Інвестори не повірили Пауеллу
На початку 2019 Пауелл змінив гнів на милість, переставши залякувати ринки підвищенням ставок, що і стало початком нового етапу зростання, який тривав аж до кінця 2021, за винятком тритижневої перерви на коронавірусний шок, у березні 2020-го.
Цього тижня ФРС очікувано підвищив ставку на 25 б.п., а Пауелл сказав, що планує ще два підвищення цього року та не має планів щодо лібералізації монетарної політики.
Начебто жорстко, але насправді ні, бо могли б і на 50 б.п. підвищити у відповідь на стрімке зростання ринку у січні, але не підвищили. Більше того, Пауелл «підсолодив» рішення банку, заявивши на пресконференції, що є ознаки зниження інфляції, а коли запитали, чи він переймається, що ризиковані активи знову дуже швидко ростуть в ціні, і синдром FOMO (Fear of Missing Out) повертається, чіткої відповіді Голова ФРС так і не дав.
Ось і вийшло, що слова — це лише слова… Ринок не вірив у жорсткість ФРС і до промови, а після промови і поготів. Думаю, що багато інвесторів не дочекавшись закінчення пресконференції Пауелла стрімголов кинулись купувати всі ті ризиковані активи, які призвели до величезних втрат минулого року, тим самим викликавши… дежавю № 2.
Читайте також: Курс долара та євро цього тижня: чому зростуть валютні ризики
Синдром FOMO повернувся
Легкий доступ до торгівлі цінними паперами змінив ринки. Роздрібні інвестори грають все більш значущу роль і ми всі добре пам’ятаємо, як організовані «реддіти» піднімали ціни в окремих компаніях до захмарних висот, знищуючи хедж-фонди з мільярдами доларів в управлінні.
Тоді, в 2021 році, коли згуртовані соціальними мережами роздрібні торгівці громили Wall-street, інвестуючи в компанії на грані банкрутства, частка роздрібних інвесторів в загальному обсязі торгівлі складала 22%.
Останніми тижнями рекорд було побито: частка роздрібних спекулянтів, які намагаються якнайшвидше повернути величезні збитки минулого року, склала 23%.
По суті, зараз, у 2023 році, історія та ж сама: лідерами зростання стали компанії на грані банкрутства, або й у стані технічного банкрутства, проти яких грали на пониження «розумні» гроші. Їх акції за місяць зросли на 50%, 100%, а то й 200%, як ось, наприклад, ціни на акції Сarvana, продавця вживаних автомобілів. Синдром FOMO повернувся: всі побігли відігруватися!
Чим відрізняються злети сьогодні і минулих років
Але є різниця. Злети минулих років і зліт нинішній відбувалися в різних умовах:
- тоді ставки починали знижуватися, або були нульові, а зараз вони найвищі з 2007 року;
- тоді інфляція була в межах цільових показників ФРС, а зараз суттєво вище,
- тоді гроші друкувалися повним ходом, а зараз ні,
- тоді американській економіці не загрожувала рецесія, а зараз загрожує, про що свідчить досить багато непрямих та випереджаючих індикаторів,
- тоді корпоративний світ впевнено рухався вперед, а зараз скорочує співробітників десятками тисяч, а фінансові результати не дотягують навіть до суттєво занижених прогнозів.
Трохи інша і не дуже радісна картина…
Читайте також: Пісня про колишнього принесла Шакірі мільйони: де вона їх заробила
Звіти техгігантів: перспективи сумнівні, ентузіазму мало
Ще однією важливою подією тижня, окрім рішень центральних банків, стали звіти технологічних гігантів: Meta, Alphabet, Amazon, Apple промахнулися, всі до одної, хто більше, а хто менше.
Meta звітувала першою і підсолодила нижчий, ніж очікувалося, прибуток двома речами:
- по-перше, дослухавшись порад Wall-street, керівництво компанії нарешті почало жити економніше і оптимізувати витрати;
- по-друге, компанія оголосила про викуп власних акцій на $40 мільярдів.
Результат: 23% зростання ціни акцій за день після оголошення. У трьох інших гігантів, на букву «А», все вийшло набагато гірше.
Результати так собі, перспективи сумнівні, ентузіазму мало, попит знижується — в результаті, очікуване падіння і ще один доказ того, що технологічний сектор та економіку в цілому чекають непрості часи.
Читайте також: ChatGPT розкрив секрет стратегії Баффета і назвав 2 акції для купівлі
В унісон з ФРС
Європейський центральний банк (ЕЦБ) та Банк Англії зіграли в унісон з ФРС, підвищивши ставки, відповідно, на 50 бп та 25 бп, та пообіцявши «тримати» курс.
Шоковий січень для ринку праці
Завершив тиждень Звіт про стан ринку праці у січні, який мав просто шоковий ефект: кількість працюючих зросла на 517 тисяч, при очікуваних 188 тисячах.
Рівень безробіття знизився до 3.4%, черговий рекорд за останніх півстоліття, а то й більше. Заробітна плата зросла на 4.4% у річному вимірі, очікувалося 4.3%.
Схоже, що з інфляцією ще доведеться поборотися.
Кеті Вуд замахнулась на Nasdaq
В контексті останніх подій неможливо не згадати Кеті Вуд, засновника та керівника ARK Investment Management, інвестиційного фонду, акції якого шалено злетіли протягом 2020−21 років, а потім втратили ще більше минулого року.
Натхненна недавнім зростанням ціни компаній, основна цінність яких у обіцянках, надіях та сподіваннях, та в які ARK активно інвестує мільярди доларів, пані Вуд заявила, що її фонд дає інвесторам набагато кращий доступ до інновацій, ніж будь-які інші ринкові інструменти.
«Ми -це новий Nasdaq!», — скромно зазначила людина, фонд якої втратив минулого року близько 80% вартості.
Впевнений, що у Кеті Вуд знайдеться чимало послідовників — кому ж не хочеться швидких та яскравих фінансових перемог?! Але минулого року, втрачаючи мільярди доларів своїх вкладників, пасіонарія інвестицій в інноваційні компанії теж була сповнена оптимізму.
А що ж робити більш поміркованим інвесторам? На мій погляд, відповідь очевидна — як Одіссей прив’язав себе до щогли, щоб його не звабили сирени, прив’яжіть свої емоції, щоб не піддатися FOMO.
В січні ринок виріс в очікуванні того, що інфляція знижується, центральні банки змінюватимуть гнів на милість, а рецесії вдасться уникнути. Ціни зросли так, начебто всі мрії вже стали реальністю. Але чи це так насправді?