У подібній ситуації для будь-якого бізнесу, пов'язаного з валютними операціями, головне питання: який курсовий коридор потрібно закласти в свої розрахунки, щоб не прогадати.
З одного боку, якщо закласти в свої цінники максимальні прогнозні котирування (на даний час близько 30 гривень за долар), ризикуєш отримати падіння продажів і погіршення і так не блискучих фінансових результатів у період пандемії.
З іншого боку, матимеш надію на істотне зміцнення гривні (найоптимістичніші аналітики говорять про 26 гривень влітку цього року), можна явно зазнати збитків, що в умовах падіння ділової активності через коронавірус рівносильно розоренню і закриттю бізнесу.
Тому будь-які нові вхідні дані, а в нашому випадку черговий локдаун, вимагають від бізнесу чіткого розуміння перспектив валютного ринку на найближчий час. Саме через це реакція валютного ринку і населення на новий локдаун — як лакмусовий папірець. Вона покаже, який сценарій щодо курсу треба закладати бізнесу і громадянам на найближчий час.
Минулого тижня особливих стрибків по курсу в момент оголошення нового локдауна в Києві не відбулося. Долар і євро були відносно стабільними і п'ятниця завершилася на міжбанку котируваннями 27,70/27,72 гривень за долар і 32,92/32,95 за євро. Тому для прогнозування ситуації з валютою дуже важлива остаточна реакція ринків на ці негативні новини.
Читайте також: Підсумки тижня з Михайлом Федоровим
Загалом, поки що обстановка залишається сприятливою для нацвалюти, але є моменти, які істотно впливатимуть на курс найближчими днями. Ось вони:
1. Завершення бюджетних платежів у клієнтів, початок виплат основних сум відшкодувань ПДВ експортерам і господарська діяльність підприємств в умовах нового локдауна. Підвищений попит на гривню в період сплати податків поступово закінчиться до цієї середи, а ось її вливання в банківську систему у вигляді відшкодувань ПДВ експортерам почнуть збільшуватися вже з середини тижня і триватимуть до кінця місяця. Це скоротить інтерес до продажу валюти у великих металургів та інших експортерів, крім аграріїв.
З сільгоспвиробниками окрема історія. У них найближчим часом почнеться посівна і вони продовжать зараз продавати валюту для фінансування своїх гривневих витрат на ПММ, добрива, насіння тощо.
У той же час економічні наслідки пандемії призведуть до ще більшого скорочення попиту на валюту з боку тих клієнтів, хто потрапив під посилення коронавірусних обмежень. Всі ці фактори призведуть до різноспрямованих рухів курсу протягом цього тижня, в залежності від того, хто буде ситуативно превалювати на ринку: продавці або покупці. Фактор протистояння курсових інтересів великих гравців посилить свій вплив на поведінку міжбанку цими днями;
2. Ринок ОВДП, поведінка НБУ і завдання нерезидентів. 23 березня Мінфін планує розміщувати гривневі ОВДП терміном 189, 350, 609, 756 і 1155 днів. З них лише за короткими паперами на 189 днів є обмеження за обсягами в межах 500 млн гривень. На інші терміни — без обмежень. Навіть після консультацій з первинними дилерами, які зазвичай проходять не пізніше, ніж за 1 день до аукціону, цього разу, за нашими даними, чиновники навряд чи будуть змінювати перелік пропонованих облігацій.
Всі ці папери в різному ступені є привабливими для місцевих і іноземних інвесторів. Але вже 24 березня, в день розрахунків за аукціоном від 23-го числа, Мінфіну треба погасити облігацій на 9,98 млрд гривень і виплатити відсотки за ще сімома іншими випусками на значні суми. Також як і минулого разу на аукціоні 16 березня, і цього разу основну частину цих коштів отримають держбанки і нерезиденти.
За держбанкам ситуація особливо не зміниться і вони, швидше за все, знову спрямують ці кошти на покупку нових облігацій. Це не створить додаткового тиску ані на ресурсному, ані на валютному ринках.
Складніше з нерезидентами. Як і минулого разу, якщо вони вирішать фіксувати свій прибуток у валюті і вийдуть на міжбанк з її купівлею, тиск на гривню різко зросте. Тому фактор невизначеності поведінки іноземців з питання направлення коштів від погашення облігацій і відсотків за ними залишиться основною загрозою для курсу нацвалюти цими днями.
За нашим прогнозом, на аукціоні 23 березня Мінфін зможе продати ОВДП на суму від 7,3 млрд до 10,6 млрд гривень при середньозваженій дохідності за гривневими паперами в межах 8,7−9% річних за облігаціями на 189 днів і до 12,05% річних за найдовшим з паперів терміном 1 155 днів. В основному ж, у інвесторів буде інтерес до облігацій на терміни 189 днів, 350 і 609 днів.
