За минулий короткий робочий тиждень з 21 до 24 грудня долар на міжбанку виріс відразу на 39 копійок до 28,375/28,40 гривень, а євро майже на 52 копійки — до 34,59/34,61.
Попит перевищував пропозицію. Дефіцит валюти довелося закривати Нацбанку. Регулятор продав $ 20 млн у вівторок за 28,42 гривні, а в середу був змушений виходити на торги двічі: спочатку він продав $ 20 млн за 28,45 гривень, а потім ще «дозалив» близько $ 3,1 млн за 28,49. Це частково збило ажіотаж, але невизначеність на міжбанку щодо подальших перспектив гривні збереглася. Готівковий ринок оперативно реагував на те, що відбувається на міжбанку. До вечора п'ятниці обмінники продавали долар за 28,40 — 28,45 гривень, а євро за 34,30−34,45.
На аукціоні у вівторок Мінфін України продав ОВДП на суму в еквіваленті 22,2 млрд гривень. Але значно підтримати гривню на міжбанку це не допомогло. Клієнти поспішали купити валюту, щоб закрити свої валютні контракти до католицького Різдва і це призвело до зростання курсу останніми днями.
Що вплине на курс в останній тиждень року
Основними мотиваторами для учасників валютного ринку найближчим часом будуть:
1. Завершення року. Цього тижня всього три повноцінних робочих дні з 28 до 30 грудня і завершальний, короткий день 31 грудня, коли банки будуть працювати без валютного міжбанку.
З огляду на тимчасовий цейтнот, клієнти і самі банки будуть оперативно закривати свої операції на звітну дату. Це призведе до постійних перекосів попиту і пропозиції за валютою протягом кожного з решти робочих днів. Пік активності на міжбанку припаде на 28−29 грудня. Поведінка, виходи на торги і курсові завдання великих гравців будуть істотно впливати на тренд міжбанку всі дні цього тижня;
2. Відшкодування ПДВ експортерам і розрахунки з бюджетними організаціями. В останні дні 2020 року компанії-експортери отримають від держави основні суми відшкодувань ПДВ, що зменшить їх інтерес до продажу валюти і зіграє проти гривні. Перші великі виплати пройшли ще ввечері минулої п'ятниці і відразу ж спровокували міжбанк на зростання курсу.
Частково нацвалюту підстрахує потреба компаній в гривні для розрахунків з персоналом та завершення розрахунків за господарською діяльністю з українськими контрагентами у 2020 році.
Читайте також: Курс у 2021 році: три сценарії для гривні
Але одночасно уряд перерахує бюджетним організаціям частину заборгованостей з їх фінансування, які накопичилися за цей непростий рік. Ті, в свою чергу, розрахуються зі своїми постачальниками послуг. Багато з цих компаній потім вийдуть на ринок з покупкою валюти під свої господарські операції, що створить додатковий тиск на курс гривні;
3. Останній цього року аукціон Мінфіну України з розміщення ОВДП 29 грудня. На момент написання статті Мінфін планує розміщувати гривневі облігації на 9 різних термінів від 77 до 1519 днів. На останньому аукціоні 22 грудня дохідність гривневих облігацій становила від 10% до 12,25% річних. Завдяки їх продажу до бюджету залучили 22,2 млрд гривень.
Читайте також: Повернення нерезидентів. Мінфін розмістив ОВДП на рекордну суму
Цього разу серед покупців нерезидентів буде менше, так як у них різдвяні свята вже в розпалі. Основними гравцями будуть держбанки і великі місцеві фінустанови. За прогнозом «Мінфіну», обсяг аукціону складе близько 5−11 млрд гривень. Розрахунки за ним в останній повноцінний робочий день 30 грудня суттєво вплинуть на поведінку ресурсного та валютного ринків;
4. Спекулянти, інтервенції Нацбанку, готівковий ринок і ліквідність у банківській системі.
Спекулянти активно намагатимуться розгойдувати курс всю решту робочих днів. Основними видами заробітку для них будуть робота у форматі «в дві сторони» на міжбанку і на готівковому ринку, а також гра на різниці готівкового та безготівкового курсів гривні до долара і особливо — до євро.
Інтервенції НБУ. Через перекоси попиту і пропозиції за валютою у передноворічні дні Нацбанку доведеться часто виходити на ринок і згладжувати курсові коливання. Його котирування при інтервенціях залишаться основним курсовим орієнтиром для учасників торгів. Минулої п'ятниці експортерам вже стали надходити основні суми відшкодувань ПДВ і тиск на гривню зросте. За розрахунками «Мінфіну», регулятору найближчим часом доведеться витратити ще, як мінімум, $ 25−55 млн для вирівнювання ситуації на міжбанку. Іноді замість НБУ у вигляді універсального продавця на торгах буде з'являтися Укргазбанк.
