Що відбувалося на тижні
Насамперед поступово здавав свої позиції готівковий долар. Його котирування продажу до кінця тижня в основному банків та обмінників фінкомпаній вже були значно нижчими за 40 гривень. Хоча ще недавно, до масованих атак на Київ і до бомбардувань енергетичної інфраструктури, котирування наявного долара досягали й 41,50−42 гривень. З економічного погляду логіки в такій поведінці курсу готівкового долара немає.
Щодо євро на цьому тижні ще й спрацьовував ефект можливої інтриги щодо рішення ЄЦБ за ключовою ставкою. Вже надвечір середи євро на зовнішніх ринках практично повернувся до паритету з доларом, чого до цього не було більше ніж місяць. І закріпився у межах 0,99−1,0 без особливих проблем уже до кінця п'ятниці.
Причина: Європейський центральний банк все ж таки не ризикнув продовжувати розгойдувати фінансовий світ радикальними рішеннями за ставкою і підняв її на всі очікувані 0,75% річних. У підсумку до кінця тижня в касах банків євровалюту продавали по 39,00 — 39,70 гривень, а в обмінниках фінкомпаній — по 39,00−39,40.
Поведінку пари євро/долар останніх днів дуже добре ілюструє наступний графік з інтервалом у 30 хвилин станом на 15 годину за київським часом (час закриття українського міжбанку з євро):
При цьому завдяки обмеженням Нацбанку долар на міжбанку залишався в тому ж стандартному коридорі 36,5686 — 36,9343 гривень, а безготівковий євро реагував лише на коливання пари євро/долар.
І в підсумку, якщо євро починав тиждень на торгах з рівня 36,0127/36,3728 гривень, то на 15:00 п'ятниці 28 жовтня він зупинився на позначці 36,4076/36,7680. Зростання безготівкових котирувань продажу — майже на 40 копійок на євро.
Таким чином, експортери, які отримують виторг в євро і притримали його цього тижня до оголошення рішень ЄЦБ і реакцію світових ринків на це, явно не прогадали.
У четвер 27 жовтня експортери змогли валютний міжбанк «здивувати». Їхній активний вихід на торги з продажем долара в середині дня призвів до просідання безготівкового курсу американської валюти до рівнів 36,78/36,82 гривні за долар, чого практично не спостерігалося майже всі вісім місяців війни.
Такий сплеск пропозиції імпортери у четвер швидко «викупили» і курс вже у п'ятницю повернувся до звичних рівнів майже верхнього кордону коридору Нацбанку. У будь-якому випадку це позитив для нацвалюти.
Як тримається гривня
Основною причиною зміцнення позицій нацвалюти на готівковому ринку, на жаль, поки що стали не успіхи України щодо відновлення економіки, а інструмент, що все більше набирає обертів: купівля валюти населенням у банках на тримісячні депозити з більш привабливим курсом придбання долара та євро, ніж той, за яким зараз можна купити валюту в обмінниках.
У результаті українці готові почекати три місяці з практично нульовою прибутковістю за таким депозитом, але потім отримати заповітну валюту дешевше, ніж поки що вона є на ринку. І це знизило тиск на готівковому ринку, а також змусило власників обмінників поступово опускати свої цінники, щоб заробляти за рахунок обороту, а не за рахунок завищення котирувань.
Тепер головне, щоб банкіри у повному обсязі та своєчасно забезпечували повернення таких депозитів готівкою. Щоб «не налякати народ» і підтримати довіру до банківської системи. А це завжди дуже складно під час війни у будь-якій країні світу, тим більше в Україні з її традиціями невеликої довіри до банків навіть у мирний час.
Термін повернення перших таких депозитів вже днями й дуже важливо, як це відбуватиметься на практиці.
На місці Нацбанку я б зараз узяв під додатковий контроль цей процес і нещадно штрафував би порушників цих зобов'язань серед банків при отриманні найменших скарг вкладників. Добре, що всі інструменти такого контролю та відповідний штат співробітників Нацбанк має. І їм давно час показати громадянам країни та платникам податків, за що вони отримують дуже хороші зарплати у своєму відомстві.
Адже якщо такі депозити тільки збільшуватимуться і населення почне їм довіряти все більше, то подібний інструмент дозволить ще сильніше та оперативніше скоротити розрив між готівковим та міжбанківським курсами. А також збереже в банківській системі значні та відносно «дешеві» ресурси, необхідні для країни для відновлення економіки після війни.
Крім цього, громадяни вже почали тестувати нещодавно введений Нацбанком продукт із купівлі з обов'язковим зворотним викупом валюти за офіційним курсом НБУ 36,5686 гривень за долар на депозити строком на 6 місяців.
Сам продукт вже оперативно пропонують деякі банки. Але про його успішність серед населення можна буде говорити лише хоч би після першого місяця роботи. Адже, з одного боку, гра «вгадай курс» вже давно в крові в українців, що часто спонукає багатьох наших заможних співгромадян пограти в цю валютну «рулетку».
Але з іншого, умова обов'язкового зворотного викупу долара за курсом Нацбанку, що діє на момент закриття депозиту, та ще й в умовах війни, коли 6 місяців — величезний термін, стримує найбільш обережних із наших громадян. Отже, статистика першого-другого місяців функціонування цього інструменту швидко розставить усе на свої місця у розумінні реальної ефективності нового продукту Нацбанку та банків.
Загалом, в умовах війни та посилення напруженості, гривня досить комфортно пройшла цей складний тиждень як на міжбанку, так і на готівковому ринку.
Курси готівкових валют на 29−30 жовтня
У цю суботу та неділю обмінники фінкомпаній активно працюватимуть у форматі «з обороту». У регіонах, близьких до зони бойових дій, збережеться окрема «націнка» в межах 10−20 копійок до розрахованого мною нижче рівня курсів на вихідні. Спред між курсами купівлі/продажу долара та євро буде в межах від 20 копійок до 90−95 копійок.
Тільки найбільш «жадібні» з фінансистів намагатимуться утримати спред щодо долара та євро в межах 1 гривні та вище. Але вони реально ризикують втратити у прибутковості свого бізнесу у ці дні за рахунок зниження своїх оборотів. Адже в умовах жорсткої конкуренції їх менш «жадібні» колеги намагатимуться перехопити клієнтів, котрі в умовах війни вважають кожну копійку. І я впевнений, що це в них вийде, оскільки жадібність завжди поганий порадник у фінансових питаннях.