Тепер докладніше про те, що і як вплине на курс і настрої учасників торгів 19−23-го липня:
1. Пік сплати податків клієнтами, початок періоду виплат основних відшкодувань ПДВ експортерам і розширення можливостей з покупки валюти, згідно постанови НБУ № 80 від 13-го липня.
Бюджетні витрати. Традиційно щомісяця 19-го і 20-го числа проходять максимальні за обсягами розрахунки бізнесу з бюджетом. Брак гривневих ресурсів завжди стимулює активні розпродажі валюти експортерами та знижує можливості імпортерів з її купівлі. Це завжди підстраховує нацвалюту в такий період на міжбанку.
Читайте також: Банк показав збиток, чи забирати депозит. Нові валютні правила від НБУ і гроші МФВ. Прогноз курсу (відео)
Виплати основних відшкодувань ПДВ експортерам. Основні суми подібних відшкодувань пройдуть пізніше — з 26-го — 28-го липня, але перші великі суми держава періодично виплачувала і раніше. Тому до кінця цього тижня частина експортерів вже почне отримувати свої відшкодування ПДВ і це почне поступово скорочувати їх інтерес до продажу валютної виручки.
Чим ближче кінець місяця, тим менше буде бажаючих серед експортерів продавати валюту дешево. Вони волітимуть спочатку витратити отриману від держави гривню і в будь-якому випадку активно намагатимуться торгувати валютою тільки за максимально високими котируваннями.
Набрання чинності постанови НБУ № 80 від 13.07.2021. Ми не очікуємо негайного масового зростання попиту на валюту з 20-го числа за рахунок тих компаній, які, не маючи валютних контрактів, вирішать відразу ж накупити її про запас в межах щоденного ліміту в 100 тисяч євро в еквіваленті.
Читайте також: Чергова революція на валютному ринку: що придумав НБУ і як це відіб'ється на курсі долара
Але більшість клієнтів все ж захочуть протестувати дану можливість. Хтось вирішить просто захеджувати свої потенційні валютні ризики на майбутнє, хтось — скористатися відносною стабільністю курсу в літній період, а хтось спробує «пограти» на курсі (особливо за євро) на українському міжбанку.
Не варто забувати і про професійних спекулянтів, що працюють зараз з українськими ОВДП на первинному і вторинному ринках. Для них подібне рішення Нацбанку — просто подарунок.
Все це збільшить статистику торгів і багато в чому зробить її в подальшому ще залежнішою від коливань курсу. Адже як тільки котирування почнуть ситуативно зростати — до стандартних покупців валюти почнуть приєднуватися і подібні гравці.
2. Збереження залежності тренда на торгах від дій великих місцевих гравців і нерезидентів, а також рішення НБУ щодо облікової ставки.
Інтереси великих гравців і поведінка спекулянтів. Відносна стабілізація курсу і літнє затишшя призвели до того, що спекулянти переважно зараз працюють на міжбанку лише у форматі «в дві сторони». Значних перекосів попиту і пропозиції не спостерігається і їм не вдається розгойдати курс долара для додаткового заробітку.
Але виходи на торги великих гравців у поєднанні з періодичними стрибками пари євро/долар на зовнішніх ринках все ж даватимуть шанс спекулянтам на короткочасний «розігрів» курсу. Тим паче, що держкомпанії ще не розпродали повністю валюту, отриману від міжнародних запозичень, і періодично виходитимуть на торги з продажем валюти для фінансування своїх гривневих витрат.
У такі моменти спекулянти гратимуть «на пониження». А ось періоди виходів того ж Сітібанку з покупкою валюти для своїх клієнтів-нерезидентів стануть для спекулянтів відмінною можливістю заробити на ситуативному зростанні попиту.
Рішення НБУ щодо облікової ставки. На червневому засіданні Правління керівництво регулятора не стало підвищувати облікову ставку і залишило її на рівні 7,5% річних, хоча офіційна інфляція вже досягла 9,5% в річному вимірі. Дисбаланс між обліковою ставкою і реальними показниками інфляції в країні тільки посилюється і 22 липня керівництву регулятора вже доведеться вживати заходів.
За логікою, це має бути її збільшення хоча б до 8−8,5% річних. Інакше інфляційні процеси на тлі зростання цін на паливо, електроенергію, тощо тільки посиляться, а ось адекватної реакції НБУ для стримування зростання цін не буде.
Це розуміють всі. І інвестори чекають від Нацбанку подібного рішення. Якщо облікову підвищать — це відіб'ється на ресурсному ринку і ринку ОВДП, що в свою чергу почне впливати на поведінку нерезидентів на валютному ринку. Саме тому дуже важливо — чи змінить регулятор облікову ставку або продовжить ховатися від реалій і знову тягнути час, сподіваючись, що диспропорції підуть самі по собі.
