Набагато серйозніше на готівковий ринок вплинули масовані обстріли центру Києва, Дніпра, Запоріжжя, Нікополя, Миколаєва, Харкова та інших міст України російськими ракетами та іранськими дронами. Але паніки після обстрілу Києва та Київської області не було. І черги біля обмінників не вишиковувалися.
Лише короткочасно котирування продажу долара та євро зросли на 30−70 копійок. Проте вже надвечір понеділка пішов відкат. А решта тижня пройшла відносно рівно.
Секрет стійкості гривні останніх днів
Причина відсутності наслідків на готівковому валютному ринку після обстрілів — не лише у міцних нервах нашого народу, а й у відсутності у вразливіших українців вільних гривневих коштів на фоні інфляції, що прискорюється. Навіть її офіційні показники зросли за останній місяць до 24,6% рік до року. І це ще не почалися традиційно інфляційні листопад-грудень.
Вимивання коштів у пересічних громадян відбивається і на торгівлі, яка формально за рахунок зростання цін і показує непогані для війни результати, але у натуральних показниках демонструє негатив. Тобто більшості людей в Україні зараз не до валюти. А навіть ті, хто має вільну гривню, вважають за краще купувати зараз валюту на тримісячні депозити, де курс на 3−3,5 гривні нижчий за готівку в обмінниках фінкомпаній і касах банків.
Не особливо позначився цього разу на поведінці валютного ринку і традиційний вихідний в Україні 14 жовтня — День захисників і захисниць України. В умовах війни це був робочий день для всіх фінустанов. І пройшов він для фінансистів без особливих сюрпризів: на міжбанку, як і раніше, переважав попит на валюту і НБУ продавав долар за 36,9343 гривні, щоб погасити дефіцит пропозиції валюти на ринку.
Позитивні новини про виділення Україні $1,3 млрд від МВФ, швидке зарахування $4,5 млрд від США та 5 млрд євро від ЄС до кінця 2022 року вселяють певний оптимізм у промові українських чиновників Мінфіну та Нацбанку. У будь-якому разі, навіть ядерний шантаж Росії та гучні заяви Білорусії не призвели до активного «розігріву» котирувань в обмінниках.
Чого чекати на вихідні
Цими вихідними обмінники фінкомпаній залишаться головними гравцями на ринку валютообміну і їм доведеться працювати у форматі «з обігу». Вони й були б раді докласти зусиль, щоб максимально підвищити курс на страхах обивателя в умовах продовження війни, але економічні передумови не дають їм цього зробити.
Понад те, готівковий курс у деяких регіонах, менш схильних до обстрілів ворога, навіть періодично незначно просідатиме на 10−25 копійок. Адже заробітки обмінників почали знижуватись. І для утримання своїх доходів фінансисти, скріпивши серце, змушені знижувати спред між купівлею і продажем долара та євро.
Навіть фактор майбутнього рішення Нацбанку щодо облікової ставки та проведення засідання Правління НБУ з питань монетарної політики (оголошення рішень відбудеться вже 20 жовтня) втратив свою інтригу після заяв нового голови Нацбанку Андрія Пишного щодо підтримки облікової ставки на рівні 25% річних та адекватності офіційного курсу долара на рівні 36,57 грн. Тож ці вихідні, якщо на фронтах не буде якихось сюрпризів, будуть відносно спокійними на готівковому ринку в більшості регіонів.
Проте, вже традиційно, до наших прогнозних курсів щодо долара та євро можна додати ще 5−15 копійок додаткової націнки обмінників, залежно від близькості точки обміну до зони бойових дій.
Курси готівкових валют на 15−16 жовтня
Як уже було сказано вище, цими вихідними більшість обмінників працюватимуть у форматі «з обігу». Спред між курсами купівлі/продажу долара та євро залишиться в межах від 20−25 копійок до 1 гривні.
Котирування долара у більшості обмінників цієї суботи та неділі перебуватимуть у межах коридору: прийом 39,90 — 40,65 гривень, продаж від 40,70 до 41,00 гривні.
Котирування євро. Фінансисти на вихідні виставлять свої курси за євровалютою з поправкою на співвідношення пари євро/долар на зовнішніх майданчиках станом на вечір п'ятниці 14 жовтня (рівень близько 0,9735 долара за євро).
Для підстрахування ризиків щодо коливань євро/долар, вони закладуть при курсоутворенні у свої цінники коридор за парою євро/долар у межах від 0,9630 до 0,9850 долара за євро. Саме цей коридор і стане головним чинником формування цінників євровалюти щодо гривні на ці два вихідні.
У більшості обмінників котирування євро перебуватимуть у межах: прийом 38,00 — 38,85 гривень та продаж 39,00 — 39,50 гривень.
Особливого ажіотажу на ринку готівкової валюти цієї суботи та неділі очікувати не варто, а євро залишиться головним інструментом для спекуляцій.