Байден зустрівся з Сі Цзіньпіном напередодні відкриття саміту «Великої двадцятки» на індонезійському острові Балі. Політичні оглядачі вже оцінили її, як можливий початок перезавантаження відносин. «Якщо не станеться чогось несподіваного, як мінімум, наступні два роки (до виборів в США і на Тайвані) сторони спробують шукати компроміси», — пише на своїй сторінці у фейсбук директор Українського інституту майбутнього Вадим Денисенко.
Нині ж президенти домовились про відновлення переговорів на високому рівні щодо широкого кола проблем, включаючи глобальне потепління, економічну стабільність, фінансовий борг, охорону здоров'я та продовольчу безпеку.
А такі новини завжди підігрівають увагу інвесторів до локальних ринків, надто на фоні позитивних економічних перспектив. У Goldman Sachs очікують зростання китайських акцій на 20% у разі відмови від політики нульової терпимості до COVID-19 у країні. За оцінками банку, влада Китаю почне послаблювати обмеження у другому кварталі 2023 року, передає Bloomberg.
Але підвищений інтерес проявлять передусім спекулянти. Оскільки інвестори, які планують довгострокові вкладення, окрім інформаційного фону, безперечно, звертають увагу на фундаментальні економічні показники країни, в яку вливатимуть кошти. А з цим у Китаю все набагато складніше.
Економіка Китаю: азійський тигр чи голий король
Китай — друга по розміру економіка світу із ВВП близько $18,3 трлн. Вищий показник лише у США — близько $23 трлн. Деякі аналітики навіть запевняють, що вже за 10 років китайська економіка посуне на друге місце Штати.
Привід для таких тверджень дають темпи розвитку Китаю: ще на початку 90-х його економіка вважалась лише десятою у світі, на початку нульових — вже вийшла на 6 позицію, а в 2010-му обійшла Японію і закріпилась на другій сходинці. За останні 30 років середній річний ріст ВВП КНР становив близько 9%, а максимальний показник перевищував 14%. Уникнути рецесії країні вдалось навіть під час локдауну у 2020 р.
Феноменом Китаю стала стрімка боротьба з бідністю. За оцінками Світового банку, ще 40 років тому близько 800 млн жителів КНР перебували за межею бідності. Зараз же їхня кількість знизилась до 30 млн.
Середня зарплата в КНР вже складає $1,2 тис. на місяць. Центр стратегічних і міжнародних досліджень підрахував: більше половини із 1,44 млрд населення країни сміливо можна віднести до середнього класу.
Вивчай іноземні мови, подорожуй та відкривай світ
Китай створив потужний технологічний сектор: в п’ятірці найбільших світових виробників смартфонів відразу 3 місцеві бренди, які разом займають 32% ринку. Також в країні виготовляється 44% всіх електромобілів у світі. Китай — один з лідерів впровадження зв'язку 5G і досяг цього завдяки власним телекомунікаційним технологіям.
Країна багато інвестує в інфраструктуру. Минулого року на такі проекти спрямували близько $1,8 трлн, йдеться у аналітичній записці Fullerton Fund Management. А цього року витрати можуть зрости ще на 6−8%. В першу чергу гроші підуть на розширення енергетичних потужностей, розбудову залізниці і автомобільних доріг, водозбереження.
На фоні реальної перспективи Європи і Штатів вже найближчим часом скотитися рецесію свіжа економічна статистика Китаю виглядає доволі непогано:
- ВВП у 3-му кварталі − плюс 3,9% (при прогнозі 3,5%);
- зростання експорту у вересні різко сповільнилося до 5,7% через охолодження глобального попиту (проте краще за очікування аналітиків, які прогнозували 4-відсотковий приріст);
- Позитивне сальдо торгового балансу за перші 9 місяців − $645,2 млрд;
- Промислове виробництво − плюс 6,3% (прогноз 5%);
- Інвестиції в основний капітал − плюс 5,9% (прогноз 6%).
