Внутрішні фактори, що вплинуть на курс
1) Загострення ситуації на фронтах та продовження зростання щомісячних військових та соціальних витрат. Україна просить у своїх західних партнерів уже не $5 млрд, а $9 млрд на місяць. Цю суму мотивують необхідністю відновлення житлової інфраструктури перед швидким настанням зими;
2) збільшення дефіциту бюджету за відсутності повноцінного експорту. Але якщо щодо розблокування портів для доставки зерна за кордон після зустрічі в Стамбулі намітився прогрес, то у питанні відмови від фіксованого курсу долара (заморожений з початку війни на рівні 29,2549 гривень) немає жодних зрушень.
Через це експортерам не вигідно заводити валютний виторг до країни, щоб продавати його на міжбанку за 29,25 гривень на міжбанку. Адже ринковий курс на 7−8,5 гривень вищий.
Через те, що експортери не зацікавлені заводити валюту до України, валюти на торгах хронічно не вистачає, і НБУ доводиться витрачати золотовалютні резерви. Крім того, з'являються численні «сірі» схеми фінансування імпорту в обхід офіційного міжбанку, попит на готівкову валюту з боку малого та середнього бізнесу зростає;
3) дозвіл Нацбанку з 9 липня купувати валюту практично під будь-який імпорт за відсутності надходжень від експортерів посилює тиск на гривню на міжбанку. І в умовах продовження падіння ВВП лише збільшує негативне сальдо торгівлі;
4) зростання інфляції в Україні стимулює перетікання частини гривневих заощаджень населення у валюту. А також збільшує суму «гарячих» коштів на поточних рахунках громадян, які в будь-який момент можуть вийти на готівковий валютний ринок. І оскільки природа інфляції в Україні зараз не завжди має лише монетарний характер, старання Нацбанку приборкати її лише через підвищену облікову ставку та «заморожений» курс не досягають поставленої мети. А лише прискорюють скорочення ЗВР, які на 1 липня вже впали до $22,8 млрд.
Читайте також: Чому «розморожування» офіційного курсу неминуче: два варіанти для НБУ
Чому долар може зрости до 40 грн
У цій ситуації Нацбанку було б доцільно відпустити офіційний курс, і цей тиждень пройде в очікуванні цієї події, що відображатиметься на поведінці всіх учасників валютного ринку. «Страхи» регулятора зрозумілі — він боїться нового масованого відтоку капіталу за кордон і поки що не може спрогнозувати, до яких меж може зрости курс.
За оцінкою Мінфіну, якщо курс на міжбанку повністю відпустять і при цьому буде запущено повноцінний експорт, курс на першому етапі може зрости до 40 гривень за долар.
Але потім, за умови стабілізації ситуації на фронтах та забезпечення повноцінного припливу валюти від аграріїв, почнеться корекція у бік коридору на міжбанку 36−38 гривень. Це буде пов'язано з дефіцитом гривні у бізнесу, банків та населення.
Низький платоспроможний попит на імпортні товари призведе до стабілізації котирувань міжбанку та послаблення тиску на нацвалюту. Якщо ж при цьому Мінфін України зважиться на підвищення дохідності за ОВДП та військовими облігаціями, це скоротить потребу в емісії гривні з боку НБУ для латання дірок бюджету. За такого сценарію західна грошова допомога, що йде на фінансування дірок бюджету, також підстрахує курс гривні на міжбанку навіть з урахуванням необхідності купівлі газу для проходження опалювального сезону 2022−2023 року.
Якщо ж ситуація з «замороженим» курсом збережеться й надалі — це лише призведе до посилення різних схем гри між офіційним курсом і реальним, а золотовалютні резерви продовжать скорочуватися. І все одно — поступового зростання показників інфляції.
Читайте також: У червні НБУ вже надрукував 105 млрд: що далі
Зовнішні фактори, що вплинуть на курс
1. Засідання ЄЦБ 21 липня з питань грошово-кредитної політики. За підсумками червня, річна інфляція в Єврозоні вже поставила новий рекорд і досягла 8,6%. Із урахуванням високого рівня цін на енергоносії, подорожчання логістики у всьому світі, війни поблизу кордонів Євросоюзу, проблем із закачуванням газу на новий опалювальний сезон, а також світової рецесії, що насувається, — ЄЦБ доведеться підвищувати відсоткову ставку як мінімум на 0,25−0,5 % річних.
Але оскільки інфляційні процеси в ЄС також багато в чому мають немонетарний характер при слабких показниках зростання ВВП, євро виглядає менш перспективним вкладенням для інвесторів, порівнюючи з доларом. Тому зараз на нас знову чекають валютні ралі за парою євро/долар. Вони відбуватимуться перед, під час та відразу після оголошення рішень ЄЦБ, що позначиться на курсі євро щодо гривні у період із 20-го до 22-го липня.
Читайте також: Курс прямує вгору: чи варто зараз купувати валюту і що вибрати — долар чи євро
2. Майбутнє 27 липня засідання ФРС США. В Америці також різко посилилася динаміка зростання споживчих цін. За підсумками червня, вони зросли до 9,1% у річному вираженні. Це змусить Федрезерв продовжити політику підвищення відсоткової ставки. І якщо раніше прогнозувалося її чергове зростання на 0,5%-0,75% річних, то після даних щодо інфляції за червень таке підвищення може скласти до 0,75%-1% річних. Це знову посилить позиції долара, що створює додаткові ризики для американського імпорту.
