Готівковий та безготівковий курс гривні щодо долара, незважаючи на всі негативні фактори війни, були стабільними.
На міжбанку це був коридор 36,5686−36,9343 гривні за долар, а на готівковому ринку американську валюту без проблем продавали за 40,50−41,50 гривень.
Складніше було з євро, де курс постійно реагував на поведінку пари євро/долар на зовнішніх ринках, а там періодично відбувалися валютні ралі, що добре видно на графіку:
Але навіть з урахуванням цих стрибків за євро/доларом, український міжбанк і готівковий ринок досить спокійно витримали удар. Все було у відносно прогнозованих межах і не створило додаткового ажіотажного тиску на ринок, хоч і давало непогано заробляти спекулянтам усі дні тижня.
В результаті, якщо на міжбанку в понеділок 17 жовтня котирування євро стартували з рівня 35,59/35,95 гривень, то п'ятницю, 21 жовтня, закрили на рівні 35,85/36,20. На готівковому ринку євро стабільно продавався суттєво нижче за рівень 39,50 — 40 гривень.
Важливе за тиждень
20 жовтня Нацбанк залишив облікову ставку на рівні 25% річних і жодних сенсацій учасникам ринку на пресконференції не зробив. Натякнувши при цьому, що не готовий активно використовувати «друкарський верстат» для закриття дірок у бюджеті. Це хороший меседж для всіх гравців на нашому валютному ринку, оскільки були побоювання, що зміна голови Нацбанку призведе до значної емісії вже з перших днів каденції Андрія Пишного.
За фактом, його заступники відверто сказали, що поки що Мінфін не повинен розраховувати на викуп військових облігацій на суму вище задекларованих раніше максимум 30 млрд гривень щомісяця.
З урахуванням значного обсягу міжнародної допомоги, яку отримує Україна протягом останніх тижнів, — це вселяє певний стриманий оптимізм за перспективами курсу на найближчі дні та місяці. Хоча це і дуже складно в умовах війни та постійних атак із боку країни-агресора на нашу економічну інфраструктуру.
З позитивного для гривні ще можна відзначити те, що Мінфін почав підвищувати дохідність за військовими облігаціями. На останньому аукціоні 18 жовтня частину паперів було розміщено з дохідністю 18,5% річних у гривні, що приваблює більше інвесторів та знижує обсяг необхідного емісійного вливання з боку Нацбанку для покриття дірок бюджету.
На що очікувати на вихідних
Цими вихідними обмінники фінкомпаній продовжать працювати у форматі «з обігу», оскільки передумов чи шансів суттєво «хитнути» курс у власників обмінників наразі немає. Вони й були б раді це зробити, щоб додатково заробити на ажіотажі, але населення очевидно не готове витрачати останню вільну гривню на потурання іграм «на підвищення».
А ті з українців, у кого все ж таки є певні запаси готівкової гривні, все активніше воліють купувати валюту в банках через механізм тримісячних валютних депозитів. Там кінцевий курс купівлі валюти виходить дешевше, ніж чинний зараз на готівковому ринку.
Ну, а найбільш фінансово просунуті з наших громадян вже днями почнуть тестувати новий продукт банків та Нацбанку щодо купівлі з обов'язковим зворотним викупом валюти за офіційним курсом НБУ на депозити терміном на 6 місяців.
Для того, щоб цими вихідними більше заробити у форматі «з обігу», частина обмінників навіть дещо знизять спред між купівлею та продажем долара та євро. Але додаткова «націнка» в межах 5−15 копійок до розрахованого мною рівня курсів на вихідні за близькість до районів бойових дій чи деокупованих регіонах — збережеться.
Курси готівкових валют на 22−23 жовтня
Спред між курсами купівлі/продажу долара та євро перебуватиме в межах від 20 копійок до 90 копійок. Тільки в точках із низьким рівнем конкуренції частина обмінників дозволятимуть собі зберігати спред у межах до 1−1,10 гривні.
Котирування долара у більшості обмінників цими вихідними перебуватимуть у межах коридору: прийом 39,90 — 40,40 гривень, продаж від 40,45 до 41,00 гривні.
Котирування євро. При визначенні цінників за євровалютою цієї суботи та неділі власники українських обмінників орієнтуватимуться на співвідношення пари євро/долар на міжнародних ринках у межах коридору від 0,9670 до 0,99 долара за євро.
У більшості обмінок котирування євро перебуватимуть у межах: прийом 38,00 — 38,70 гривень і продаж 38,90−39,60 гривень.
Стримуватимуть апетити власників обмінників під час виставлення курсів продажу валюти:
- низький платоспроможний попит основної частини населення;
- дефіцит обсягів вільної готівкової гривні;
- ефективне використання банками механізму тримісячних валютних депозитів в еквіваленті до 100 тисяч гривень із можливістю купити валюту дешевше на 2−3 гривні, ніж на готівковому ринку.
Крім цього, поява буквально днями можливості купівлі населенням долара за курсом Нацбанку з вкладенням цих коштів на валютний депозит терміном на 6 місяців із обов'язковим зворотним викупом цієї валюти назад у клієнта після закінчення терміну за офіційним курсом, що діє на той момент, — теж окремий механізм захисту коштів тих громадян, які бояться нової девальвації нацвалюти найближчим часом.
Наявність в українців подібних можливостей психологічно та економічно знижує тиск на курс нацвалюти на готівковому ринку і поки що не дозволяє фінансистам намагатися активно зіграти «на підвищення».
На особливі сюрпризи за готівковим курсом 22−23 жовтня від українських обмінників не варто очікувати. Але майбутнє рішення ЄЦБ, що буде вже 27 жовтня, за ключовою ставкою, особливо якщо європейський регулятор все ж таки набереться сміливості і підвищить ставку відразу на 1% річних, — залишить за євро пальму першості в частині спекуляцій на нашому ринку всі найближчі дні. І вихідні тут винятком не стануть.
Найобережніші власники обмінників досить часто змінюватимуть свої котирування з євро цієї суботи та неділі, залежно від їх індивідуальних завдань та власної оцінки перспектив тренду за парою євро/долар після засідання ЄЦБ щодо ставки.