Тимчасовий тайм-аут
На тлі відмінних новин про відродження економіки, успіхи вакцинації в розвинених країнах, відсутність будь-яких заходів з боку ФРС і ЄЦБ, що посилюють монетарну політику, і, загалом, поки що за рідкісним винятком, відмінних корпоративних результатів, ринок майже весь тиждень тупцював на місці. Ринок потребував каталізатора, щоб рушити або вгору, або вниз. Все було нудно і спокійно доти, доки в четвер, після обіду, президент США Байден не оголосив про плани підвищити податки для багатих…
Що пропонує Байден
Президент США пропонує, практично, подвоїти податок на приріст капіталу в США. Найбільшою мірою це може торкнутися сімей з доходом понад $1 млн, для яких податок може бути практично подвоєний і досягне 43,4%, що зробить його одним з найвищих у світі і найвищим за всю післявоєнну історію США.
Податок на приріст капіталу є частиною об'ємнішої пропозиції про збільшення податків, деталі якої будуть оприлюднені Байденом наступної середи, коли заплановано його виступ перед Конгресом.
Читайте також: Байден представив новий план: у кого візьмуть і кому дадуть гроші
Все закономірно: після рятівних трильйонних ін'єкцій потрібно закривати дірки в бюджеті, а, за різними оцінками, пропонований податок може підвищити доходи скарбниці на $1 трлн. Варто цим новинам з'явитися в ефірі, як індекси відразу ж стрімко рушили вниз, хоча, загалом, шанси на те, що пропозиція Байдена буде схвалена законодавцями, не такі вже й високі.
Хоча, якщо закон буде прийнятий, то за першими оцінками, які були озвучені в четвер деякими інвесторами, ринок може втратити від 15% до 25%.
Коронавірус не здається
Проблема розшарування суспільства знову актуальна. Якщо розвинений світ успішно вакцинується і невблаганно крокує вперед до нормального життя, то країни, що розвиваються, страждають.
Індія в середу зафіксувала рекордний стрибок у кількості інфікованих — 314,835 осіб. Це поставило національну систему охорони здоров'я на грань колапсу. У Туреччині, Аргентині та Бразилії ситуація не набагато краща, вірус здаватися не збирається і, як наслідок, це не обіцяє нічого хорошого для фінансових ринків, які розвиваються.
Безробітних у США стало менше
Кількість нових заявок з безробіття в США піддало оптимізму: цього тижня їх виявилося всього 547 тис., в той час як очікувалося 610 тис. Ще одне, хай і невелике, підтвердження, що рани американської економіки гояться, і хороше нагадування ФРС перед засіданням наступного тижня, що рано чи пізно посилювати політику доведеться.
Читайте також: Чому ростуть ціни в Україні і що вгамує інфляцію
Біткоїн змагається з «доджкоїном»
JPMorgan Chase & Co. на початку тижня попередив, що якщо біткоїн не продовжить зростання і не перевищить позначку в $60 тис. найближчі кілька днів, то позитивний імпульс щодо криптовалют зникне, що може призвести до падіння вартості провідної криптовалюти. Поки що, у короткостроковій перспективі, прогноз справджується.
У п'ятницю вранці біткоїн опустився до рівня $49,689, «пробивши» декілька важливих рівнів опору — $52,663 і $51,545 — і психологічно важливий рівень у $50 тис. Проте, говорити про зміну довгострокового тренда передчасно.
З початку року зростання вартості біткоїна склало близько 80% і більше, ніж 700% за рік. Вражає, але згасає перед досягненнями жартівливої криптовалюти Dogecoin. Вона начебто криптовалюта, а начебто й ні.
Цікаво було спостерігати за ростом вартості Dogecoin 20 квітня, у всесвітній день любителів куріння марихуани. Інвестори-«робінгуди» відсвяткували, і «валюта-не-валюта» рвонула вгору. На мою думку, відмінна ілюстрація значущості криптовалют у житті людства.
Читайте також: Чи зможе біткоїн рости нескінченно
Авторитет хедж-фондів падає
Credit Suisse скорочує зв'язки з хедж-індустрією. Слідами скандалу зі збанкрутілим хедж-фондом Archegos Capital Management, Credit Suisse Group AG, яка фінансувала фонд, оголосила, що її загальні втрати склали $5,5 млрд.
Операції, пов'язані з фінансуванням хедж-фондів, вирішено скоротити. Скандал з Archegos вже не перший цього року. У січні, в боротьбі з «робінгудами», багатомільярдні втрати поніс Melvin Capital. Цікаво, хто наступний? Його, звичайно, може і не бути, але зазвичай, коли ринки розганяються до подібної швидкості, багато хто злітає з траси.
Трейд «stay-at-home» вже не актуальний
Сезон корпоративних результатів триває, загалом, радуючи результатами. Поки що, за даними FactSet, 81% компаній, що відзвітували, перевершили очікування і прогнози аналітиків. Хоча, є і серйозні виключення. Наприклад, Netflix промахнувся мимо прогнозу, причому істотно.
З моєї точки зору, все абсолютно закономірно: трейд «stay-at-home», схоже, стає неактуальним. Що ж стосується всього ринку, то цікавий коментар від Citi: «Фінансовий стимул, що виходить від Адміністрації Байдена, може призвести до перегляду прогнозу середнього прибутку (EPS) S&P 500, c нинішніх $174 до $180-$185. На нашу думку, це вже закладено в поточні ціни і будь-яка невідповідність прогнозу може викликати істотне падіння».
Що ж далі
Каталізатор потрібен — це очевидно. І цілком ймовірно, що найближчим часом він з'явиться. Останнім часом світ не може довго жити без потрясінь, як поганих, так і хороших. Хоча, цілком може статися так, що якийсь час доведеться пожити нудно, не виходячи за межі досить вузького діапазону значень індексів.
З іншого боку, чого скаржитися, якщо з початку року зростання склало вже близько 10% і поточне значення S&P 500 перевищує прогнози більшої частини Волл-стріт на кінець 2021 року.