Тому ФРС підвищить відсоткову ставку. Але паралельно з цим намагатиметься зберегти долар у межах паритету пари євро/долар без подальшого зміцнення американської валюти. А бажано і підіграти євровалюті в частині її подорожчання до рівнів 1,01−1,03.
І тут американці у більш виграшному становищі, оскільки станом на 27 липня вони вже знатимуть про кроки ЄЦБ. І тому зможуть адекватно зреагувати щодо показника зростання відсоткової ставки ФРС із огляду на рішення Європейського центрального банку.
Таким чином, якщо раніше у період пандемії ми спостерігали світову «перегонку друкарських верстатів» через політику кількісного пом'якшення регуляторами розвинутих країн, то тепер ми переходимо в епоху «перегонів відсоткових ставок». І заручником цих перегонів стає пара євро/долар, а значить і курс євро щодо гривні.
Мікс внутрішніх та зовнішніх світових факторів цього тижня не залишає валютному ринку України шансів на спокійне життя. Нас, у будь-якому разі, очікує, щонайменше, інтрига щодо курсу євро щодо гривні, а як максимум — продовження Нацбанком змін правил гри на валютному ринку з серйозними ралі як за курсом долара щодо гривні, так і за котируваннями євро.
Запрошуємо взяти участь у Валютному форумі 2022 року. Для читачів «Мінфіну» знижка 15% за промокодом — Minfin15.
Прогноз курсу долара та євро на 18 — 22 липня
Міжбанк
Долар. Поки що офіційний курс долара залишиться «замороженим» на довоєнному рівні 29,2549 гривень і, з урахуванням обмежень Нацбанку, американська валюта на торгах перебуватиме в межах коридору від 29,25 до 29,55 гривень. Попит продовжуватиме перевищувати пропозицію.
НБУ продовжить проводити інтервенції з продажу долара на міжбанку і, за нашим прогнозом, витратить на них ще не менше $580−900 млн резервів.
При остаточному вирішенні питання щодо розблокування портів (зустріч має відбутися цього тижня) НБУ протестує обсяги валютної виручки, що потенційно заводиться аграріями, і найближчим часом «розморозить» курс. Але з огляду на тимчасовий фактор переговорів, таке «розморожування», найімовірніше, відбудеться вже на початку серпня.
Обсяг щоденних операцій на торгах, за нашими розрахунками, перебуватиме в межах від $210 млн до $330 млн.
Євро. Неминучі валютні ралі за парою євро/долар у період перед, під час і після оголошення результатів рішень ЄЦБ щодо відсоткової ставки (тобто з 20-го до 22-го липня) «зроблять» курс євро і на українському міжбанку.
За нашим прогнозом, під тиском засідання ЄЦБ пара євро/долар цими днями перебуватиме в межах коридору від 0,97 до 1,03 долара за євро. При цьому, основна боротьба світових спекулянтів розгорнеться навколо рівня близько 1:1.
Тому, при збереженні чинних обмежень Нацбанку та «замороженому» поки що курсі долара, за розрахунками «Мінфіну», міжбанківський коридор за курсом євро щодо гривні перебуватиме в межах від 28,37 до 30,44 гривень за євро.
Євро залишиться головним інструментом для спекуляцій. Основна частина таких «ігор» проходитиме на готівковому ринку. При цьому, купівля євро на нинішньому відносному дні за курсом обіцяє любителям поспекулювати непогані заробітки при горизонті планування в 1−3 місяці.
Готівковий ринок
Період із 18 до 22 липня на готівковому ринку пройде дуже складно. І збереже великий розкид котирувань за доларом та євро, що пов'язано зі значною кількістю чинників, що впливають на валютний ринок України.
Спроби «розігріти» готівковий курс валюти на фоні поки що не ухваленого рішення Нацбанку про «розморожування» офіційного курсу долара триватимуть. Але у зв'язку з низькою платоспроможністю населення і малого бізнесу вони поступово видихнуться. Психологічно проти гривні гратиме обстановка на фронтах, оскільки будь-які військові дії не стимулюють ділову активність та сприяють зростанню девальваційних очікувань. Тому цього тижня на нас чекає корекція курсу долара та євро на готівковому ринку із загальною тенденцією до невеликого зниження котирувань.
Але враховуючи збереження високих валютних ризиків, ралі за парою євро/долар у період із 20-го до 22-го липня і посилення очікувань «розморозки» курсу на міжбанку, фінансисти страхуватимуть себе збільшенням спреду між купівлею та продажем долара та євро. А також частою зміною котирувань протягом дня, залежно від ситуації та попиту на валюту у своєму регіоні.
Основна частина банків за готівковим доларом працюватиме в межах дуже широкого коридору від 36,30 до 37,90 грн, а за євро — від 36,10 до 38,10 грн.
Спред між купівлею та продажем валюти складе від 20−25 копійок до 50−60 копійок за доларом і від 20−30 копійок до 70−75 копійок за євро.
А ось котирування у більшості обмінників фінкомпаній за прогнозом «Мінфіну» цього тижня перебуватимуть у вужчих межах:
- долар — коридор купівлі та продажу від 36,50 до 37,85 гривень,
- євро — коридор від 36,30 до 37,95 гривень.