Валютні ралі
Розпочавши тиждень із рівнів 37,7607/38,1383 євровалюта різко злетіла до 38,0532/38,4301 на ранок вівторка 15 листопада, а потім остаточно закріпилася в межах 37,8814/38,2602 гривень до закриття о 15:00 торгів п'ятниці.
З доларом все було прогнозовано і Нацбанк періодично покривав дефіцит на торгах своїми розпродажами резервів за 36,9343 гривні. Здебільшого, торги проходили біля верхньої межі нацбанківського коридору і лише середа 16 листопада дещо здивувала банківських дилерів. У середині цього дня кілька великих гравців вийшли із продажем валюти, чим короткостроково обвалили котирування покупки валюти до 36,80. Але «атракціон нечуваної щедрості» знову швидко закінчився і все повернулося «на круги свої».
Стрибки безготівкового євро були пов'язані з активними валютними ралі парою євро/долар на міжнародних ринках, які дуже порадували спекулянтів.
Одногодинний графік останнього тижня по парі євро/долар повністю ілюструє те, що відбувалося:
У результаті, як я багаторазово попереджав весь цей місяць у своїх прогнозах — євро не лише відстояв свої позиції біля паритетних з доларом рівнів, а й останнім часом і почав активно зміцнюватися вище цього показника.
Це негайно відбивалося на котируваннях безготівкового євро в Україні, а експортери продукції, які отримують виторг в євро і притримали її раніше, продавши зараз, досить пристойно заробили.
Наприклад, якби вони продали євро два тижні тому 4 листопада вранці, то це відбувалося б згідно з котируваннями 35,7055/36,0589 гривень, а при продажу євровалюти сьогодні вранці 18 листопада це вже було б у межах цінника 37,9399/38, 3193 гривень.
Виграш понад 2,2 гривні на кожному євро — явно непоганий приємний бонус для компаній експортерів.
Обстріли, викуп облігацій та психологія
Психологічно на валютному ринку України віддзеркалювалися і масовані обстріли території нашої країни росією. Особливо 15 листопада, коли агресор випустив майже 100 ракет і дронів по об'єктах інфраструктури та житлових будинків.
Але попри постійні проблеми з електрикою та збої інтернету, український бізнес, банки та громадяни витримали й цей пресинг.
Проти нацвалюти спрацювала новина про черговий викуп Нацбанком облігацій у Мінфіну. На 14 листопада НБУ збільшив свій портфель цінних паперів рівно на 15 млрд. гривень — з 644,57 млрд. гривень до 659,57 млрд. І хоча ця сума емісії відповідає «плановим» нацбанківським вливанням гривні на ринок — це все одно не є позитивом за перспективами нацвалюти.
Готівковий ринок жив своїм життям, але в основному заробляв на стрибках курсу євро. І зрештою, за рахунок зміцнення міжнародних позицій євровалюти щодо долара — власники великих мереж обмінників вперше за кілька місяців заговорили про різке зростання попиту на готівковий євро практично в усіх регіонах України.
Тобто знову спрацював менталітет українців, які купують валюту на момент її зростання. І чим більше це зростання — тим активнішим є попит з боку наших громадян.
Європейці ж у цьому кардинально відрізняються від нас, бо у разі подорожчання валюти, навпаки, її продають, розглядаючи це як додатковий заробіток.
Такою є психологія наших людей, які звикли оцінювати будь-які економічні успіхи країни через курс долара в обмінниках і часто «випікалися» раніше на довірі до чиновників у владі, які після тверджень про стабільність курсу «раптом у результаті» проводили чергову девальвацію гривні.
Тому питання довіри до заяв чиновників Нацбанку, банківської системи та гривні — це ключовий фактор при курсоутворенні в нашій країні. І він за своєю значущістю часто перевищує всі макроекономічні показники розвитку України та об'єктивні сигнали, що впливають на курс у всьому світі, але не в українській реальності.
Курси готівкових валют на 19−20 листопада
Ці вихідні обмінники продовжать працювати в основному у форматі «з обороту». Але знову будуть змушені робити поправку на досить непередбачувану поведінку євро на зовнішніх ринках.
І щоб мінімізувати свої ризики щодо євро, власники обмінників фінкомпаній продовжать виставляти широкий спред при купівлі/продажу євровалюти в межах від 25 копійок до 1,20 гривні. По долару він буде вужчим й складатиме від 20−25 копійок до 90 копійок.
Націнка за близькість до зони бойових дій у зайві 10−15 копійок, а також підвищений інтерес до операцій з євро з боку пересічних громадян збережеться.
Котирування долара у більшості обмінників цієї суботи та неділі будуть у межах коридору: прийом 39,90 — 40,20 гривень, продаж від 40,25 до 40,80 гривень.
За євровалютою у спекулянтів буде повне роздолля, а котирування готівкового євро в різних регіонах України «підуть» у різнобій із тенденцією до завищення курсу продажу євро. Особливо в тих районах, де конкуренція між обмінниками через різні причини досить низька.
У Києві та великих містах, де мережі валютних обмінників представлені ширше — такий різнобій цінників буде явно меншим, але все одно тенденція спроб гри «на підвищення» під час продажу збережеться.
І навіть попри те, що ввечері в п'ятницю євровалюта на міжнародних ринках так і не змогла знову повернутися до рівня близько 1,04 долара — українські фінансисти не будуть готові особливо сильно знижувати свої котирування продажу євро на побоювання його можливого зростання з понеділка.
Більшість пунктів обміну валюти по євро виставлять котирування в межах: прийом 40,20 — 40,70 гривень та продаж 40,80−41,40 гривень.