Середина листопада в Україні на валютному ринку мине активно та знову під диктовку Нацбанку. Цю повну залежність курсу від рішень НБУ дуже добре ілюструє поведінка безготівкового курсу долара минулого тижня.
Якщо на початку тижня котирування долара на торгах стартували в межах 36,13/36,15 гривень, то вже до середини — під впливом розпродажів Нацбанку за 36 гривень вони просіли до рівнів близько цього цінника НБУ, а потім так само швидко майже повернулися до рівнів початку тижня.
Котирування долара змінювалися, лише залежно від того, яку тактику продажу валюти обирав Нацбанк за конкретним днем, обсягів його інтервенцій, і головне — їх цінників. Регулятор продовжує повністю управляти офіційним та міжбанківським курсом, продаючи до 60−70%, а то й більше, від щоденного обсягу валюти.
Читайте також: Чи виправдана девальвація гривні в даний час
НБУ буде головним гравцем на валютному ринку й у середині листопада. За моїми розрахунками, для цього йому доведеться витратити від $380 млн до $610 млн резервів цього тижня.
Впевненість у правильності грошово-кредитної та валютної політики в посадовців регулятора вселяють такі обставини:
1. тривале згасання інфляції, яка станом на 1 листопада 2023 року знизилася до 5,3% у річному вимірі (з 7,1% за підсумками вересня).
2. стабілізація обсягів операцій населення з купівлі/продажу валюти, а також перехід від покупок валюти на готівковому ринку до покупок на картки та конверсійні валютні депозити.
Операції фізичних осіб із купівлі/продажу іноземної валюти (30 днів)
Безготівковий валютний ринок (30 днів)
Негативні тенденції, які спрацюють проти гривні у короткостроковій та середньостроковій перспективі, і на що НБУ змушений буде звертати увагу найближчим часом:
Загроза зниження обсягів міжнародної допомоги наприкінці 2023-го та у 2024-му роках, що при продовженні активних розпродажів долара під час інтервенцій Нацбанку в перспективі може призвести до скорочення ЗВР.
Динаміка міжнародних резервів
Валютні інтервенції НБУ
За словами міністра фінансів Сергія Марченка, Україна поки що має непокриту потребу у зовнішньому фінансуванні на 2024 рік у розмірі $29 млрд. Адже саме за рахунок зовнішнього фінансування закривалися основні соціальні витрати бюджету, підтримувалися й навіть зростали ЗВР у 2023 році.
Тобто, якщо надходження зовнішньої фінансової підтримки скоротиться, Нацбанку доведеться вирішувати нелегке завдання — або знижувати свої обсяги інтервенцій на міжбанку (читай, провокувати зростання котирувань міжбанку та офіційного курсу), або продовжувати «палити» резерви, що також має свої межі: «чисті» резерви повинні покривати, щонайменше, обсяг тримісячного критичного імпорту.
Зростання негативного сальдо торгівлі на фоні слабкої активності вітчизняної економіки. Товарообіг України за січень — серпень 2023 року (у річному вимірі) зріс до $65,6 млрд. Але це сталося, здебільшого, за рахунок імпорту. Він збільшився на 19% — до $41,1 млрд, а експорт скоротився на 15% — до $24,5 млрд. Тобто дефіцит зовнішньої торгівлі вже за січень-серпень зріс до $16,6 млрд.
Надалі негативна тенденція для України збережеться. За прогнозами МВФ, імпорт товарів до України у 2024 році зросте до $68,2 млрд, тоді як експорт із України складе не більше $39,2 млрд. Негативне сальдо зовнішньої торгівлі стане ще більшим, порівнюючи з 2023 роком, — на $2 млрд.
У цих умовах розмір та графік надходження міжнародної допомоги стає критичним для державних фінансів України, та опосередковано — для валютного ринку країни. НБУ не зможе ігнорувати ці фактори і буде змушений постійно вносити корективи до своєї грошово-кредитної та валютної політики, залежно від реальних надходжень міжнародної допомоги.
Саме тому для Нацбанку, Мінфіну та уряду дуже важливою стала домовленість з МВФ на рівні експертів щодо другого перегляду програми допомоги Україні.
Тепер Рада виконавчих директорів МВФ має розглянути питання про виділення Україні траншу в сумі 663,9 млн СПЗ (еквівалент $900 млн).
Також у листопаді-грудні гостро постане питання про спрямування «заморожених» російських активів на фінансування видатків України. Окрім політичної, військової та юридичної площини вирішення цього питання, економічна складова також стає для нашої країни максимально важливою.
Цього тижня особливих сюрпризів за курсом долара на нашому валютному ринку не буде. Але, судячи з останніх дій НБУ минулого тижня щодо проведення та тактики інтервенцій, «гру на зниження» за рахунок «заливання» ринку «дешевим» доларом Нацбанк припинив. На нас чекає період корекції курсу долара в межах досить вузького коридору, який формується, фактично, лише цінниками інтервенцій самого НБУ.
Читайте також: Блокування карток і не тільки: що радять банки власникам «мертвих» рахунків і тим, хто виїжджає за кордон
Прогноз курсу долара та євро на 13−17 листопада
Міжбанк:
Долар. Тренд за курсом долара на торгах знову буде повністю керованим цінниками та обсягами інтервенцій Нацбанку. Дефіцит пропозиції валюти на міжбанку збережеться і перекриватиметься розпродажем резервів.
За моїм прогнозом, у період 13−17 листопада котирування долара на торгах перебуватимуть у межах 36,02−36,35 гривень.
Євро. Пара євро/долар цього тижня, за моїми прогнозами, перебуватиме в межах коридору від 1,059 до 1,076 долара за євро. У цьому випадку, курс євро на торгах протягом тижня перебуватиме в межах від 38,14 до 39,11 гривні за євро.
Готівковий ринок:
Спред при купівлі/продажу валюти у більшості обмінників фінкомпаній та в касах банків перебуватиме в межах від 20 до 35 копійок за доларом та від 20−25 копійок до 60 копійок за євро.
Долар. У більшості кас банків долар цього тижня перебуватиме в межах коридору купівлі та продажу від 37,20 до 38,00 грн, а в обмінниках фінкомпаній цей коридор коливатиметься в межах від 37,30 до 37,95 грн.
Євро. У банках котирування євровалюти при купівлі/продажу перебуватимуть у межах коридору від 39,40 до 40,90 грн, а в обмінниках фінкомпаній курс євро перебуватиме в межах коридору купівлі/продажу від 39,60 до 40,80 грн.