У жовтні річне зростання промвиробництва в Китаї сповільнилося до 5%, а роздрібний продаж вперше за п'ять місяців знизився на 0,5% р/р. Такі дані підвищують ймовірність запровадження додаткових заходів підтримки економіки у в майбутньому. Але вже змушують інвесторів проявити підвищену обережність.
Чому?
По-перше, ніхто не може сказати достеменно, чи достовірні цифри оприлюднює Китай. А всі прогнози щодо подальшого його розвитку базуються саме на цих даних.
По-друге, Китай має серйозні системні проблеми. Як пояснює фінансовий аналітик Ерік Найман, зростання китайської економіки стояло на двох китах.
Перший — це покупка США та ЄС китайської продукції. У тому числі, шляхом передачі частини технологій. Другий — масштабна підтримка держави у вигляді соціального фінансування, аналог американського QE.
«Ця підтримка активно розпочалася в ході кризи 2008−09 років і досягла гігантських масштабів часом, перевищуючи 15% ВВП на рік. Заберіть ці 15% із темпів зростання китайського ВВП і ви зрозумієте, що «король голий».
Інфляції в Китаї це не породжувало завдяки експансії на зовнішні ринки, а також кількості товарів і послуг, що зростає. Але це в результаті породило гігантську бульбашку на ринку нерухомості, яка повільно лускається. Залити проблему грошима можна, але цього разу це викликає інфляцію. Адже мало зробити багато товарів, потрібно, щоб їх захотіли купити. І люди мали на це зарплати. А політика нульової терпимості до COVID-19 порушує цей ланцюжок. Та й демографія вже розвернулася вниз", — пояснює експерт.
Проблеми на ринку нерухомості Китаю розпочались минулого року, коли на межі банкрутства опинився один з ключових забудовників країни Evergrande через труднощі з обслуговуванням зобов'язань на $300 млрд.
Однак, швидко стало зрозуміло, що це лише передвісник більш масштабних проблем на перегрітому ринку нерухомості. Як зазначає The Guardian, ціни на житло в Шанхаї і Пекіні приблизно такі ж, як в Нью-Йорку і Сан-Франциско, але доходи місцевих жителів вчетверо нижчі. Причина в тому, що для багатьох китайців придбання житла — найпростіший спосіб інвестувати, а тому часто квартири купують без бажання там проживати. Результат — поява цілих міст-примар.
Ще минулого року Financial Times писала, що в КНР порожнього житла стільки, що там можна розмістити все населення Великобританії.
Зараз бульбашка або вже луснула, або близька до того. Продаж житла у першому півріччі цього року впав майже на 27%. Нові дозволи на будівництво знизились на 35%, а купівля землі на приголомшливі 48,3%.
Наслідки проблем галузі можуть стати катастрофічними для всього Китаю, адже на будівництво припадає чверть економічного зростання. Крім цього обвалились надходження провінцій країни, яким продаж землі приносив 30% від їхніх загального доходу.
Криза на ринку нерухомості зруйнувала модель економічного розвитку країни, яка працювала більше десяти років, зазначає партнер Rhodium Group Логан Райт.
Народний банк КНР та Комісія з регулювання банківської та страхової діяльності Китаю вже поділилися з фінансовими організаціями масштабними заходами для запобігання майновій кризі в країні. Йдеться про близько 16 заходів, які передбачають як «вирішення кризи ліквідності, з якою зіткнулися забудовники», так і послаблення вимог до початкового внеску для покупців житла. Bloomberg ці заходи називає «наймасштабнішим пакетом з порятунку ринку нерухомості».
Але ці заходи можуть тільки поглибити існуючі проблеми, передусім, це подальше зростання боргу КНР до 330% ВВП (корпоративний, державний та домогосподарства). Однак, якщо сам по собі борг не є небезпечним за наявності ефективної боргової політики, то у випадку з КНР все куди складніше. Адже головними боржниками є державні компанії, які й будували міста-примари.
