НБУ перейшов до фіксованого курсу — 29,25 гривень за долар і 33,17 грн за євро. Значну частину валютних операцій було обмежено. Торги на міжбанку припинені, а на готівковому ринку клієнти не можуть офіційно купити валюту.
Це негайно спричинило появу «сірих» котирувань деяких обмінок. Наприклад, на середину дня 9 березня вони виставляли курси за доларом 33,39−36,096 гривень, євро — 37,682−42,389 гривень.
У цьому спостерігається колосальна волатильність курсу. Багато в чому вона залежить від регіону України та його близькості до західних кордонів. Доки події розвиватимуться за військовим сценарієм, такі стрибки курсу будуть постійними.
Коли курс знову почне «плавати»
При переході від військової фази до дипломатичного формату вирішення конфлікту, а потім і до мирнішого розвитку подій, Нацбанк обіцяв повернутися до плаваючого курсу. Найімовірніше, коли це станеться, котирування долара та євро будуть близькими до котирувань сірого та чорного ринків, оскільки їхній механізм курсоутворення вже враховуватиме реалії воєнного часу.
Підстрахує гривню у цей період і величезна фінансова допомога, яку зараз надають Україні міжнародні партнери. Ці валютні ресурси держава витрачатиме на поточне фінансування витрат бюджету. Це допоможе відкачати той гривневий навіс, який наразі зростає за рахунок емісії. Як через механізм випуску військових облігацій та їхнього викупу Нацбанком, так і за рахунок прямої емісії готівкової гривні на потреби економіки, яка зараз переживає критичний момент.
Читайте також: Як купити військові облігації та допомогти країні. Інструкція
Тільки військових облігацій Кабмін планує випустити в межах 400 млрд гривень. Але загалом треба розуміти, що частина обмежень на валютному ринку збережеться і протягом 6−24 місяців після закінчення війни, залежно від темпів відновлення економіки.
Сам курс буде лише одним із показників оцінки ситуації. Головним фактором стануть саме натуральні показники повернення економіки у мирне русло на фоні значних обсягів вливань. Вже зараз західні аналітики говорять про необхідність розробити новий план Маршалла для України на суму до 100 млрд євро.
Крім того, з моменту початку військових дій, за даними Нацбанку, Україна вже отримала $15 млрд макрофінансової допомоги. І це без урахування переговорів із МВФ та іншими міжнародними організаціями.
Якщо все піде добре, то й приватні інвестори теж зроблять потім свій внесок у відновлення економіки. Це лише посилить позиції гривні на міжбанку та на готівковому ринках. Щоправда, частина коштів зайде у вигляді постачання товарів та надання послуг, що не вплине безпосередньо на поведінку міжбанку.
Прогноз за курсом гривні щодо долара та євро
Робити конкретний прогноз за курсом долара та євро щодо гривні зараз дуже складно. За оцінками Мінфіну, спочатку після закінчення прямих військових дій котирування долара на міжбанку перебуватимуть в межах 32,50−45 гривень, а євро — від 35,43 до 49,95 гривень.
Що відбувається з рублем і чому йому не позаздриш
Бліцкриг РФ не вдався і запеклий опір України повністю змінює перспективи російської валюти найближчим часом. Незважаючи на значні обсяги золотовалютних резервів Росії та сприятливі ціни на енергоносії, тиск на російську валюту швидко зростає.
Економічні санкції з боку США, Великої Британії та країн ЄС починають дуже боляче бити безпосередньо по Путіну та його найближчому оточенню, позбавляють заощаджень середній клас та вганяють в остаточну бідність незаможних. Постраждає і клан чиновників, який раніше негласно вважався недоторканним.
Не дарма після обвалу акцій Сбербанку, практично відразу ЦБ Росії був змушений обмежити зняття громадянами валюти з рахунків у сумі еквівалента $10 тисяч, а також ввести заборону на продаж населенню готівкової валюти. «Замороження» основної частини ЗВР Росії, паніка на ринках, відхід із країни майже всіх великих західних компаній — загрожує не тільки обвалом ВВП РФ і швидким дефолтом, але й тиском на курс рубля з багаторазовими фазами девальвації.
Читайте також: Нові санкції проти Росії: як вмиратиме путінська Імперія зла
Станом на 14 годину 9 березня курс рубля на міжнародному ринку коливався в межах 117 рублів за долар і 124,2 рублі за євро. На готівковому ринку (офіційно вже забороненому завдяки вказівкам ЦБ Росії) котирування продажу долара коливалися в діапазоні до 200 рублів за долар.
За деякими розрахунками аналітиків, через санкції Заходу та запеклий опір України, рубль може девальвувати ще до 230−250 рублів за долар на готівковому ринку вже до кінця цього тижня. На торгах котирування можуть впасти до 130−190 рублів.
«Вільне падіння» рубля триватиме й надалі, що загрожує російській економіці крахом вже до середини квітня цього року. У цей же період Росія, ймовірно, оголосить дефолт.
Читайте також: Дефолт неминучий: Fitch обвалило кредитний рейтинг РФ