Основною небезпекою для всього валютного ринку України цього тижня були проблеми з електрикою та енергетичною інфраструктурою країни. Після чергових ракетних обстрілів росією вже з другої половини середи світло зникло практично скрізь. Клієнти не могли подати нормально заявки на купівлю/продаж валюти на міжбанку, а значна частина відділень банків, банкоматів та мереж обмінників фінкомпаній були просто закриті.
У таких умовах дуже обмежено на поведінку валютного ринку вплинув вихідний четвер у США (відзначали День подяки) і вельми середньо на статистику операцій 25 листопада вплинула «чорна п'ятниця». Хоча зазвичай (у мирний час) банкам доводиться витрачати чимало валютних та гривневих ресурсів для забезпечення транзакцій своїх карткових клієнтів у сезон розпродажів. І в результаті, вони активно залучають свою валютну позицію для фінансового забезпечення валютних платежів, що проводяться, що відбивається зростанням попиту на валюту на торгах саме з боку банків.
Цього разу, через тотальні проблеми з електрикою, зв'язком та інтернетом у багатьох клієнтів, які перебувають в Україні, та мали бажання витратити валюту зі своїх карток на покупку товарів на розпродажах за кордоном, і тих клієнтів, які через війну зараз за кордоном, виникли значні труднощі із проведенням своїх карткових операцій.
Тому торги безготівковою валютою в четвер і п'ятницю проходили досить мляво, а на готівковому ринку за котируваннями в обмінниках панувала досить велика плутанина і різнобій цінників. Багато обмінників не працювали, а «щасливчики», у яких було світло виставляли котирування виходячи зі своїх індивідуальних завдань та обсягів наявної у них вільної гривні та валюти.
При цьому обмінники в торгових центрах, де проходили розпродажі товарів і було світло, традиційно для цього періоду занижували курс прийому валюти у громадян, залишаючи при цьому курс продажу на середньоринковому рівні для свого регіону.
Проблеми зі світлом збережуться і в ці вихідні, що призведе до продовження роботи більшості обмінників, що працюють у форматі «з обороту» з великим розкидом курсів прийому та продажу готівкової валюти.
У цій ситуації, раджу всім клієнтам, які бажають здати валюту (під свої покупки на розпродажах) і бажаючим купити валюту (причому, логічно зробити це дешевше) перед здійсненням операції уважно вивчити котирування обмінниками у вашому районі, оскільки розкид їх цінників складе до 20 -40 копійок на доларі та євро.
Курси готівкових валют на 26−27 листопада
У ці вихідні обмінники не лише продовжать працювати у форматі «з обороту», а й будуть змушені робити поправку на два фактори: наявність електроенергії та поведінку пари євро/долар на азійському (нічному для України) ринку ввечері п'ятниці. А там все знову досить непередбачувано.
Традиційно, для мінімізації курсових ризиків з євро, власники обмінників фінкомпаній виставлять широкий спред при купівлі/продажу євровалюти в межах від 25 копійок до 1,10 гривні та по долару в межах від 20 копійок до 1 гривні.
Котирування долара у більшості обмінників цієї суботи та неділі будуть у межах коридору: прийом 39,50 — 40,05 гривень, продаж від 40,10 до 40,60 гривень.
Щодо євро в обмінниках спостерігатиметься повний різнобій. Особливо в тих районах, де проблема зі світлом найбільш актуальна, що створює певні конкурентні переваги у тих пунктів обміну валют, хто не матиме проблем з електрикою.
Це дозволить їм бути відносними монополістами в таких регіонах і диктувати свої умови тим громадянам, кому з різних причин необхідно буде оперативно закривати свої операції з купівлі/продажу валюти.
Більшість пунктів обміну валюти по євро виставлять котирування в межах: прийом 40,00 — 40,80 гривень та продаж 41,10 — 41,50 гривень.