З одного боку, тільки за три перших повноцінних робочих дні з середи до п'ятниці долар виріс відразу на 24,5 копійок — з 26,665/26,685 до 26,91/26,93 гривень, а євро взагалі — на 38 копійок — з 31,29/31,31 гривень до 31,67/31,69.
Остаточні крапки над «i» розставила робоча в Україні субота. І хоча всі операції з валютою проводилися на умовах поставки ТОМ, а обсяг торгів був мінімальним, до кінця сесії 28 серпня котирування долара ще зросли — до 26,96/26,98 гривень. А ось за євро вони практично залишилися на тому ж рівні — 31,67/31,69.
Нацбанк навіть знову виходив на міжбанк із продажем долара за 26,96 гривень. Причому, на думку частини учасників торгів, не стільки, щоб позначити прийнятний для нього рівень котирувань на суботньому ринку, скільки «під замовлення» когось із держбанків і держкорпорацій.
Вперше за два місяці НБУ виходив на торги у п'ятницю — з продажем долара за 26,94 гривні, щоб стримати спекулятивні апетити окремих великих продавців валюти. І це при тому, що зарахована за святкові понеділок і вівторок валютна виручка експортерів вийшла на міжбанк практично відразу ж. Саме тому в четвер обсяг операцій перевищив $200 млн, що багато для українського ринку. Тобто пропозиція валюти була і особливого її дефіциту не спостерігалося.
Читайте також: За індексом Біг Мака долар повинен коштувати 10,95 грн. Але чи так це насправді
З іншого боку, схоже, що спрацював психологічний фактор відкладеного попиту на валюту, що і спровокувало зростання котирувань. Частина клієнтів вже так звикла до зміцнення гривні, що очікувала продовження цього процесу і далі за рахунок зростання пропозиції після свят.
Але як тільки курс почав зростати, вони перші ж «злякалися» і почали швидко закривати свої відкладені потреби у валюті, чим тільки посилили ажіотаж. Крім цього, фактор періоду відшкодувань ПДВ експортерам додав гривневого «палива» для бажаючих розігріти курс, що їм цього разу чудово вдалося.
Зараз учасники торгів на роздоріжжі. Купувати дорого ніхто не хоче і особливого ажіотажу серед покупців вже не спостерігається. Тим паче, що попереду кінець місяця і гривня потрібна всім. Але і продавці зі спекулянтами вже відчули можливість додатково заробити на «страхах» окремих покупців і тепер не готові особливо відступати за курсом на тлі перспективи традиційного зростання ділової активності на початку осені. У кого виявляться міцнішими нерви — той і виграє це курсове протистояння на міжбанку.
Не варто також забувати, що 6 вересня (наступного понеділка) у США відзначають День праці. Американські банки не працюватимуть, а український міжбанк за доларом почне працювати на умовах поставки ТОМ. Тому українським клієнтам, яким потрібно оперативно закрити свої валютні контракти в доларі, доведеться активізуватися найближчими днями, що додасть статистики на ринку.
Крім цього, на клієнтів і банки чекає завершення звітного періоду, що збільшить активність всіх клієнтів 30-го і 31-го числа. Натомість у середу, 1-го вересня, всі почнуть підводити підсумки серпня і особливої активності на міжбанку цього дня не буде.
Єдиним «помічником» у частині активності міжбанку 1 вересня буде необхідність розрахунків за аукціоном Мінфіну у інвесторів, які куплять облігації 31 серпня. Але й тут є нюанси.
За інформацією з сайту Міністерства фінансів, на момент написання статті пропонуватимуться гривневі папери на 359 і 448 днів з обмеженням по 3 млрд гривень кожні і без обмежень — на 791, 1036 і 2093 дні. А також доларові ОВДП на 764 дні.
Але після отримання $2,7 млрд від МВФ чиновники Мінфіну вже не так сильно зацікавлені в залученні коштів і не готові підвищувати дохідність за ними. Інвестори ж при офіційному рівні річної інфляції в Україні 10,2% з таким підходом не згодні. Тому на особливий обсяг розміщень облігацій ми б на місці Мінфіну цього разу не розраховували.
Читайте також: Що буде з цінами восени
Тим паче, що вже 9 вересня Правління НБУ має оголосити своє рішення щодо облікової ставки. При таких інфляційних показниках всі інвестори, як місцеві, так і нерезиденти очікують її підвищення до анонсованих регулятором раніше, як мінімум, 8,5% річних. Тож значна частина потенційних покупців чекатиме цього разу рішення Нацбанку і не поспішатиме зі скупкою ОВДП за діючими зараз рівнями дохідності.
Основними покупцями гривневих паперів 31 серпня будуть держбанки і найбільші місцеві фінустанови з приватним капіталом. Валютні ОВДП переважно купуватимуть теж вони, але невеликі обсяги куплять і нерезиденти. Для них на тлі майже нульових ставок в ЄС і в США українська дохідність доларових паперів виглядає дуже непогано.
За нашим прогнозом, 31 серпня Мінфін зможе розмістити гривневі ОВДП із дохідністю від 11,20% до 12,59% річних, залежно від їх термінів, а за доларовими — на рівні близько 3,9% річних. Загальний обсяг продажу облігацій в гривневому еквіваленті, за нашими розрахунками, складе від 3,9 млрд до 8,7 млрд гривень.