Готівковий ринок продовжить орієнтуватися на поведінку міжбанку і реальний попит з боку населення на готівкову валюту. Традиційно в передноворічні дні зростають обсяги валюти, яку люди продають, щоб купити подарунки до свят. Це дозволить банкам і фінкомпаніям періодично занижувати котирування прийому валюти у громадян, залишаючи при цьому курс продажу на рівні міжбанку. Якщо ризики будуть зростати, фінансисти будуть розширювати спред між купівлею і продажем валюти. При зльоті котирувань на міжбанку і невтручанні в ситуацію з боку Нацбанку — обмінники гратимуть «на підвищення».
Ліквідність банків. За розрахунками «Мінфіну», залишки на коррахунках банків у період 28 — 31 грудня будуть перебувати в межах коридору від 44 до 63 млрд гривень. Цього достатньо для виконання всіх вимог Нацбанку з ліквідності і резервування на коррахунку в НБУ.
Прогноз котирувань міжбанку та готівкових курсів в останній тиждень 2020 року
На міжбанку. Ситуація на торгах буде дуже непростою в усі дні короткого передноворічного тижня. Ключове — закриття бізнесом операцій за роком призведе до постійних перекосів попиту і пропозиції на валютному ринку. Пік клієнтських угод припаде на 28 і 29 грудня, а 30-го числа на статистику торгів частково вплинуть і результати останнього цього року аукціону Мінфіну України з розміщення ОВДП. Спекулянти підлаштовуватимуться під дії великих покупців і продавців під час сесії і намагатимуться максимально розгойдати курс.
Читайте також: Голова Mastercard в Україні та Молдові: Під час пандемії людям стало зручніше платити гаджетами
Якщо на торгах буде дефіцит валюти та котирування долара зростуть понад 12 — 15 копійок за сесію, на ринок буде виходити НБУ з інтервенціями або валюту буде продавати Укргазбанк. Головними гравцями на ринку будуть великі місцеві компанії, нерезиденти, які працюють з українськими ОВДП, Нацбанк і держбанки.
За розрахунками «Мінфіну», в період 28−30 грудня коридор за безготівковим доларом на міжбанку перебуватиме в межах 28,20 — 28,60 гривень, а за євро в межах 34,25 — 34,85 гривень. 31 грудня валютний міжбанк працювати не буде, а СЕП буде працювати тільки до обіду.
Обсяги щоденних операцій на торгах складуть:
Понеділок — вівторок за рахунок ефекту завершення місяця і року — в межах до $ 180−220 млн при укладанні до 540−720 угод;
Середа — часткове зниження активності валютного ринку, в зв'язку з останнім повноцінним днем цього року. Компанії вже будуть тільки закривати свої невеликі обсяги валютних операцій, що залишилися, а частково на поведінку ресурсного та валютного міжбанку вплинуть розрахунки за ОВДП, куплені на аукціоні 29 грудня. Обсяг операцій на торгах вже не перевищить $ 130−150 млн при укладанні до 440−600 угод.
На готівковому ринку фінансисти при виставленні курсів орієнтуватимуться на поведінку міжбанку, реальний попит за валютою з боку громадян, співвідношення пар євро/долар і долар/рубль на міжнародних ринках, а також на обсяги відшкодувань ПДВ експортерам, отримані ними в цей період.
Якщо котирування на торгах будуть зростати, а Нацбанк не вийде з інтервенціями, щоб згладити курсові коливання, обмінники почнуть грати «на підвищення».
Якщо ж ситуація буде більш-менш спокійною, основним форматом роботи обмінників буде робота «з обороту» із середнім рівнем спреду між курсами купівлі та продажу валюти. Спред за доларом більшість обмінників фінкомпаній триматимуть в межах від 15 до 20 копійок, а в банках від 15 до 30 копійок. Спред за євро в касах банків і в обмінниках фінкомпаній буде в межах широкого коридору — від 20 до 40 копійок.
«Мінфін» прогнозує коридор за доларом на 28−31 грудня в обмінниках фінкомпаній в межах 28,10 — 28,55 гривень, в банках 28,05 — 28,65 гривень. За готівковим євро — в обмінниках фінкомпаній коридор в межах 34,10 — 34,65 гривень, в банках 34,10 — 34,90.