Музична індустрія зараз на підйомі. На новий рівень музичний контент підняли соціальні мережі. Наприклад, пісні на відео накладають в TikTok. Ролик з чоловіком на скейтборді під пісню Dreams групи Fleetwood Mac лайкнули 12,5 млн осіб. На тлі пандемії ростуть стрімінговие сервіси, а виробники контенту все частіше використовують старі треки в фільмах, серіалах і відео.
Goldman Sachs прогнозує їй чотириразове зростання протягом наступних 10 років.
Інше джерело доходу в музичній індустрії — покупка роялті. The Economist розглядає їх як інвестиційний актив для отримання стабільного пасивного доходу. Інвестори в США вже оцінили їх привабливість: сума угод на одній з американських бірж з продажу музичних роялті Royalty Exchange з 2016 перевищила $75 млн, 25 з них пройшли через біржу в 2019-м. Дохідність інвесторів може скласти 26% річних.
Щоправда, є один неприємний момент — музичне піратство нікуде не поділося. За даними глобального дослідження Міжнародної федерації фонографічної індустрії (IFPI), понад 38% споживачів, як і раніше, отримують доступ до своєї улюбленої музики, порушуючи авторські права. При цьому 32% музичного піратства відбувається за рахунок копіювання потокового відео (звіт Music Consumer Insight).
Але ми вирішили вкластися в музичну індустрію і заразом перевірити, як збуваються прогнози поважних аналітиків.
Чому ми любимо музику
Тим паче, що в нашому портфелі вже є музичний актив, придбаний на початку літа, — сервіс Spotify. На короткій дистанції значного злету цей актив не показав, наразі він подорожчав на 3%. Водночас сервіс продовжує досить швидко нарощувати кількість користувачів, в тому числі тих, що оплачують преміум-акаунти.
За підсумками 2 кварталу цього року кількість постійних користувачів Spotify сягнула 299 млн (плюс 29% за рік). Кількість преміум-підписників сягнула 138 млн (плюс 28%). Крім цього сервіс заробляє на рекламі, яку слухають ті, хто користується сервісом безкоштовно.
Завдяки розширенню аудиторії дохід Spotify у 2 кварталі сягнув $2,33 млрд. Але й збитки склали $20 млн. Значною мірою через інвестиції в розробку сервісу подкастів, розширення аудиторії тощо. Однак головна проблема — відрахування правовласникам музики.
Читайте також: Акції Spotify зросли на 7%. Причина — Apple дозволила платити в обхід App Store
Тому ми вирішили придивитись до тих, хто забирає левову частку доходів у музичних стрімінгових платформ, отримує свою «копійчину» від радіостанцій, використання музики в рекламі, продажу альбомів і вінілових платівок (зараз інтерес до них зростає) і так далі. Тобто до звукозаписувальних компаній.
Кому належить музичний ринок
Нещодавно в музичній індустрії з’явився новий клас гравців, які просто викуповують авторські права на пісні у виконавців. Найвідоміша з таких компаній — Hipgnosis Songs Fund Limited. Вона зібрала каталог із більш ніж 60 тис. пісень загальною вартістю в $1,75 млрд. Серед найвідоміших її придбань — творчі дороби Шакіри та Ніла Янга.
Однак основними бенефіціарами музичному ринку залишаються звукозаписувальні компанії. В золоті часи вони забирали до 80% доходів виконавців. Однак зараз апетити індустрії зменшились. Наприклад, деякі найпопулярніші виконавці готові віддавати лейблам не більше 5% доходів, кажуть експерти. Мовляв, завантажити свій кліп на YouTube та треки на Spotify вони зможуть і самостійно.
Водночас, навіть в умовах зростання вимог артистів, звукозаписувальні компанії переживають ренесанс. Найбільшими в світі є 3 звукозаписувальні компанії — Universal Music Group, Sony Music Entertainment та Warner Music Group.
Warner Music — найменша із так званої великої трійки. Оцінюється у $20 млрд. Її акції представлені на біржі Nasdaq.
Sony Music входить до холдингу Sony Group. Тому інвестувати можна лише в материнську компанію, яка славиться не стільки музикою, скільки електронікою, іграми, а також є помітним гравцем на кіноринку.
Найцікавішою, на наш погляд, є найбільша компанія сектору Universal Music Group (не плутайте з кінокомпанією Universal Studios, ці компанії мають спільне походження, але їхні шляхи розійшлися). Доля цього холдингу на музичному ринку становить близько 30%. Серед виконавців, з якими співпрацювала компанія, — Eminem, U2, Каньє Вест, Тейлор Свіфт, Джастін Бібер, Metallica.
Завдяки поглинанню ще одного великого гравця EMI, Universal Music отримала права на творчий доробок The Beatles. Також компанія, як і Hipgnosis Songs, викуповує права у іменитих виконавців. Найгучніша така угода — придбання прав на всі 600 пісень у Боба Ділана. Експерти оцінили цю угоду в $300 млн. Серед нещодавніх здобутків — придбання всієї дискографії, а заразом прав на весь мерч, у Aerosmith. Саме з Universal рок-гурт записуватиме і просуватиме нові альбоми.