1-го і 3-го вересня Мінфін повинен погасити відсотки за кількома випусками облігацій. Але ці суми не настільки значні, щоб спровокувати серйозний додатковий попит на валюту на торгах.
Крім цього, на поведінку валютного ринку цього тижня також вплине:
психологічний настрій учасників торгів і відшкодування ПДВ. Після зростання котирувань минулого тижня продавці валюти особливо не поспішатимуть із продажами.
Вони волітимуть продавати валюту невеликими лотами і «не світити» відразу весь обсяг, щоб не збивати котирування. А залишки відшкодувань ПДВ, які отримають експортери 30-го і 31-го числа, тільки зміцнять їх у рішенні про правильність даної тактики.
Від того, чи вистачить нервів у потенційних покупців «не вестися на розігрів» курсу, багато в чому і залежатиме курсовий тренд на міжбанку. Особливо в два останніх робочих дні місяця, коли час підтискає і покупців, і продавців;
майбутній в першій декаді вересня період виведення дивідендів «дочками» іноземних компаній. Фактор покупок валюти «дочками» іноземців завжди психологічно працює проти гривні в першій декаді кожного місяця. І вересень — не виняток. За можливості, великі продавці притримуватимуть валюту до цього періоду, щоб продати її більш поступливим іноземцям за максимально високим курсом;
інтервенції НБУ, поведінка спекулянтів і ліквідність у банківській системі. На такому «нервовому» ринку в умовах цейтноту через завершення місяця істотно вплинуть на курсовий тренд також спекулянти. Вони намагатимуться скористатися будь-якою можливістю для розгойдування курсу, підлаштовуючись під виходи на торги найбільших покупців і продавців. Тому від оперативності реакції Нацбанку на те, що відбувається на торгах, його тактики щодо виходів на міжбанк і цінників при проведенні інтервенцій багато в чому і залежатиме поведінка курсу найближчими днями.
Ліквідність у банківській системі в період з 30 серпня до 3 вересня збережеться на досить високому рівні. За прогнозами «Мінфіну», коррахунки банків на ранок у цей період знаходитимуться в межах від 41 до 66 млрд гривень. Цього достатньо як для дотримання банками нормативів НБУ, так і для їх активної роботи на міжбанку.
Прогноз курсів готівкового ринку і котирувань міжбанку на тиждень
Готівковий валютний ринок залишиться залежним від поведінки міжбанку. Але при можливому зростанні попиту на валюту з боку громадян, «наляканих» зростанням котирувань останніх днів, власники обмінників спробують почати свою гру «на випередження» в частині зростання котирувань. І тоді готівковий ринок сам почне істотно впливати на поведінку міжбанку. Все залежатиме від обсягів реального платоспроможного попиту з боку населення на готівкову валюту.
«Мінфін» прогнозує на 30 серпня — 3 вересня коридор:
за готівковим доларом — в обмінниках фінкомпаній в межах 26,75- 27,15 гривень при спреді від 15 до 20 копійок і в банках 26,70 — 27,20 гривень при спреді в межах до 20−25 копійок.
за готівковим євро — в обмінниках фінкомпаній в межах більш вузького коридору 31,40 — 31,95 гривень при спреді в межах до 20- 25 копійок і в банках із дуже великим розкидом цінників від 31,30 до 32,10 гривень при спреді до 30 копійок.
На міжбанку головними факторами курсоутворення на торгах у період 30 серпня — 3 вересня:
- операції найбільших місцевих клієнтів у період завершення звітного періоду, час і суми зарахувань експортерам відшкодувань ПДВ 30-го і 31-го серпня, обсяги купівлі валюти «дочками» іноземних компаній для репатріації дивідендів на початку вересня;
- результати аукціону з розміщення ОВДП 31-го серпня і обсяги участі в ньому нерезидентів, а також їх поведінка на вторинному ринку;
- дії спекулянтів з розгойдування курсу під час ситуативних перекосів попиту і пропозиції на торгах, а також оперативність реакції на це з боку Нацбанку;
- поведінка пари євро/долар на міжнародних ринках.
За прогнозами «Мінфіну», 30 серпня — 3 вересня коридор за доларом на міжбанку перебуватиме в межах 26,80 — 27,15 гривень, а євро — в межах 31,40 — 31,95 гривень.
Обсяги щоденних операцій складуть:
У понеділок-вівторок — в межах до $130−160 млн при укладанні до 450−600 угод за рахунок фактора завершення клієнтами операцій зі закриття місяця і отримання відшкодувань ПДВ від держави;
У середу — в межах до $100−110 млн при укладанні до 380−510 угод за рахунок ефекту першого дня нового звітного періоду і розрахунків інвесторів за аукціоном Мінфіну за куплені ОВДП;
У четвер — п'ятницю — в межах до $120−180 млн при укладанні до 430−650 угод за рахунок активізації господарських операцій клієнтів, початку покупки валюти «дочками» іноземних компаній під репатріацію дивідендів і за рахунок необхідності закриття багатьма компаніями своїх розрахунків у доларі перед майбутнім наступного понеділка вихідним у США Днем праці.