Новий криптобум
На початку 2021 року на криптовалютну сцену вийшов Ілон Маск. Спочатку він оголосив про покупку компанією Tesla біткоїна, потім — про можливість купувати автомобілі Tesla за біткоїни. Все це розгойдало ринок криптовалюти. Через годину після новини про покупку Tesla біткоїна, його ціна збільшилася відразу на $1,7 тис. Але якщо такі стрибки після твітів Ілона Маска вже стали буденністю, то ось події, що послідували за цим, дійсно викликають інтерес.
Так, у травні Apple оголосила про те, що веде пошуки фахівця з розвитку альтернативних платежів. Від кандидата, серед іншого, вимагали розуміння принципів роботи цифрових гаманців, криптовалюти і сервісів швидких платежів. У липні про намір інтегрувати біткоїни в платформу Тwitter заявив її генеральний директор Джек Дорсі.
У той же час з’явилися новини про те, що Amazon шукає фахівця з цифрових валют і блокчейну. Тоді ж газета CityA.M. опублікувала думку інсайдера, який повідомив про плани Amazon приймати біткоїни як засіб оплати, а згодом — випустити свій токен. Аналогічні плани приписують компанії Walmart і ряду інших.
Такий майже одночасний інтерес до крипти здається мало не дивним. Особливо якщо врахувати, що в біткоїн та інші монети довгий час інвестували лише окремі гравці ринку, найчастіше — стартапи. Світові корпорації до цієї сфери якщо і виявляли інтерес, то вельми обережний. Винятком був Facebook зі своєю монетою Libra, згодом перейменованою на Diem.
Але його плани щодо запуску власної валюти жорстко обламали регулятори всього світу. Уряди США, Європи, навіть Росії жорстко розкритикували Libra, і це не дивно. Адже Facebook планував запуск не просто приватної монети, але світової валюти. Дехто навіть припускав, що Facebook перетвориться на справжній «тіньовий банк». Жодна країна не схвалила Libra і відтоді жодна корпорація більше не намагалася запустити настільки амбітний проєкт. А що ж змінилося зараз?
Криза і бажання незалежності
Більшість із названих вище компаній офіційно не оголошували про намір вийти на криптовалютний ринок, тому про їхні плани можна тільки здогадуватися. Але одна з можливих причин — криза. За час пандемії ми всі неодноразово чули про інфляцію, гіперінфляцію, грошові вливання в економіку, обвали і позамежне зростанні цін на світових ринках. Все це провокує валютні стрибки і впливає на доходи компаній.
Крім того, великий бізнес, що працює на різних локальних ринках, змушений мати справу з їх регуляторами і їх вимогами. Той же Amazon отримує зараз оплату в різних валютах, конвертує її в долар, платить за це комісії і податки.
Але якщо він почне приймати оплату біткоїнами, наприклад, то вимоги місцевих регуляторів на такі платежі не розповсюджуватимуться. Більше того, біткоїн не прив’язаний до курсу долара або іншої валюти, а значить він не страждає від запуску друкарського верстата, грошових вливань в економіку й інфляції — всього того, що зараз відбувається в економіці США і не тільки. Все разом це — приваблива перспектива, чи не так?
Втім, треба визнати: не тільки корпорації вдарилися в крипту. Сальвадор проголосив біткоїн своєю національною валютою, нарівні з традиційною — доларом. Місцеві Starbucks, Pizza Hut і McDonald’s вже приймають оплату в біткоїні.
Читайте також: Що в Україні можна купити за криптовалюту: розповідаємо все про цей сервіс
Ще раніше свою монету запустило місто Майамі і вже заробило на цьому близько $7 млн. А останнім часом криптовалюти, і зокрема біткоїн, сильно полюбили інвестори.
Що далі?
На поточний момент і інвестори, і корпорації шукають максимально зручні способи роботи. Такі, які дозволять пережити поточну кризу без втрат. Так уже сталося, що криптовалюти стали саме таким способом.
Ажіотаж, який ми спостерігаємо в зв’язку з цим, підштовхує до активних дій світові уряди. Більшість цивілізованих країн не хочуть жити в умовах, що дозволяють непомітно переводити будь-які суми з Китаю в США, або, скажімо, з Британії на Кіпр. У той же час їх лідери розуміють невідворотність приходу криптовалюти в масове використання.
Китай вже запустив свій крипто-юань. При цьому, правда, заборонив всі інші криптотранзакції в межах своєї юрисдикції. На черзі — Росія. Тамтешній центробанк вже обговорює поправки в законодавство, які розширять заборону на використання криптовалют. США, ЄС, Велика Британія і Японія поки що більш лояльні. Вони готуються тільки регулювати новий ринок, але як — питання відкрите.
ФРС США, наприклад, багато говорить про запуск цифрового долара, але ніяк не зважиться на це. Все тому, що його запуск повністю змінить всю фінансову систему. Адже як зараз здійснюються всі фінансові транзакції? Між банками. При впровадженні крипто-долара транзакції будуть проходити між гаманцями.
І зберігатимуться вони там же, а не на рахунку в банках. Останні, як підсумок, очікує величезний відтік ліквідності, багато банків можуть навіть збанкрутувати. І це — проблема. Незрозуміло також, як здійснювати монетарну політику після відмови від фіатних грошей, як регулювати швидкість циркуляції цифрових грошей і багато іншого.
Читайте також: Заробили на Ethereum 260% і купили «вбивцю ефіріуму»
Дуже важливо напрацювати відповіді на всі ці запитання. Як тільки це станеться — відмова від «старих» грошей буде невідворотною. Після цього і приватні валюти з великою ймовірністю або заборонять, або попит на них різко скоротиться сам собою.