З початку місяця гривня почала впевнено зміцнюватися. Це змусило НБУ діяти. Після двомісячної перерви він декілька разів виходив на торги з інтервенціями з викупу надлишку пропозиції долара. Головною метою регулятора було не так поповнення резервів, скільки спроби згладити курсові коливання і не дати долару та євро значно ослабнути щодо гривні.
Тепер для ринку важливо, чи дасть НБУ поступово подешевшати долару до рівня в 27 гривень. Або він і надалі вилучатиме надлишок пропозиції валюти за допомогою інтервенцій і утримає міжбанк на рівні в 27,20 гривень і вище.
Перевищення пропозиції валюти над попитом і відсутність великих покупців — зроблять цінники НБУ і його інтервенції основним орієнтиром за курсом для всіх учасників торгів цього тижня.
Два головних ризики для гривні
Першою проблемою і ризиком для курсу гривні є покупки «дочок» іноземних компаній валюти під репатріацію дивідендів. Зазвичай цей процес відбувається у першій декаді кожного місяця. Збори акціонерів у них вже пройшли, розміри дивідендів та графіки їх виплат затверджені.
Читайте також: Скільки платять своїм акціонерам українські банки
Цей додатковий попит на долар і євро може надихнути продавців і спекулянтів на спроби зіграти на підвищення. Але проблема для продавців у тому, що через низький попит на валюту і зростання валютної виручки від продажу українського експорту, пропозиція не покривається попитом навіть з урахуванням майбутніх покупок «дочок» іноземців. Тим паче, що вони спостерігають зниження курсу і не поспішають скуповувати необхідні суми валюти. Час працює поки що на них.
Тому «Мінфін» прогнозує поступовий викуп валюти даною категорією клієнтів невеликими траншами по $3−10 млн на день, щоб не провокувати спекулянтів і не створювати умови для зростання котирувань.
Читайте також: Топ-12 міжнародних компаній з річними дивідендами від 6% і більше
Другою проблемою для нацвалюти може стати накопичена гривня на рахунках інвесторів, які минулого тижня отримали значні обсяги гривні і доларів від погашень ОВДП. Частина цих коштів була відразу ж перевкладена в нові облігації на аукціоні Мінфіну минулого вівторка. Але за значними обсягами ресурсів інвестори поки що не прийняли рішення. За нашою інформацією, вони поки що залишаються на рахунках інвесторів або розміщені на дуже коротких депозитах.
На думку «Мінфіну», швидше за все, ці кошти також поступово підуть на покупку нових ОВДП. Лише мала їх частина в межах до 1−2 млрд гривень може вийти на валютний ринок. І тут головне, щоб це не відбулося хаотично і одночасно, що відразу ж позначиться на цінниках продавців. Основні власники цих ресурсів з представників нерезидентів це розуміють і зрозуміло не горять бажанням купувати валюту дорого. Тому, швидше за все, вони також робитимуть свої покупки невеликими траншами, щоб «не підривати» ринок.
На користь нацвалюти впливатиме і збереження сприятливої кон'юнктури на зовнішніх ринках для нашого експорту, а також швидке відкриття ринку землі. Перший з факторів — забезпечує приплив додаткової валютної виручки в Україну на міжбанк. Другий — зміцнює позиції гривні всередині країни за рахунок збільшення товарного забезпечення нацвалюти. На тлі продовження гонки «друкарських верстатів» у США і країнах Європи і припливу валюти від заробітчан, це формує умови для ситуативного зміцнення позицій гривні на валютному ринку.
Читайте також: За скільки можна буде купити с/г землю після 1 липня
Гривня зміцнюється. Що в цьому поганого
У зміцненні гривні є й негатив. Серед проблем можна назвати:
1) зниження надходжень від митниці, оскільки збори прив'язані до офіційного курсу НБУ і при просіданні курсу вони падають;
2) проблеми загалом із балансуванням бюджету — він розрахований на 2021 рік за середньорічним курсом 29,1 гривня за долар;
3) від'ємні курсові переоцінки валютних резервів Нацбанку, а також збитки банків, держкомпаній і великих приватних корпорацій, у яких є активи у валюті. Це скоротить оподатковуваний прибуток і призведе до зниження надходжень до бюджету за цією статтею;
4) на тлі зростання внутрішніх цін при зміцненні гривні імпортувати в країну продукцію стає вигідніше. Її ціна у валютному еквіваленті зростає і постачальник товарів отримує більший прибуток від реалізації продукції в Україні. А при зростанні споживання імпорту почне збільшуватися і від'ємне сальдо торгівлі України.
Тому зараз перед НБУ постає складне завдання.
З одного боку, нарощування ЗВР, відносна стабільність курсу і курсоутворення для забезпечення зростання ВВП, а також активізація кредитування банками реального сектора, що неможливо при стрибках курсу і високих валютних ризиках.
