Що відбувалося з курсом за тиждень
Курс євро щодо гривні повністю залежить від поведінки євровалюти на міжнародних ринках, а там пару євро/долар дуже лихоманило. На економічних новинах зі США та країн ЄС, а також на фоні досить теплої погоди, що знизило ціни на газ у більшості країн Європи та знизило показники інфляції, євро швидко подорожчало щодо долара з рівнів трохи нижче 1,05 до позначок вище 1,08.
І ці валютні ралі негайно позначалися на курсі безготівкового євро щодо гривні на нашому міжбанку. Періодично котирування продажу євро на міжбанку 12−13 січня перевищували поріг у 40 гривень.
Це змушувало реагувати і готівковий ринок, де євровалюта теж суттєво додала за останні дні, підвищившись в обмінниках фінкомпаній до рівнів продажу до 43,50 гривень, а в банках — до вже забутих рівнів навіть близько 44 гривень.
Які фактори вплинуть на нього найближчим часом
Окрім стандартної ситуації на міжбанку, де зберігається відносна стабільність курсу завдяки постійним інтервенціям Нацбанку з продажу дефіцитного долара по 36,9343 гривні, цього тижня відбулися ще дві знакові події, які побічно підтримають гривню найближчим часом. Обидві стосуються більше фондового та ресурсного ринку України, але знизять тиск на валютний.
Йдеться про збільшення з 10 січня нормативу резервування коштів банків на коррахунку в НБУ та про дозвіл регулятора закривати 50% цього нормативу за рахунок придбання певних випусків облігацій уряду.
Злагоджена робота Нацбанку та Мінфіну дозволила активізувати купівлю цих облігацій банками, тобто фінансувати дефіцит бюджету не за рахунок емісії гривні, і паралельно з цим зменшити суми коштів у депозитних сертифікатах Нацбанку. До того ж, без загрози додаткового тиску гривневого навісу на курс. Обсяг депсертифікатів впав із 477,5 млрд гривень на початок року до 382,9 млрд гривень станом на ранок 13 січня:
При цьому залишки на коррахунках банків у НБУ вже з 11-го числа перевищують позначку 120−140 млрд грн. Тобто банки частину своєї ліквідності змушені «заморожувати» на коррахунку для виконання підвищеного нормативу, що стимулює їх додатковий інтерес до гривні.
Паралельно з цим, Мінфін на аукціоні 10 січня продав облігацій на суму 23,5 млрд гривень, із яких залучив до бюджету 20,5 млрд гривень саме за рахунок продажу паперів, що потрапляють до покриття нормативу резервування Нацбанку.
ОВДП, що перебувають в обігу за номінально-амортизаційною вартістю
Тобто й інтерес до цих облігацій зріс (читай — фінансування бюджету неемісійним шляхом покращилось), тиск на курс гривні на валютному ринку знизиться за рахунок зростання інтересу банків до залучення гривні для виконання вимог НБУ, і Нацбанку потрібно буде менше виплачувати банкам за депсертифікатами за стерилізацію зайвої гривневої ліквідності на ринку.
У результаті, підвищення інтересу фінустанов до залучення гривневих ресурсів, особливо у невеликих та середніх банках, стратегічно підтримає позиції гривні на валютному ринку найближчим часом.
Читайте також: Мінфін обкатав нові ОВДП: як зміниться ринок держоблігацій
Курси готівкових валют на 14−15 січня
Лихоманка за парою євро/долар і невизначеність подальшого тренду за цією парою до початку лютого (коли відбудуться засідання ФРС США та ЄЦБ щодо відсоткових ставок) змусять українських фінансистів дуже обережно ставитись до виставлення своїх цінників за готівковою євровалютою вже й цими вихідними.
Євро залишиться головним інструментом для спекуляцій практично всю другу половину січня.
Цього старого нового року власники обмінників продовжать працювати у форматі «з обігу». Оскільки страхувати свої курсові ризики власникам обмінників особливо немає чим, вони вдадуться до стандартного механізму в такій ситуації, тобто розширять спред між купівлею та продажем валюти. Особливо щодо євро.
Спред між купівлею та продажем валюти залишиться досить широким. За доларом він становитиме від 20 до 80 копійок, а за євро — від 25−30 копійок до 1,20 гривні.
Як і в усі останні тижні, в районах, наближених до зони бойових дій, збережеться ще й додаткова націнка за ризик у межах до 10−15 копійок на доларі і до 20 копійок на євро.
Котирування долара у більшості обмінників цієї суботи та неділі перебуватимуть у межах коридору: прийом 40,00 — 40,45 гривень, продаж від 40,50 до 40,80 гривень.
Щодо євро, як і минулого тижня, основне завдання для власників обмінників — не помилитися при мінімізації своїх курсових ризиків при купівлі/продажу євровалюти. І це знову буде досить складним завданням, оскільки подальші перспективи євровалюти на найближчий час у аналітиків фінансових компаній зараз продовжують залишатися діаметрально протилежними. Що знову забезпечить цими вихідними великий розкид курсів прийому та продажу євро в різних регіонах України.
Але, попри відмінність поглядів на подальші перспективи євровалюти, все ж таки основна частина обмінників фінкомпаній 14−15 січня виставлять такі цінники за євро: прийом у межах 42,40−43,10 гривень і продаж від 43,20 до 43,60 гривень.