На честь вагомої для нас дати вирішили поділитися історією улюбленого сервісу: в яких умовах був створений Валютний аукціон, як він з кожним роком набирав дедалі більше аудиторії та чому ми вирішили випустити версію 2.0.
Насамкінець — трохи подяки клієнтам Валютного аукціону у вигляді акції.
2009 рік: запуск Валютного аукціону
Фінансовий портал «Мінфін» почав працювати наприкінці 2008 року: його створили Іван Євтушенко, Євген Ізмайлов, Сергій Віндерських та Іван Лукінов, який залишив проєкт у 2012 році.
Валютний аукціон був створений за рік після запуску порталу, в 2009 році.
«Курси валют тоді постійно скакали та існувало декілька паралельних курсів. У Нацбанку був один курс — і він міг дуже відрізнятися від курсу, який звичайна людина могла побачити в банках. Одночасно існував курс у пунктах обміну та на „сірому“ ринку, який утворився тому, що люди не мали можливості обміняти валюту за офіційним курсом. Ще до того, як ми зробили Валютний аукціон, люди почали організовуватися для обміну валют в інтернеті. Це відбувалося хаотично, на форумах та дошках оголошень. Ми хотіли це впорядкувати та дати користувачам інструмент, який допоміг би знаходити один одного та домовлятися», — каже Сергій Віндерських.
Сервіс стартував з дошки оголошень, яку можна було відфільтрувати по обласних центрах та цілі — купівлі чи продажу валюти. З валют на той момент були представлені три найпопулярніші в Україні — долар, євро та рубль.
Так Валютний аукціон виглядав у 2010 році
«В обміні валют багато напрямків, без пошуковика не розберешся. Якщо тобі треба купити саме долари у конкретному обсязі та конкретному місті — потрібні фільтри. Ці завдання й вирішив Валютний аукціон», — каже Сергій.
Спочатку у сервісі були лише обласні центри. Але пізніше почали з'являтись і оголошення й в інших містах.
«Якось ми помітили, що у розділ Дніпра люди постили оголошення Кривого Рогу та інших менших міст. Тоді під ці міста ми зробили свої розділи», — згадує Сергій Віндерських.
Нині на Валютному аукціоні представлено понад 500 міст, сіл та СМТ. Також у ньому є 33 валюти (серед яких чотири найпопулярніші в Україні криптовалют) та сім валютних пар.
2012−2015 рік: Валютний аукціон стає індикатором ринкової вартості валют
Оголошень на Валютному аукціоні ставало дедалі більше, і вони дедалі точніше показували попит на кожну з валют.
А таким Валютний аукціон був у жовтні 2014-го
«Коли у нас з'явилося достатньо заявок, ми змогли виводити середній курс купівлі та продажу по кожній із валют. І цей середній курс досить швидко став індикатором ринку. На нього орієнтуються пункти обміну та звичайні люди, коли хочуть зрозуміти справедливий курс», — стверджує співзасновник «Мінфіну».
У грудні 2014-го на Валютному аукціоні з'явилися середні курси
Пізніше зауважили, що Валютний аукціон для перевірки курсу використовують не тільки користувачі, а й компанії.
«Коли компанії хочуть укласти договір за чесним комерційним курсом, і не можуть визначитися з джерелом — Ощадбанком, Приватбанком чи НБУ, то часто вирішують прив'язатися до середнього курсу на Валютному аукціоні. Для таких випадків ми зробили розділ „Курси для договорів“. Наприклад, якщо компанія укладає контракт, за яким вона має розрахуватися через рік у доларовому еквіваленті — вона може використати курс у фіксингу на Валютному аукціоні», — розповідає Сергій.
2016−2018 рік: обмінні послуги
Кількість обмінних пунктів, які покладалися на Валютний аукціон як джерело клієнтів, продовжувала зростати. Середній пункт обміну міг змінювати курси в оголошеннях десятки разів на день. Це множилося на кількість доступних валют, і операторам пунктів обміну доводилося щодня витрачати багато часу на підтримку актуальних курсів.
