Які місцеві події вплинули на учасників торгів
1. Завершення місяця та початок нового звітного періоду
30−31 січня на міжбанку панувало пожвавлення, оскільки клієнти оперативно закривали свої операції на 1-е число.
А ось першого лютого компанії традиційно довго розгойдувалися і визначалися з планами на новий місяць, що призвело до деякої «сплячки» майже до 11−11:30, і лише потім до виходу на торги основних гравців.
2. Активний продаж Нацбанком дефіцитної валюти
Вже традиційно головним продавцем долара на міжбанку був НБУ, і саме його інтервенції утримували курс «баксу» в уже звичному коридорі 36,5686−36,9343 гривні. Нацбанк продавав валюту майже щодня.
3. Збільшення нормативів резервування
Значне збільшення для банків нормативу резервування на коррахунку в НБУ відбудеться 11 лютого. Фінансисти змушені перегруповувати свої активи, щоб виконати підвищені вимоги регулятора.
У результаті, це знижує тиск на валютний ринок, підвищує інтерес банків до залучення термінових депозитів та вкладів. А також — до активної купівлі ними на аукціонах Мінфіну бенчмарк-ОВДП, які можуть зараховуватися на покриття 50% від нормативу резервування.
На аукціоні 31-го січня таких паперів було куплено на 10,376 млрд гривень з усього обсягу продажів у сумі 10,607 млрд, що становить 97,8% від усієї суми купівлі облігацій на первинному ринку цього вівторка.
Загалом, усі внутрішні чинники цього тижня, за винятком продовження війни, спрацювали на користь підтримки гривні на міжбанку та на готівковому ринку, де курс долара в касах банків уже стабільно перебуває в межах коридору покупок та продажів 39,70−41 гривень, а в обмінниках фінкомпаній ще вужче — від 39,80 до 40,50 гривень.
Якими були зовнішні фактори тижня
Із зовнішніх чинників головним «порушником спокою» безсумнівно виявилися засідання ФРС США та ЄЦБ щодо відсоткових ставок.
Вони очікувано призвели до серйозних коливань пари євро/долар на міжнародному ринку, що відразу позначалося на курсі євро щодо гривні.
Федрезерв 1 лютого очікувано підвищив свою відсоткову ставку на 0,25% річних — до 4,75%, а ЄЦБ 2-го числа підвищив свою ключову ставку агресивніше — відразу на 0,5% річних — тобто до 3%.
І з огляду на те, що тимчасового лага між рішеннями Федрезерва та ЄЦБ практично не було, штормило ринок за парою євро/долар у цей період досить пристойно. Це дуже добре видно на 30-хвилинному графіку за парою євро/долар за ці дні:
А також за поведінкою офіційного курсу гривні щодо євро, за даними Нацбанку.
Динаміка офіційного курсу гривні до долара США та євро
І в результаті, на українському міжбанку цього тижня курс продажу євро на піку сягав позначки і 40,6055 гривень.
Хоча, загалом, якщо порівнювати лише стартове котирування на ранок 30 січня і завершальне на 15:00 за Києвом 3 лютого, то євровалюта подорожчала на 22 копійки — з 39,7573/40,1549 до 39,9767/40,3728 гривень.
Але, як уже зазначалося вище, на піку стрибків пари євро/долар євровалюта досягала і рівня продажу в 40,6055 гривень, що дозволило частині експортерів, які продають свою виручку в євро, вельми непогано заробити.
На готівковому ринку до вечора цієї п'ятниці євро в банках продавали в межах дуже широкого розкиду цінників від 43,35 до 44,25 гривень, а в обмінниках фінкомпаній — у значно вужчому коридорі від 43,55 до 43,90 гривень.
Активні спекуляції за готівковим євро тривали майже весь тиждень, і фінансисти по декілька разів на день змінювали свої курси прийому і продажу, залежно від ситуації.
Курси готівкових валют на 4−5 лютого
На фоні вже прийнятих рішень ФРС США та ЄЦБ інтрига щодо подальшої поведінки пари євро/долар дещо знизилася.
До того ж, після масованих валютних ралі за євро як на українському міжбанку, так і готівковому ринку, всім учасникам торгів та власникам обмінників потрібен певний перепочинок.
Хоча, загалом, фактор війни і залишатиметься додатковим психологічним подразником для всіх учасників валютного ринку на весь час до нашої перемоги, але економічні реалії зараз не дозволяють людям та бізнесу особливо акцентуватися лише на скуповуванні валюти.
Платоспроможність населення за умов війни швидко падає, і обмінникам доводиться пристосовуватися до існуючих реалій.
У такій ситуації цими вихідними обмінники дещо знизять свої апетити щодо гри на коливаннях курсу євро, хоча, про всяк випадок, і збережуть досить широкий спред як за доларом, так і за євро.
І це вже буде більше данина суто українським військовим реаліям, ніж міжнародному тренду за парою євро/долар.
За доларом спред у більшості обмінників фінкомпаній перебуватиме в межах від 20−25 копійок до 70 копійок, а за євро — від 25−30 копійок до 1,10 гривні.
Більшість великих мереж валютообміну воліють заробляти саме за рахунок роботи «з обігу», а не розгойдування курсу. І це автоматично не передбачає максимального спреду між купівлею та продажем ані щодо американської, ані щодо європейської валют.
Котирування долара у більшості обмінників цієї суботи та неділі перебуватимуть у межах коридору: прийом 39,90 — 40,10 гривень та продаж від 40,15 до 40,60 гривень.
А за євро цими вихідними основна частина обмінників фінкомпаній встановлять такі курси: прийом у межах 42,80 — 43,40 гривень та продаж від 43,55 до 43,90 гривень.