Фінансист, засновник First Kyiv Investment Club Іван Компан прокоментував на фейсбуці ключові події цього тижня. «Мінфін» публікує головне.
Запуск економіки та інфляції
Інфляція! На сьогодні саме перспектива зростання цін займає розуми всього фінансового світу. З одного боку, помірна інфляція — це добре, адже її відсутність говорить про те, що економіка не зростає. Висока інфляція, навпаки, роз'їдає економіку і знецінює заощадження громадян. У спробі подолати небажане зростання цін центральні банки змушені підвищувати відсоткові ставки, збільшуючи вартість капіталу, що ускладнює розвиток компаній і негативно впливає на оцінку активів.
Розвинені країни повертаються до нормального життя і світ сповнений оптимізму. Економісти прогнозують бурхливе економічне зростання, а разом з цим зростають й інфляційні очікування. І, насправді, мова не йде про те, чи виросте найближчим часом інфляція, чи ні. Однозначно виросте, вже росте! Питання в тому, чи стане це явище тимчасовим і протягом декількох місяців все нормалізується, або інфляція з нами надовго? І від відповіді на це питання залежить, що буде робити ФРС.
Читайте також: Чому розгін інфляції загрожує новою кризою
Поки що позиція керівництва центрального банку США проста і зрозуміла: інфляція буде тимчасовою, ставки ніхто підвищувати не збирається, зменшувати обсяги викупу облігацій теж. Ринок регулятору вірить, але деякі сумніви в стійкості курсу ФРС у інвесторів час від часу виникають. Цього тижня подібні побоювання інвесторів, пов'язані з можливим посиленням монетарної політики, були протестовані фактичними даними про інфляцію.
Споживча інфляція в квітні зросла на 4,2% в річному вимірі, при тому, що економісти прогнозували 3,6%. З огляду на те, що ФРС ставить перед собою мету підтримувати інфляцію на рівні 2% на рік, це багато. Хоча певною мірою, говорячи про інфляцію в річному вимірі, високе квітневе значення можна пояснити низькою базою порівняння. І це аргумент на користь того, що інфляція може бути тимчасовою. З іншого боку, якщо порівняти зростання інфляції за один місяць, квітень у порівнянні з березнем, то воно склало аж 0,9%. Це багато і, звичайно, служить сильним контраргументом на користь того, що інфляційна проблема сама собою не розсмокчеться, і ФРС доведеться діяти, може навіть найближчим часом, на червневому засіданні.
Читайте також: Скільки втратили ті, хто вклався в золото на початку року
Реакція ринків, звичайно, була бурхливою, все червоніло, і перша половина тижня пройшла під знаком «все пропало». Але вже у четвер ринки почали повертатися до життя і відігравати втрачене. Чи означає це, що проблеми позаду і дорога до нових вершин відкрита ?! Безумовно, ні! Думаю, що попереду, в міру надходження нових даних про динаміку відновлення економіки, нас чекає ще багато злетів і падінь. На сьогодні інфляція залишається ключовим фактором, що визначає майбутнє ринків, і будь-які новини про темпи відновлення економіки і супутні ефекти надаватимуть домінуючий вплив на настрої інвесторів.
Маск проти біткоїна
Ще однією «зіркою» ринків, крім інфляції, цього тижня став новоявлений «месія» Ілон Маск. «Імператор Марса», який ще зовсім нещодавно палко підтримував біткоїн, раптом абсолютно до нього охолов, заявивши, що (як несподівано виявилося!) для виробництва електрики, яке необхідно у великих кількостях для майнінгу криптовалют, використовують вуглеводні, а це руйнує навколишнє середовище.
Тепер, у боротьбі за чистоту навколишнього середовища, Tesla припинить приймати біткоїни в оплату за автомобілі, хоча планів розпродати величезну інвестицію в криптовалюту, зроблену компанією декілька місяців тому, поки що озвучено не було. Звичайно, після таких заяв «володаря умів» ціна біткоїна впевнено рушила «на південь», опустившись нижче психологічно важливої позначки в $50 тис.
Читайте також: В які акції вкладається «тіньовий банк № 1» BlackRock
У цій ситуації, на мій погляд, найцікавіше — навіщо він це робить? Варіантів декілька… Романтичний: турбота про навколишнє середовище. Маніакальний: перевірити свою здатність керувати масами, як мінімум криптомасами, в глобальному масштабі. Комерційний: здешевивши вартість біткоїна на балансі Tesla, Маск цілком може отримати вигоду в іншому місці, про що ми дізнаємося пізніше. На мій погляд, мова, швидше за все, йде про другий і третій, що в принципі нормально для імператорів, що найбільше піклуються про славу і гроші, і в останню чергу про долі підданих.