Читайте також: Чому акції Tesla не коштуватимуть $3 тисячі
Інвестувати напряму у Universal Music наразі неможливо. Звукозаписувальна компанія належить французькому медіагіганту Vivendi SE, акції якого представлені на Паризькій біржі. Тому, перш ніж інвестувати в Universal, варто розібратись з її материнською компанією.
Знайомтесь, Vivendi
Vivendi — найбільша медіакоманія у Франції і одна з найбільших у світі вартістю у 35,6 млрд євро ($42,06 млрд). Компанія прибуткова, за 2020 рік вона заробила 1,58 млрд євро при доходах у 15,9 млрд. Цього року справи у французького холдингу йдуть ще краще. За перше півріччя доходи становлять 8,2 млрд євро, що майже на 12% більше, ніж за аналогічний період минулого року, а прибуток зріс на 24% — до 724 млн євро.
Холдингу належать різноманітні активи:
- Canal+ Group — лідер платного телебачення Франції;
- Gameloft SE — один із найбільших розробників відеоігор. Компанії належить 19 студій з розробки у різних містах світу, зокрема і у Львові та Харкові;
- Editis — друга за розміром видавнича група Франції;
- Prisma Media — найбільший французький видавець журналів, якого Vivendi придбала лише цього року.
Читайте також: Зоряні стратегії: що купували Сорос, Баффет і Вуд допоки ринок шалено зростав
Важливо, що кожен із цих активів не лише виявився прибутковим за підсумками першого півріччя цього року, але й наростив доходи. Також Vivendi має активи в рекламному бізнесі, їй належить великий дистриб’ютор квитків. Виступає холдинг і міноритарним акціонером інших медіакомпаній в різних країнах світу. Зокрема, йому належить частка у південно-африканському холдингу MultiChoice, іспанському Prisa, італійському Mediaset (щоправда, з компанією Сільвіо Берлусконі тривалий час відбуваються конфлікти та судові суперечки).
Universal Music — головний актив
Хоч як потужно виглядають інші підрозділи Vivendi, все ж жоден із них не може зрівнятись із найдорожчим елементом — Universal Music.
Ще кілька років тому Vivendi володіла 100% компанії. Наразі з них залишилось 70%, оскільки 20% були продані китайській корпорації Tencent, а ще 10% нещодавно купив американський інвестор Біл Акман. Оцінка Universal в останній угоді становила $41,4 млрд.
Виходячи з цієї оцінки, 70% акцій Universal, які досі на руках у французів, коштують близько $29 млрд. А це близько 69% від визначеної ринком капіталізації Vivendi.
За перше півріччя цього року дохід музичного гіганта становив 3,8 млрд євро, що на 17,3% більше, ніж за аналогічний період 2020 року.
Купуй одну компанію — отримай дві
Вже цього місяця Vivendi планує вивести Universal Music на IPO на Амстердамській біржі. Розміщення акцій відбудеться шляхом прямого лістингу. Після цього кожен отримає змогу інвестувати безпосередньо в неї.
Передбачається, що Vivendi розподілить 60% акцій музичної корпорації між своїми інвесторами. Ще 10% французька корпорація залишить у себе. Це досить незвичний спосіб IPO. Як правило, якщо компанія виводить на біржу свою «дочку», то самостійно продає її акції, а гроші поповнюють її капітал.
У цьому ж випадку у акціонерів Vivendi після лістингу мають з’явитись в портфелі ще й акції Universal Music. Як це реалізовуватиметься технічно — поки що загадка. Зокрема, чи візьме брокер комісію за зарахування таких акцій, скільки часу відбуватиметься зарахування тощо.
Звісно, не відомо і як ринок оцінить Universal Music після виходу на біржу, а також на скільки просяде вартість самої Vivendi після втрати активу.
Одним словом, інвестиції у французького медіагіганта в нинішніх умовах, хоч і ризиковані, але цікаві, як з точки зору дослідження ринку, так і можливого заробітку.
Читайте також: monobank чи Рошен: хто дорожче
Наразі керівництво Vivendi вже заявило, що готове викуповувати власні акції, якщо вони сильно просядуть. У Universal Music розраховують на подальше збільшення прибутків цього року та обіцяють направити половину з них на дивіденди.
Фінансові результати
«Мінфін» купив 3 акції Vivendi по 33,25 євро. Ще 1,25 євро ми заплатили комісії за операцію. Таким чином, загалом за актив ми заплатили 101 євро.
На час написання статті акція компанії оцінювалась у 33,03 євро. Таким чином, після придбання акції трохи пішли донизу, але для нас це не критично. Головні зміни відбудуться після виходу Universal Music на біржу.
Загалом європейський портфель «Мінфіну» зараз «у мінусі» на 4,45 євро. Насамперед через комісії, які ми заплатили за 3 операції, на 3,75 євро. Також акції трохи просіли на фоні незначної корекції на американському ринку, що відбулась минулого тижня.