Тривожні сигнали китайська економіка подає не перший рік. Наприклад, якщо виключити зі статистики іноземних інвестицій до КНР, Гонконг, то за останні 10 років вони майже не зростали і залишались на рівні $50 млрд. Зокрема, таку інформацію наводить Bloomberg.
Причина такого, здавалося б, парадоксального результату — у тому, що для міжнародних компаній ключовою є якість інститутів в державі. Тобто, чи можна розраховувати на справедливий суд у випадку конфліктів. Також, наскільки високими є гарантії прав власності та економічної свободи. А з цим у правлячої партії великі проблеми.
Як інвестувати в Китай
Валюта
Наприкінці жовтня інформаційні сайти облетіло повідомлення про падіння юаню до своїх мінімумів за 14 років. Однак насправді ніякого карколомного обвалу не відбулось, китайська валюта все ще перебуває у досить вузькому коридорі. Найвищий курс за останні 5 років становив близько 6,27 юанів за долар, а впав до 7,23 за долар.
Причина — жорсткий контроль над курсом зі сторони влади, яка не збирається міняти своєї політики. Нещодавно державне СМИ КНР повідомило, що «довгострокова тенденція до зміцнення (юаню) не зміниться».
Юань не є вільно конвертованою валютою, існують обмеження на його вивезення за кордон, а курс жорстко контролюється центробанком. На ринку допускаються відхилення у 2% від офіційного курсу. За потреби знизити волатильність Народний банк завжди готовий залити ринок грошима.
Через високу залежність від влади юань не входить до числа основних резервних валют світу. Фактично лише Росія перевела значну частину своїх заощаджень у китайську валюту, а інші тримають її в межах статистичної похибки, в середньому на рівні 2,8%. Це майже стільки ж як і частка канадського долару. В міжнародній торгівлі доля юаню теж незначна — 2,7%, приблизно як у єни. На ринку форекс юань теж не входе до переліку популярних валют і торгівля ним вважається екзотичною.
Через величезний вплив регулятора досить складно прогнозувати подальшу динаміку юаня. Однак за оцінками аналітиків Trading economics до кінця року він продовжить поступове падіння до відмітки в 7,5 юанів за долар. Даватимуться взнаки економічне ослаблення та політичні загрози. Але головна причина полягає в іншому: таким чином влада підтримує експортерів, що на фоні сповільнення поставок на зовнішні ринки зараз набуває особливого значення.
Якщо ж у вас все ж є бажання купити юань, доки його курс падає, зробити це можна в одному з численних обмінників. Щоправда слід бути готовим, що спред між купівлею і продажем становить близько 10%, а це може нівелювати інвестиційний дохід, навіть якщо він буде.
Найпростіший спосіб для більшості інвесторів додати юань до свого портфелю — біржовий фонд (ETF). Ви купуєте ETF через свій брокерський рахунок так само, як купуєте акції. Але замість того, щоб купувати компанію, ви купуєте юань або кошик валют, до якого входить юань.
Наприклад, фонд стратегії китайського юаня WisdomTree (CYB) дозволяє інвестувати в юані через ваш брокерський рахунок. Фонд стягує комісію за управління розміром 0,45% на рік. Або зверніть увагу на валютні ETF ринків, що розвиваються, та інші валютні фонди, щоб інвестувати в юані з відносною легкістю і низькими витратами.
Читайте також: Купівля доларів під депозит: про що мовчать банки і розповідають їх клієнти
Нерухомість
Ринок нерухомості переживає кризу. Ціни падають вже 13 місяців поспіль, однак темпи досить помірні.
За даними China Index Academy ціни на житло у 100 китайських містах у вересні впали лише на 0,02%, в серпні та липні — на 0,01%.
Дещо песимістичні цифри озвучило Національне бюро статистики. Відповідно до них у вересні та серпні падіння становило близько 0,3%. У річному вимірі зниження, за різними оцінками, склало від 1,3% до понад 2%.
