Минулого тижня курс готівкового долара стабілізувався у банках у межах коридору 35,20−36 гривень, в обмінниках фінкомпаній — у діапазоні 35,30−35,65 гривень.
Із євро все було не так просто. Через підвищення ставки ФРС відразу на 0,75% (із 0,75−1% до 1,50−1,75% річних), на міжнародних ринках розпочалися валютні ралі за парою євро/долар. Це негайно позначалося на курсі євровалюти щодо гривні. Спекулянти на цьому змогли непогано заробити, а на останніх вихідних курс євро в обмінниках фінкомпаній перебував у межах коридору 37,10−37,60 гривень.
Але вже з цього тижня все може швидко змінитись, а ідилія стабільного курсу — швидко піти з порядку денного.
НБУ почне друкувати гривню?
Ринок налякав законопроєкт № 7465, внесений до Верховної Ради групою депутатів на чолі з Данилом Гетманцевим. Вони запропонували доповнити Закон «Про Національний банк України» нормою, згідно з якою НБУ «бере участь у фінансовому забезпеченні заходів правового режиму воєнного стану». На практиці це може призвести до швидкого збільшення емісії гривні через викуп Нацбанком значних обсягів ОВДП та військових облігацій. У разі прийняття таких поправок, загроза нової девальвації справді замаячить на ринку. Поки що ж цінники обмінок утримує від зльоту лише дуже низька платоспроможність населення в умовах війни.
Читайте також: «Зради немає». Гетманцев про дозвіл НБУ друкувати гривню без обмежень
За прогнозом «Мінфіну», депутати справді можуть проголосувати за таку поправку. Але НБУ всіляко опиратиметься виконанню «хотілок» уряду щодо обсягів такої емісії. Адже якщо друкарський верстат почне посиленно працювати, то ціни неминуче почнуть зростати. А за інфляцію в Україні відповідають урядовці Нацбанку. Зростання споживчих цін та невдоволення населення може стати приводом для частини українських політиків, щоб ініціювати заміну керівництва НБУ на більш «слухняних» людей.
Але всі ще дуже добре пам'ятають досвід гіперінфляції у 90-х роках та стрибків курсу. І чим усе це закінчилося. Тож наступна низка тертя між НБУ та урядом щодо розмірів емісії при прийнятті цієї поправки може призвести до численних кадрових відставок у Нацбанку.
Ризик того, що НБУ почне проводити додаткову емісію гривні для покриття військових потреб, із одного боку, змусить громадян та дрібний бізнес спробувати застрахувати себе від валютних ризиків. І за умов обмежень на міжбанку вони почнуть виходити на готівковий ринок.
З іншого боку — це розслабить чиновників. Замість налагодження ефективної роботи економіки в умовах війни вони почнуть проштовхувати свої інтереси для латання дірок у бюджеті за рахунок рішень про чергову емісію. Особливо, якщо рішення про можливості додаткової емісії гривні почне приймати вузьке коло представників Мінфіну та НБУ, що збільшить у рази корупційні ризики. Тому глобально ідея народних депутатів призведе до зростання попиту на валюту на готівковому ринку вже зараз і тиснутиме на курс найближчими днями.
Що ще впливатиме на курс
На поведінку курсу впливатимуть новини з фронтів, де напруга продовжує зростати. Це психологічно тисне на всіх учасників ринку.
Також тривають періодичні затримки надходження міжнародної допомоги у повному обсязі для фінансування дірок бюджету. Це відбувається на тлі розпродажу валютних резервів НБУ для покриття критичного імпорту та збереження проблеми з експортом зерна через блокування портів Росією. Такі перекоси попиту та пропозиції на міжбанку — точно не на користь гривні.
Банки не поспішають підвищувати депозитні ставки після того, як НБУ підвищив облікову ставку з 10 до 25% річних. Тому поки що не вдається «стерилізувати» значні обсяги залишків «гарячих» грошей на поточних рахунках громадян. Саме на це дуже розраховував регулятор для боротьби з тиском на курс нацвалюти.
Читайте також: Ольга Лобайчук: Банки зобов'язані видавати вклади у валюті вкладу, але в межах 100 тис грн на добу
При цьому, в умовах воєнних дій і зростання цін на товари першої необхідності та послуги, у багатьох вкладників виникає спокуса або купити валюту, щоб зберегти свої заощадження, або придбати товари, доки вони знову не подорожчали.
Це веде до доларизації економіки та відносного зростання попиту на валюту з боку нечисленних заможніших громадян за значного обвалу доходів у більшості населення. А поглиблення соціальної нерівності у воєнний період є дуже небезпечним моментом для влади.
Прогноз курсу долара та євро цього тижня
Міжбанк
Долар. Через обмеження Нацбанку та заморозку офіційного курсу — долар на торгах продовжить перебувати в межах коридору від 29,25 до 29,55 гривень. Брак пропозиції валюти для фінансування критичного імпорту НБУ доведеться знову закривати інтервенціями. За прогнозом «Мінфіну», він витратить за ці дні ще не менше ніж $780−1100 млн ЗВР.
Євро. Ключовою для курсу євро на українському міжбанку буде поведінка пари євро/долар на зовнішніх ринках.
За нашим прогнозом, пара євро/долар із 20 до 24 червня перебуватиме в межах коридору від 1,035 до 1,065 долара за євро. І відповідно, міжбанківський коридор за курсом євро щодо гривні перебуватиме в межах від 30,27 до 31,47 гривень за євро.
Щоденні обсяги операцій на торгах (заявки на купівлю та продаж валюти) за нашими розрахунками не перевищать еквівалента від $125 млн до $350 млн. Головним продавцем долара на міжбанку залишиться Нацбанк.
Читайте також: Ставка за військовими ОВДП стала плаваючою: хто зможе заробити на цьому більше
Готівковий ринок
Попит на готівкову валюту поступово зростатиме, що провокуватиме власників обмінників на періодичні спроби підвищити цінники продажу долара та євро у своїх регіонах.
Якщо це вдаватиметься — вони намагатимуться закріплюватися на нових, вищих позначках продажу валюти. Якщо ж ні — то котирування поступово повертатимуть до рівнів, що діяли до цього, з продовженням потім нових спроб зіграти «на підвищення».
Більшість банків за готівковим доларом працюватимуть у межах коридору від 34,80 гривень до 36,20 гривень, а за євро — від 36,00 до 38,45 гривень.
Спред між купівлею та продажем валюти, залежно від близькості регіону до зони військових дій, становитиме за доларом — від 20−25 копійок до 50−80 копійок та за євро — від 30 копійок до 1,2 гривні.
За прогнозом «Мінфіну», котирування у більшості обмінників фінкомпаній цими днями перебуватимуть у межах:
- долар — коридор купівлі та продажу від 35,15 до 35,90 гривень,
- євро — коридор від 36,80 до 38,10 гривень.