Щоб розв’язати цю проблему, команда «Мінфіна» створила окремий кабінет для обмінних пунктів, де вони могли керувати всім різноманіттям курсів у мережі відділень. Цей сервіс працює досі і доступний пунктам обміну платною підпискою, яка з лишком окупається потоком клієнтів з Валютного аукціону. Для решти користувачів Валютний аукціон залишився безкоштовним.
Валютний аукціон у 2015 році
2019 рік: початок роботи над перезапуском Валютного аукціону
У торгівлі валютою між приватними особами ставало дедалі менше сенсу — незручності вже не покривали можливу вигоду від угоди. Тим паче як і в будь-якій сфері, що швидко зростає, на ринку валютного обміну з'явилося багато шахраїв.
«Валютний аукціон довго працював без змін. По-перше, він не був безпечним: ми отримували зворотний зв'язок як від ринку, так і від користувачів про шахрайство. Ми намагалися з ним боротися, проте, без концептуальних змін, ми не змогли б розв’язати цю проблему повністю. Також ми поспілкувалися з нашою аудиторією та виділили низку страхів, пов'язаних із валютним обміном. Основний полягав у анонімності. Люди бачили оголошення і не розуміли, що за ними знаходиться: це обмінний пункт чи приватна особа, чи безпечний це обмінний пункт, чи не вийдуть із їхніми грошима через запасний вихід? Потрібні були радикальні зміни, щоб надати аудиторії справді якісний сервіс», — розповідає Владислав Кудрич, product manager Валютного аукціону.
Оголошення як привід задуматись
Головне завдання нового Валютного аукціону полягало в тому, щоб користувач міг знайти обмін з вигідним для нього курсом і бути впевненим у безпеці угоди.
«Ми намагалися уникнути дошки з оголошеннями та виконати завдання користувача „де мені вигідно та безпечно обміняти валюту“. Для цього ми чітко розділили пункти обміну, банки та приватних осіб та ухвалили низку непопулярних рішень для модерації контенту», — каже Влад Кудрич.
Завдяки оновленню нелегальний пункт обміну не зможе потрапити у вкладку з пунктами обміну: без ліцензії отримати статус «Обмінний пункт» і показувались у цьому розділі неможливо.
«Оновлення також дозволило додати до сервісу банки. Тепер на Валютному аукціоні представлено весь валютний ринок», — робить висновок Сергій Віндерських.
Щоб користувачам було зручніше шукати точки обміну валют, у сервісі створили мапу з оголошеннями. На мапі можна знайти оголошення зі зручним місцеперебуванням та вигідним курсом. До Валютного аукціону жоден валютний сервіс такого не робив.
Єдині побоювання, які були у команди, — негативна реакція користувачів. Усі чудово пам'ятали, з якою критикою зустрічали вже звичні нам оновлення Instagram та Facebook.
«Ми розуміли, що негативного зворотного зв'язку від користувачів не уникнути. Ринок вельми консервативний і складно сприймає зміни. Однак запити користувачів зростають, вони не готові обмінювати валюту абияк. Необхідно було зробити крок уперед, щоб адаптувати сервіс під нові потреби аудиторії», — згадує Влад Кудрич.
2020 рік: запуск Валютного аукціону 2.0
Нова версія Валютного аукціону була запущена 30 листопада, і перші дні роботи сервісу пройшли складно.
«У момент перезапуску „лягла“ наша підтримка та весь відділ розробки. Ми отримали багато негативу. Кожен зворотний зв'язок ми ретельно структурували та обробляли, нам важливо було почути всіх. Це був складний період, коли потрібно було буквально регулярно „висіти“ на телефоні і розв’язувати нагальні проблеми користувачів, проте цей етап був неминучим, ми розуміли, на що йшли», — відповідає Влад.