З іншого боку — необхідно явно щось робити зі зростаючою інфляцією. Зміцнення гривні в цьому питанні допомагає, оскільки сприяє зниженню цін на імпортну продукцію в країні, і таким чином — частково стримує інфляційний вал.
Швидше за все, Нацбанк у цій ситуації найближчим часом продовжить політику відносного невтручання у курсоутворення в момент рівності попиту і пропозиції на міжбанку. Але буде змушений періодично виходити на торги з інтервенціями, щоб не дати гривні активно зміцнюватися в моменти значних перекосів на ринку.
З поточних факторів на курс цього тижня додатково вплинуть:
- результати чергового аукціону Мінфіну з розміщення ОВДП, який відбудеться 8 червня. На ньому інвесторам запропонують гривневі облігації на 500 млн гривень терміном 175 днів і без обмеження за сумою — на 406, 532, 714, 1078 та 1799 днів, а також доларові ОВДП на термін 400 днів.
За нашим прогнозом, 8 червня Мінфін України зможе розмістити гривневі ОВДП з дохідністю від 8,40% до 12,55% річних, залежно від їх термінів. Доларові папери — з дохідністю близько 3,70% річних. Загальний обсяг продажу облігацій буде в межах еквівалента від 6,2 до 14,8 млрд гривень. Інвестори продовжать перевкладати ресурси від попередніх погашень українських паперів, які відбулися в травні та на початку червня.
Погашень і виплат відсотків цього тижня не так багато. 9 червня гаситимуться папери на 1,5 млрд гривень і відсотки за ними, а також відсотки ще за трьома випусками гривневих облігацій. Ці суми суттєво не впливатимуть на поведінку ресурсного та валютного ринків.
- Ліквідність у банківській системи в період з 7-го до 11 червня утримається на досить високому рівні. За прогнозами «Мінфіну» коррахунки банків на ранок цього тижня перебуватимуть в межах від 41 до 64 млрд гривень. З огляду на те, що норматив резервування на коррахунку в НБУ вже практично закритий усіма основними гравцями банківського ринку — значна частина надлишкової ліквідності в системі може «піти» або в операції на вторинному ринку ОВДП, або в депозитні сертифікати Нацбанку.
Особливої проблеми для валютного ринку ці кошти не створять, але періодично дозволять спекулянтам мати ресурс для спроб розгойдати котирування. Особливо, якщо сам ринок даватиме їм таку можливість в частині ситуативних перекосів попиту і пропозиції валюти на торгах.
Читайте також: Яким буде курс долара цього літа
Прогноз курсів готівкового ринку і котирувань міжбанку на тиждень
На готівковому валютному ринку. Готівковий ринок залишиться залежним від поведінки міжбанку і періодично змінюватиме свої цінники по долару і євро, залежно від того, що відбувається на торгах. При цьому, обмінники банків більш оперативно реагуватимуть на зміни котирувань євро на міжбанку, а ось пункти обміну валют фінкомпаній будуть більш стійкими до щохвилинних змін по євро на торгах. І періодично їх котирування продажу готівкового євро будуть навіть нижчими за поточні котирування продажу євровалюти на міжбанку.
«Мінфін» прогнозує на 7 -11 червня коридор:
за готівковим доларом — в обмінниках фінкомпаній в межах 27,05 — 27,45 гривень при спреді від 15 до 20 копійок і в банках 27,00 — 27,50 гривень при спреді в межах від 15 до 25 копійок.
за готівковим євро — в обмінниках фінкомпаній в межах 32,80 — 33,45 гривень при спреді в межах 20- 25 копійок і в банках 32,75 — 33,60 гривень при спреді від 20 до 30 копійок.
На міжбанку. Основними для курсоутворення на торгах в період 7 -11 червня будуть:
поведінка і курсові завдання найбільших гравців, як місцевих, так і нерезидентів;
виходи/невиходи Нацбанку з інтервенціями з викупу надлишків пропозиції долара на міжбанку. Цінники НБУ в моменти таких інтервенцій будуть головним курсовим орієнтиром для всіх учасників ринку;
результати аукціону з розміщення ОВДП 8-го червня і рішення інвесторів щодо використання ресурсів, які у них залишилися після погашення гривневих і доларових облігацій 2-го і 3-го червня;
поведінка пари євро/долар на міжнародних ринках з перерахунком курсу євро щодо гривні на українському міжбанку.
За прогнозами «Мінфіну», 7−11 червня коридор по долару на міжбанку перебуватиме в межах 27,05 — 27,45 гривень, а євро — в межах 32,85 — 33,45 гривень.
Обсяги щоденних операцій складуть:
У понеділок — четвер — в межах до $120−145 млн при укладанні до 440−620 угод.
У п'ятницю — в межах до $110−120 млн при укладанні до 380−440 угод.