Кінець 2020 року на валютному ринку пройшов без значних потрясінь. На користь гривні зіграли успішні розміщення ОВДП на аукціонах у грудні. Також Україні вдалося порівняно безболісно закрити бюджетні проблеми за рахунок залучення міжнародних позик і розширити діалог влади з МВФ.
Експортери досить активно продавали валютну виручку, в попит на валюту з боку імпортерів був досить скромним. Це додатково підтримало гривню в останні дні року.
Рік завершився курсом долара на міжбанку 28,30/28,33 грн/$. На готівковому ринку в обмінниках фінкомпаній «зелений» продавали за 28,40−28,55 гривень. Євро 30 грудня наприкінці сесії котирувався в межах 34,78/34,81 гривень, а на готівковому ринку фінкомпанії його продавали за 34,50−34,70.
30 грудня НБУ був змушений продати близько $ 35 млн за 28,35 гривень, щоб згладити курсові коливання. Але цей крок, скоріше, пояснювався бажанням швидше закрити ситуативні перекоси попиту і пропозиції, ніж необхідністю гасити серйозні валютні «пожежі».
Загалом Нацбанк повинен бути задоволений статистикою своїх інтервенцій за 2020 рік. Вона виявилася позитивною для регулятора. НБУ викупив на міжбанку на $ 1 млрд більше, ніж продав. Цей мільярд пішов у золотовалютні резерви, що, безсумнівно, є величезною сумою за українськими масштабами.
Читайте також: Винні нерезиденти. У НБУ пояснили, що відбувається з гривнею
Січень 2021 року: що вплине на курс
Початок 2021 року на валютному ринку пройде досить нестандартно для цього періоду. І ось чому:
1. Залишається невизначеність щодо введення локдауну в Україні у січні. У першому тижні всього три робочих дні — з 4 до 6 січня. Ризик закриття значної кількості підприємств на час локдауну скорочує і без того традиційно низьку ділову активність у період новорічних і різдвяних свят. Значного попиту на валюту з боку реального сектора не буде. Це знизить тиск на курс.
У той же час експортерам зарахують валютну виручку за їх постачання кінця минулого року. Отже, пропозиція валюти на торгах зросте. Компанії швидко витратять кошти від відшкодувань ПДВ, отримані наприкінці 2020 року, і почнуть все частіше виходити на міжбанк з продажем валюти. Це спрацює на підтримку гривні на торгах.
Читайте також: Чотири міфи про статус долара
2. Репатріація дивідендів «дочками» іноземних компаній і поведінка нерезидентів при покупках/продажах ОВДП на первинному і вторинному ринках. З огляду на короткий робочий тиждень, у «дочок» іноземців залишається всього три дні для купівлі валюти під дані операції. Це збільшить попит на міжбанку і, мабуть, буде головним драйвером стрибків котирувань цими днями, а також головною надією спекулянтів. Але любителям погойдати котирування потрібно враховувати, що не всі «дочки» іноземних компаній в січні цього року будуть проводити розрахунки з материнськими компаніями. Багато вважатимуть за краще дочекатися остаточного підведення підсумків 2020 року.
Паралельно з цим 5 січня Мінфін України проведе розміщення гривневих облігацій на терміни від 3-х місяців до 3-х років. Їх дохідність на тлі дуже низьких або взагалі негативних ставок на міжнародних фондових ринках — починає все більше залучати іноземців. Вони вже не тільки припинили скорочувати свої вкладення в українські папери, а й почали їх активно нарощувати.
Менш охоче нерезиденти вже розлучаються з ОВДП і на вторинному ринку. Тому аукціон Мінфіну України 5 січня і ситуація на вторинному ринку нададуть нацвалюті додаткову підтримку на міжбанку. За прогнозом «Мінфіну», чиновники на початку січня зможуть розмістити облігації в гривні на 3,5−7,4 млрд гривень, що вплине на валютний і ресурсний міжбанк 5-го і 6-го числа.
Читайте також: Частка ОВДП у власності банків досягла історичного максимуму
3. Господарська діяльність компаній і поведінка Нацбанку
Частково гривню в перші робочі дні січня підстрахує і потреба компаній у гривневих ресурсах. Їм потрібна національна валюта, щоб розрахуватися з персоналом за грудень 2020 року, а також оплатити закупівлі сировини і матеріалів для виробничих потреб і передоплати за оренду за січень.
Загалом, «Мінфін» не прогнозує значної активності валютного ринку в першій декаді місяця. Але при ситуативних перекосах попиту і пропозиції на торгах ми знову побачимо НБУ з відповідними інтервенціями. Використовувати він буде Matching і, в основному, — у форматі інтервенцій за єдиним курсом. Котирування регулятора будуть істотно впливати на курсоутворення в усі дні цього короткого робочого тижня;
4. Готівковий ринок, спекулянти і ліквідність у банківській системі.