Практика показує, що «ховати голову в пісок» — це не вирішення проблеми цін і інфляції, а тільки погіршення подальших наслідків для економіки країни і ринків.
Відтік вкладів із банківської системи останнім часом — перший «дзвіночок» у цьому ланцюзі негативних подій. Нагадаємо, що в травні гривневий еквівалент коштів фізосіб у банках за даними НБУ зменшився на 8,7 млрд гривень — до 691,4 млрд грн. Частково в цьому випадку спрацювало і зниження офіційного курсу долара за порівнюваний період, але й чистий відтік гривневих ресурсів із фінустанов склав не менше 4−5 млрд гривень.
3. Аукціон Мінфіну з розміщення ОВДП 20 липня і поведінка нерезидентів на фондовому ринку. На момент написання статті чиновники хочуть розмістити 20 липня гривневі облігації на 196 днів на суму 500 млн гривень, на 364 і 490 днів з обмеженнями по 3 млрд гривень кожних і без обмежень на терміни 763, 1078 і 1757 днів. А також облігації в євро на 323 дні без обмежень.
З огляду на те, що 21 липня Мінфін має погасити гривневі облігації на суму 15,610 млрд гривень і виплатити відсотки ще за іншими 5 випусками паперів, гроші чиновникам знадобляться. Але нерезиденти та інвестори чекатимуть рішення регулятора щодо облікової ставки, яку він озвучить тільки 22-го числа.
Тому цього разу на значні суми покупок облігацій з боку іноземців ми б не розраховували. А переважно покупцями на цьому аукціоні будуть держбанки та інші місцеві гравці, що не особливо додасть «живого» припливу валюти на міжбанк.
За нашим прогнозом 20 липня Мінфін зможе продати гривневі ОВДП із дохідністю від 8,85% до 12,59% річних, залежно від термінів розміщення, та облігації в євро з дохідністю близько 2,5% річних при загальному обсязі розміщення в межах від 6,1 млрд до 9,7 млрд гривень в еквіваленті.
4. Ліквідність у банківській системі. За прогнозами «Мінфіну» коррахунки банків на ранок цього тижня перебуватимуть в межах від 43 до 67 млрд гривень. Особливої загрози для валютного ринку такий гривневий навіс не матиме, так як вже тільки один норматив обов'язкового резерву банків на коррахунку в НБУ в період
Читайте також: Рефінанс НБУ. Три банки отримали 371 млн
А крім нормативу резервування коштів на коррахунках — банкам ще треба виконувати і нормативи регулятора щодо ліквідності, що також вимагає від них певного додаткового «замороження» ресурсів у гривні і у валюті.
Прогноз курсів готівкового ринку і котирувань міжбанку на тиждень
Готівковий валютний ринок залишиться заручником поведінки міжбанку. Як і всі останні тижні — дуже часто фінансистам доведеться коригувати свої цінники за євро протягом дня в зв'язку із коливаннями пари євро/долар на міжнародних ринках.
«Мінфін» прогнозує на 19 — 23 липень коридор:
за готівковим доларом — в обмінниках фінкомпаній в межах 27,05- 27,40 гривень при спреді в 15−20 копійок і в банках 27,00 — 27,45 гривень при спреді в межах до 25 копійок.
за готівковим євро — в обмінниках фінкомпаній в межах 32,00 — 32,45 гривень при спреді в межах 20- 25 копійок і в банках 31,80 — 32,55 гривень при спреді до 25−30 копійок.
На міжбанку. Головними для курсоутворення на торгах в період 19−23 липня будуть:
- обсяги валюти, що продається клієнтами для забезпечення бюджетних розрахунків 19−20 липня;
- суми виплат відшкодувань ПДВ окремим великим експортерам наприкінці тижня. Вони не будуть ще дуже значними, так як пік відшкодувань припаде вже на наступний тиждень, але в той же час вплинуть на настрої продавців валюти і ринку загалом;
- результати аукціону з розміщення ОВДП 20 липня, рішення НБУ щодо облікової ставки 22 липня і загальна фактична реакція клієнтів на можливість покупки валюти без контрактів, починаючи з 20-го числа;
- дії спекулянтів в частині спроб розгойдування курсу протягом сесії в моменти виходу великих гравців і поведінка пари євро/долар на міжнародних ринках.
За прогнозами «Мінфіну», 19−23 липня коридор за доларом на міжбанку перебуватиме в межах 27,05 — 27,45 гривень, а євро в межах 31,95 — 32,55 гривень.
Обсяги щоденних операцій складуть:
Понеділок-середа — в межах до $115−140 млн при укладанні до 420−590 угод;
Четвер-п'ятниця — в межах до $120−155 млн при укладанні до 440−630 угод.