклад, на Міланській біржі операція обійдеться в 0,1% від суми, а на Віденській — 0,125%.
З огляду на кращі тарифи, «Мінфін» вирішив не відкривати новий рахунок, а поповнити вже існуючий. Тарифи і Арт Капітал, і Фрідом Фінанс цілком можуть підійти тим, хто інвестує великі суми, або ж планує провести кілька операцій і тримати активи тривалий термін. У нашому ж випадку, коли сума невелика, а купити ми хочемо велику кількість активів, комісії мають першочергове значення.
Читайте також: Літня школа трейдингу: що таке валютний курс та як він формується
Правда, відкрити рахунок на тих же умовах, що і у нас, зараз не вийде. Коли «Мінфін» відкривав рахунок через Універ, мінімальна сума, яка була потрібна для цього, складала 2 тис. євро. Зараз же вона збільшилася до 10 тис. євро. Але для вже відкритих рахунків умови не змінилися.
Фінансові результати
Тим часом наш доларовий портфель в плюсі на $59,23, а його дохідність складає 1,98%. Основна причина невисокої дохідності на даний момент — падіння китайських компаній Momo та Baozun. Пов'язано це з обвалом всього китайського ринку після нових регуляторних ідей влади. І хоча стосуються вони залучення капіталу освітніми компанія, негативний сигнал сприйняв весь ринок.
Кращі результати вже традиційно демонструють Usana Health Sciences та Roblox. Також вищу за наші очікування дохідність забезпечує ETF Vanguard S&P 500, який орієнтується на широкий індекс.
Стаття не є інвестиційною рекомендацією. У проєкті «Інвестиції» Мінфіну" редакція описує власний досвід торгівлі на фондовому ринку. Ми не даємо фінансових порад і не закликаємо повторювати наші інвестиції. Наша мета — продемонструвати хід думок при виборі активів і результати, до яких такий підхід може призвести.
Попередні матеріали серії про інвестиції «Мінфіну»
Протестували «Індекс страху»: скільки заробили і що зробили потім
З інвесторів у спекулянти: знайшли недооцінені компанії і хочемо на них заробити
Топ — 10 брокерів, за допомогою яких можна купити акції на іноземних фондових біржах