Готівковий ринок продовжить орієнтуватися на поведінку міжбанку за доларом, але при цьому періодично буде проявляти самостійність за євро. Останнє багато в чому буде залежати від обсягів зібраного «урожаю» за євро обмінниками у період з 31 грудня — 3 січня, а також вартості євровалюти, за якою фінкомпанії викупили євро у населення за ці дні. Якщо собівартість викупу євро у громадян буде відносно низькою, частина обмінників зможе собі дозволити продавати потім готівковий євро періодично навіть нижче за котирування міжбанку. Таким чином, вони зможуть не втрачати оборотів з валютообмінних операцій і заробляти за рахунок обсягу угод, хоча і знизивши свою маржу.
Загалом, користуючись нестачею гривні у громадян, банки та фінансові компанії періодично будуть занижувати курси прийому валюти у населення. А ось котирування продажу залишатимуться на рівні, близькому до котирувань міжбанку.
Спекулянти. Малооб'ємний і досить млявий валютний ринок у період свят звужує можливості спекулянтів у частині великих заробітків. Всі три робочих дні на міжбанку за доларом і євро вони продовжать працювати «у дві сторони», підлаштовуючись під дії і виходи на ринок великих гравців. А на готівковому ринку — заробляти на різниці готівкового та безготівкового курсів гривні до євро, а також за рахунок купівлі/продажу валюти з досить середнім рівнем спреду.
Ліквідність банків. За розрахунками «Мінфіну» залишки на коррахунках банків у період 4−6 січня 2021 року перебуватимуть в межах коридору від 43 до 61 млрд гривень і значного надлишку вільної ліквідності саме на коррахунках у банків не буде. Справа в тому, що через низьку ділову активність клієнтів фінансисти на цей період вважатимуть за краще надлишок гривні розмістити у короткі за термінами депозитні сертифікати НБУ, а не тримати їх «мертвим вантажем» на коррахунку.
Читайте також: Що чекає на банки та їх клієнтів у 2021 році
Прогноз котирувань міжбанку та курсів обмінників на 4−6 січня 2021 року
На міжбанку. Ситуація на торгах повністю залежатиме від поведінки і курсових завдань нечисленних великих гравців. Багато клієнтів на новорічних канікулах відразу до 11 січня і це відіб'ється на статистиці валютних операцій. Млявий і малооб'ємний міжбанк буде призводити до постійних ситуативних перекосів попиту і пропозиції.
Основна частина угод прийдеться на 5 січня (коли деякі клієнти захочуть продати валютну виручку, що була зарахована їм 4-м числом) і 6 січня (день розрахунків за ОВДП з аукціону Мінфіну).
Спекулянти працюватимуть в уже давно відпрацьованому для таких днів форматі — підлаштовуватися під дії великих покупців і продавців під час сесії і намагатися максимально розгойдати курс.
При значних перекосах попиту і пропозиції зі стрибками котирувань долара понад 10−13 копійок за сесію — на ринок буде виходити НБУ з відповідними інтервенціями.
За розрахунками «Мінфіну» в період 4−6 січня коридор за безготівковим доларом на міжбанку буде перебувати в межах 28,15 — 28,45 гривень, а за євро в межах 34,40 — 34,95 гривень.
Обсяги щоденних операцій на торгах складуть:
Понеділок — вівторка (4−5 січня) — в межах до $ 130−160 млн при укладанні до 380−420 угод;
Середа (6 січня) — невелике зростання активності валютного ринку, незважаючи на майбутню низку різдвяних свят, у зв'язку з розрахунками інвесторів за ОВДП з аукціону від 5 січня. Обсяг операцій на торгах перебуватиме в межах до $ 165−180 млн при укладанні до 430−470 угод.
На готівковому ринку власники обмінників при виставленні курсів орієнтуватимуться на поведінку міжбанку, реальний попит на валюту в своєму регіоні, співвідношення пар євро/долар і долар/рубль на міжнародних ринках, а також врахують фактор новорічних активних здач валюти населенням.
Дефіцит гривні у громадян дозволить фінансистам періодично занижувати курс прийому валюти, зберігаючи при цьому курс продажу приблизно на рівні міжбанку.
Основним форматом роботи обмінників буде робота «з обороту» із середнім рівнем спреду між курсами купівлі та продажу валюти. Спред за доларом більшість обмінників фінкомпаній триматимуть в межах від 15 до 25 копійок, а в банках від 15 до 30 копійок. Спред за євро в касах банків буде традиційно ширшим — від 20 до 45 копійок, а в обмінниках фінкомпаній значно вужчим — від 20 до 25 копійок.
«Мінфін» прогнозує коридор за доларом на 4−6 січня в обмінниках фінкомпаній в межах 28,10 — 28,50 гривень, в банках 28,05 — 28,55 гривень. За євро — в обмінниках фінкомпаній коридор в межах 34,15 — 34,80 гривень, в банках 34,10 — 34,95.