Валютний аукціон у січні 2020 року
Завдяки терплячій роботі команди розробки Валютного аукціону всі відгуки методично оброблялися, і з кожним оновленням позитивного фідбеку ставало дедалі більше. Кінцевий споживач звик до оновлення досить швидко, а з внутрішніми клієнтами — пунктами обміну — постійно тримали зв'язок та враховували в оновленні всі їхні побажання.
«Я зустрівся і зателефонував з рядом власників пунктів обміну, щоб зрозуміти їхні болі та страхи. Мені було важливо донести їм цінність, дати зрозуміти, що ми хочемо допомогти залучати більше аудиторії та збільшити кількість клієнтів», — каже Влад.
2021 рік: більше роботи з клієнтами
Наступним кроком на шляху до клієнтоорієнтованості були відгуки. Тепер кожен користувач може публічно поділитися своїм досвідом обміну валюти у банку та пункті обміну — це стимулює учасників сервісу надавати якісні послуги.
«Є конкуренція, відгуки, значить курс буде добрим і буде гарне ставлення до клієнтів. Приїхав до іншого міста, Львова. Потрібно було купити долар, одразу згадав за гаранта безпеки — „Мінфін“. Знайшов хороший курс та безпечну угоду, забронював за 30 секунд», — каже Максим, користувач Валютного аукціону.
Валютний аукціон у 2021 році
Окрім цього, ми не забували і про комфорт банків та пунктів обміну, покращуючи та доопрацьовуючи особистий кабінет за запитами власників. Також у сервісі з'явилася окрема клієнтська підтримка.
«З Валютним аукціоном працюємо давно. Спочатку використовували просто для моніторингу валютного ринку, але близько двох місяців тому колеги порадили придбати підписку для збільшення клієнтської бази. Результат спільної роботи з Валютним аукціоном перевершив очікування: зростання продажів за перший місяць збільшилося вдвічі. З кожним роком дизайн Валютного аукціону змінюється на краще: користуватися Валютним аукціоном на „Мінфіні“ дуже просто і зручно. Також хотіла б висловити подяку менеджерам за оперативну та якісну допомогу. Так тримати!», — каже власниця пункту обміну Наталія із Одеси.
Запуск мобільного застосунку
Поступово діджиталізація йде до того, що вся інформація переміщується в наші смартфони. І такі мінливі дані, як курс валют, хочеться тримати під рукою.
Після перезапуску Валютного аукціону ми створили ще один валютний сервіс — безкоштовний мобільний застосунок Мінфін Валюта. За два місяці Мінфін Валюта вже має понад 50 000 завантажень. Ми бачимо живий інтерес та позитивні відгуки, що нас надихає.
Завантажити застосунок ви можете за посиланнями:
Google Play — https://bit.ly/3EAc8jB
App Store — https://apple.co/3zmR1O1
AppGallery — https://bit.ly/3CVGeNC
Попереду заплановані релізи ще багатьох функцій — як для Мінфін Валюти, так і для Валютного аукціону.
І вже скоро ми про все розповімо.
Далі буде
Вдосталь порефлексувавши, ми дійшли наступних висновків. За ці 12 років ми сильно зросли: якщо в 2010-му розділ Валютного аукціону за рік переглянули понад 150 тисяч разів, то в 2021-му вже 45 млн разів.
До нас постійно приєднуються нові клієнти, але ми часто бачимо коментарі від користувачів, які пережили з нами всі зміни з моменту запуску. І те, що очевидно, — у нас найзалученіша аудиторія. Ви допомагаєте нам розвиватися, а ми натомість обіцяємо докладати всіх зусиль, щоб вивести обслуговування у сфері обміну валют на новий рівень.
P.S.
Як подяку нашим клієнтам на честь дня народження Валютного аукціону ми проводимо акцію: з 30 листопада по 14 грудня ви можете отримати додаткові 15% знижки на річний пакет розміщення у сервісі.
Щоб активувати знижку, зв'яжіться з менеджером з продажу Ігорем Охріменко.
тел: +38 067 607 37 88 чи Telegram @truekeeper
До зустрічі на Валютному аукціоні!
Ваша команда Валютного напрямку на «Мінфіні»