Європейський портфель «Мінфіну»
Актив | Кількість акцій | Ціна акції на момент придбання, євро | Ціна активу на момент придбання (з урахуванням комісії), євро | Ціна активу на момент написання статті, євро | Дохідність активу з урахуванням комісій, євро | Дохідність активу з урахуванням комісій, % |
Hochtief Aktiengesellschaft | 2 | 69,66 | 140,56 | 139,39 | -1,17 | -0,8% |
iShares STOXX Europe 600 | 1 | 46,81 | 48,06 | 46,69 | -1,37 | -2,9% |
Vivendi SE | 3 | 33,25 | 101 | 99,09 | -1,91 | -1,9% |
Тим часом, наш американський портфель за тиждень фактично не змінився. Він зараз «у плюсі» на $61,85, його дохідність становить 2,07%.
За тиждень трохи більше ніж на відсоток знизився індекс S&P 500, відповідно просів і наш ETF, що орієнтується на нього. Також впали акції нафтової компанії Magellan Midstream Partners, опустившись майже до того ж рівня, на якому ми їх купували.
Натомість на першій сходинці закріпився ігровий сервіс Roblox, а акції фармацевтичної компанії Endo International, хоча і замикають нашу таблицю, але відштовхнулись від дна і потроху почали дорожчати.
Американський портфель «Мінфіну»
Актив | Кількість акцій | Ціна акції на момент придбання, $ | Ціна акції на момент написання статті, $ | Зміна ціни активу за тиждень, $ | Зміна ціни з часу придбання, $ | Дохідність |
Roblox | 1 | 68,74 | 88,01 | 5,31 | 19,27 | 28,03% |
Vanguard S&P 500 | 1 | 347,44 | 411,45 | -5,17 | 64,02 | 18,42% |
VanEck Vectors Agribusiness | 3 | 81,44 | 93,82 | 0,83 | 37,16 | 15,20% |
Usana Health Sciences | 2 | 86,4 | 97,1 | -3,13 | 21,4 | 12,38% |
BP (инвестиции) | 5 | 22,6 | 24,74 | -0,1 | 10,7 | 9,47% |
WisdomTree Wheat | 2 | 6,12 | 6,59 | -0,94 | 0,94 | 7,67% |
Sinopec Shanghai Petrochemical Company Limited | 3 | 23,83 | 25,43 | 2 | 4,82 | 6,73% |
SPDR Russell 1000 Yield Focus | 2 | 90,49 | 95,94 | -4,5 | 10,01 | 5,53% |
Spotify Technology S.A. | 1 | 239,96 | 249,54 | 0,64 | 9,58 | 2,99% |
McDonald's Corporation | 1 | 233,23 | 240,06 | 1,79 | 6,83 | 2,92% |
Honda Motor | 2 | 29,55 | 30,35 | -1,45 | 1,6 | 2,70% |
Brown-Forman Corporation | 1 | 69,04 | 69,77 | -1,18 | 0,74 | 1,06% |
Magellan Midstream Partners | 2 | 47,65 | 47,75 | -4,33 | 0,2 | 0,20% |
SPDR Gold Trust | 1 | 172,08 | 167,41 | -3,57 | -4,68 | -2,71% |
General Motors | 1 | 53,5 | 50 | 1,22 | -3,5 | -6,54% |
BP (спекуляции) | 4 | 27,05 | 24,74 | -0,08 | -9,2 | -8,54% |
WisdomTree Corn | 6 | 22,41 | 19,55 | -1,5 | -17,16 | -12,76% |
Bunge Limited | 1 | 89,49 | 77,39 | 0,54 | -12,1 | -13,52% |
Momo Inc. | 3 | 15,47 | 12,75 | -1,6 | -8,16 | -17,58% |
Delta Air Lines | 2 | 50,67 | 39,93 | -0,67 | -21,48 | -21,19% |
iPath Series B S&P 500 VIX Short-Term Futures ETN | 5 | 33,63 | 25,99 | 5,08 | -38,19 | -22,68% |
Baozun Inc. | 1 | 35,19 | 21,65 | -2,52 | -13,54 | -38,46% |
Endo International | 19 | 5,53 | 2,93 | 15,39 | -49,31 | -46,92% |
15 жовтня «Мінфін» проводить конференцію «Жити на відсотки». Під час конференції розберемо різні варіанти та інструменти інвестицій, ризики та підводні камені, які чекають на інвесторів.
Серед запрошених успішні українські інвестори, керівники брокерських компаній, фінансові аналітики та консультанти. Звісно, в живу обговоримо і портфель «Мінфіну».
Купити квитки на конференцію можна за посиланням
Попередні матеріали серії:
США і Європа вкладають в інфраструктуру: «Мінфін» вирішив заробити на тренді
Купили акції 600 найбільших компаній Європи
Топ — 10 брокерів, за допомогою яких можна купити акції на іноземних фондових біржах