Заробити на кризі
Джером Пауелл і Федеральна резервна система перебувають на шляху до того, щоб зіштовхнути фондовий ринок у прірву. Очевидно, американський регулятор продовжить посилювати грошово-кредитну політику, піддаючи економіку країни рецесії.
Це один із можливих сценаріїв розвитку подій, — вважає керуючий фондом Марк Шпіцнагель.
Востаннє, коли в економіці США спостерігався спад, його фірма Universa Investments заробила разючий прибуток у 4000% за декілька тижнів.
Позаминулого разу, під час фінансової кризи, він більш ніж подвоїв гроші клієнтів, незважаючи на те, що вартість акцій впала вдвічі. У проміжку між цими двома спадами Universa заробила $1 млрд за день під час миттєвого обвалу фондового ринку США (знаменитий flash crash 6 травня 2010 року).
Читайте також: Велике підвищення: як ставка ФРС вплине на фондовий ринок
Провальні спроби діяти правильно
Звісно, індивідуальні інвестори хотіли б захистити свій портфель від краху ринку. Але найчастіше всі спроби діяти правильно закінчуються провалом. Методи варіюються від спроб ворожити на кавовій гущі та визначати вдалу фазу ринку до використання інвестиційних продуктів, які хтось видає за справжній хедж.
Наприклад, біржові облігації, які зростають у ціні в дні падіння ринку, стали одними з інструментів, що найбільше продаються на американському ринку з початку пандемії. Індекс ProShares UltraPro Short QQQ за останні 12 місяців зріс на 32%. Але багато хто не усвідомлює наступного факту: з моменту створення у 2010 році він втратив 99,9% своєї вартості. Минулого року також налічується 45 днів, коли ціна облігацій падала на 5% і більше, та 7 днів, коли вона впала не менш як на 10%.
Навіть класичний портфель у пропорції 60/40 (60% акцій та 40% облігацій) цього року не показав хороших результатів у зв'язку зі стрімким зростанням інфляції. Станом на п'ятницю минулого тижня інвестори з таким портфелем втратили приблизно 16% — майже таку ж динаміку показав і сам S&P 500.
Золото, традиційний інструмент хеджування інфляції, цього року втратило 9%, а біткоїн, так зване «цифрове золото», подешевшав на 57% до п'ятниці.
Дізнатись більше про крипту
Ризик і винагорода традиційно розглядаються як компроміс — більш плавна дохідність означає згоду інвестора на нижчий результат.
У книзі Шпіцнагеля «Безпечний притулок: інвестування на випадок фінансових бур» (Safe Haven: Investing for Financial Storms), опублікованій рік тому, стверджується, що все зовсім не так. Витік даних про дохідність його фонду за перше десятиліття до середини 2018 року також доводить це.
Інвестору, 3,3% портфеля якого інвестувала Universa, яка використовує складні деривативи для отримання прибутку від екстремальних рухів ринку, а решта портфеля якого була в індексному фонді, що слідує за S&P 500, вдалося б перетворити $10 тисяч на $31 900.
Водночас, будь-який інвестор, який просто інвестував за допомогою індексного фонду, заробив би $25 307. Інші портфелі з традиційними засобами хеджування, такими як золото та казначейські облігації, показали ще нижчі результати.
Читайте також: Інвестори з Волл-стріт злякалися інфляції: індекси стрімко летять донизу
Стопами Баффета
Проте, в інтерв'ю минулого тижня Шпіцнагель сказав, що звичайні приватні інвестори просто не зможуть повторити такий результат. Його відповідь на питання про те, що найкраще підходить для індивідуальних інвесторів, звучала так: те, що рекомендує Воррен Баффет. Просто купуйте та тримайте акції у довгостроковій перспективі.
Чути таке від Шпіцнагеля дивно, адже у душі він справжній песиміст. Хоча його фонд, що працює на основі математичних моделей, постійно робить ставки на кінець світу і не покладається на короткострокові прогнози, він упевнений, що ФРС виявилася загнаною в кут. Розмір її балансу та нарощування боргу в економіці загалом ставлять американського регулятора перед вибором: продовжувати намагатися придушити інфляцію, тим самим піддаючи США спаду, або відмовитися від посилення, як це було у грудні 2018 року.
Якщо ФРС ухвалить рішення не продовжувати посилення, інфляція продовжить зростати, що погано позначиться на облігаціях. Довгострокова ставка на акції, навіть якщо крах очікується найближчим часом, — це шлях до збільшення дохідності портфеля.
У індивідуальних інвесторів, які можуть тримати себе в руках і не нервувати, вищі шанси пережити майбутні фінансові бурі. Стратегія проста, але на практиці слідувати їй складно.