Від більш глибокого обвалу ринок нерухомості стримує політика місцевих органів влади, які намагаються стимулювати продажі. Водночас настрої рядових китайців залишаються песимістичними. За опитуванням Народного банку Китаю, 73% мешканців країни вважають, що ціни на нерухомість продовжать знижуватись, або в кращому разі залишаться незмінними.
Навіть якщо іноземний інвестор і наважиться купити житло в Китаї, зробити це йому буде непросто. Відповідне право мають лише ті, хто офіційно проживає в країні не менше року. Крім цього житло можна купити лише для власного проживання — здавати в оренду заборонено.
Створено і додаткові бюрократичні труднощі. Договір про купівлю житла іноземцем мають підтвердити місцеві органи влади, а також його потрібно буде зареєструвати у поліції.
Купуючи нерухомість, слід також сплатити цілу низку податків і зборів, які разом становлять близько 11% від вартості житла. Однак цифра може змінюватись залежно від регіону.
Читайте також: Як купити житло в Польщі: практичні поради
Фондовий ринок
Придбання акцій китайських компаній — найпростіший спосіб інвестувати у економіку країни. Акції 264 компаній розміщені на американських біржах NYSE та NASDAQ. Відповідно купити їх можна практично через будь-якого брокера, який дає доступ на іноземні ринки.
Крім цього більшість великих брокерів, популярних в Україні, як то Interactive Brokers чи Exante, дозволяють торгувати акціями, які розміщені на Гонконзькій біржі. Із Шанхайською біржею — найбільшою на материковому Китаї, ситуація трохи складніша. Більшість брокерів прямого доступу до неї не дають, але існує так званий транзит, що дозволяє взаємний доступ між Гонконгом і Шанхаєм. Таким чином практично всі ключові китайські компанії доступні для інвесторів, а нинішнє падіння акцій може стати непогано точкою входу на ринок.
Якщо немає бажання розбиратись в конкретних компаніях країни, можна інвестувати в ETF, які дають доступ до широкого переліку компаній або до секторів економіки країни. Серед таких фондів:
- iShares MSCI China ETF
- SPDR S&P China ETF
- Invesco Golden Dragon China ETF
- Invesco China Technology
- Global X China Financials
Окрім вже розглянутих вище проблем економіки над китайськими компаніями нависає ризик делістингу з американських бірж. «Мінфін» вже детально розбирав цю проблему. Якщо говорити коротко, то це може призвести до падіння обсягів торгівлі активами, але не до втрати акцій інвесторами. В гіршому випадку компанії мігрують на торгівельний майданчик Гонконгу. Щоправда, нинішнє потепління відносин між Китаєм та США може послабити, якщо взагалі не усунути цю проблему.
Співзасновник компанії «WOTAN» Михайло Пацан вважає, що оскільки китайські компанії все ще відносяться до ринку, що розвивається і мають високі ризики, виділяти на них варто не більше 20% портфелю. При цьому краще диверсифікувати інвестиції, вклавшись в один із широких ETF.
Більш оптимістично на Китай дивиться аналітик компанії «Центр біржових технологій» Максим Орищак. На його думку, під компанії з країни можна виділити до 25% свого портфелю, оскільки протягом наступних 10−15 років місцеві акції приноситимуть високу дохідність.
Читайте також: Як інвестору пережити падіння ринку
Незважаючи на всі наявні проблеми Китай залишається другою економікою світу, а темпи його росту все ще вищі ніж у розвинених країнах. А тому і перед його компаніями залишаються значні перспективи.
Наприклад, у своєму свіжому огляді Investors Business Daily рекомендує придивитися до таких акцій:
- Li Auto (LI) виробник автомобілів;
- Daqo New Energy (DQ) сонячна енергетика;
- BYD (BYDDF) виробник автомобілів;
- Nio (NIO) виробник автомобілів;
- Pinduoduo (PDD) інтернет-торгівля.