Поведінка готівкового ринку, а також результати тендеру рефінансування Нацбанком комерційних банків від 19 березня на курсоутворення особливо не вплинуть. Справа в тому, що готівковий ринок продовжує залишатися заручником поведінки міжбанку і своєї гри «на підвищення» або «на пониження» зараз не веде, а обсяги тендера НБУ з рефінансування на термін до 84 днів склали всього 180 млн гривень під 6,5% річних. Такі суми не критичні ані для ресурсного, ані для валютного ринків.
Читайте також: Чому інвестори не вірять ФРС
Не буде загрозою для гривні цього тижня і стан ліквідності в банківській системі. Вона залишиться на достатньому рівні для виконання банками всіх вимог НБУ, а залишки на коррахунках банків на ранок з 22-го до 26-го березня за розрахунками «Мінфіну» знаходитимуться в межах від 46 до 69 млрд гривень. З урахуванням нормативу резервування на коррахунку в НБУ загалом у банківській системі в сумі 53,52 млрд гривень, цей гривневий «навіс» не зробить істотного тиску на поведінку валютного ринку.
Тактика Нацбанку на торгах поки що не зміниться. Регулятор намагатиметься не втручатися і вийде на ринок лише в крайньому випадку. Якщо відчуватиметься ситуативна нестача валюти, то в першу чергу, ми побачимо з продажем долара на пікових рівнях кого-небудь з держбанків. Швидше за все — Укргазбанк або Приватбанк. І лише в разі, якщо котирування продовжать зростання, а у держбанків не буде валюти для погашення подібного попиту, на торги вийде НБУ з продажем долара.
Але він також не поспішатиме і в разі ситуативного надлишку пропозиції. Лише якщо котирування долара наблизяться до порога 27,65 гривень і підуть нижче, а охочих купити все одно не буде, — ми побачимо Нацбанк на ринку з викупом долара.
Подібними діями НБУ підтримає курс американської валюти вище цього рівня, тому не варто розраховувати на обвал котирувань нижче даної позначки цього тижня навіть за найсприятливіших для гривні розкладах на міжбанку.
За нашими розрахунками, навіть при вдалому проведенні аукціону Мінфіну з розміщення ОВДП 23 березня і з урахуванням поведінки ринку після погашень облігацій 24-го числа, Нацбанк за період 22−26 березня зможе викупити на торгах не більше $45−90 млн. Якщо ж на аукціоні не буде серйозних обсягів розміщення, то ця сума може скоротитися і до $25−35 млн.
Прогноз міжбанківських котирувань і курсів готівкового ринку на тиждень:
На міжбанку
Ключовими для курсоутворення в період 22−26 березня будуть три фактори:
1) результати аукціону з розміщення ОВДП 23 березня;
2) рішення нерезидентів в частині спрямування гривні, яку вони отримають від погашення облігацій 24-го березня;
3) поведінка і курсові завдання великих гравців в період закінчення бюджетних платежів у запізнілих клієнтів, локдауна в Києві і в частині великих міст України. А також початок періоду великих сум відшкодувань ПДВ експортерам наприкінці тижня.
За розрахунками «Мінфіну» в період 22 — 26 березень коридор за доларом на міжбанку перебуватиме в межах 27,60 — 27,85 гривень, а за євро в межах 32,65 — 33,30 гривень.
Обсяги щоденних операцій складуть:
У понеділок — четвер очікується деяке скорочення активності клієнтів на міжбанку, як реакція на посилення карантинних заходів в Києві та інших великих ділових центрах України. Статистика торгів буде в межах до $135−190 млн при укладанні до 430−580 угод;
У п'ятницю — традиційне зниження обсягів операцій за рахунок фактора зниження ділової активності наприкінці тижня. Обсяги торгів не перевищать $125−155 млн при здійсненні до 380−470 угод.
На готівковому валютному ринку власники обмінників при виставленні своїх цінників продовжать орієнтуватися на поведінку міжбанку, попит і пропозицію за валютою з боку населення, а також поведінку пари євро/долар на міжнародних ринках.
«Мінфін» прогнозує на 22−26 березня коридор
за готівковим доларом:
в обмінниках фінкомпаній в межах 27,60 — 27,90 гривень при спреді в 15−20 копійок;
в банках 27,45 — 27,95 гривень при спреді в 20−25 копійок.
за готівковим євро:
в обмінниках фінкомпаній в межах 32,70 — 33,20 гривень при спреді в 20−25 копійок;
в банках 32,55 — 33,35 гривень при спреді до 30−35 копійок.