Як працює криптовалютна біржа
Алгоритм роботи криптовалютної біржі простий. Продавець створює ордер на продаж біткоїна (або будь-якої іншої монети), а покупець — на покупку. Ці заявки надходять до так званої книги ордерів (ордербук), де записується інформація про те, на яку суму і за якою ціною хтось хоче провести угоду.
Коли торговельні інтереси покупця і продавця збігаються, відповідні заявки покривають один одного і зникають із книги ордерів. Угода завершена — кошти надійшли на рахунки користувачів.
Переважно інтереси сторін, збігаючись в ціні криптовалюти, не збігаються в обсязі реалізованих/придбаних монет. У цьому випадку залишок по ордеру просто залишається в книзі заявок і далі покривається в повному розмірі іншими пропозиціями. Тобто криптовалюта продавця може викупатися невеликими частками. Все це відбувається в автоматичному режимі.
Біржа в реальному часі визначає, чи є перетин цінових інтересів в ордербуці, і якщо він є — заявки покривають один одного, відбувається угода.
«Цей процес єдиний для всіх криптовалютних бірж. Встановленої вартості біткоїна або будь-якої іншої криптовалюти немає, на кожній біржі вона відрізняється», — пояснюють у Binance.
Тому коли на інформаційних ресурсах ви дивитеся вартість біткоїна — це не його об'єктивна ціна, а ціна на одній із найбільших, або (що частіше за все) усереднена ціна декількох найбільших платформ.
Оскільки ціни на різних біржах відрізняються, теоретично на цьому можна заробляти: купити на одному ресурсі дешевше і продати на іншому дорожче. Але з огляду на комісії за переказ криптовалют між біржами — це не варіант для торговців-початківців. Заробляти на цьому можуть тільки досвідчені трейдери.
5 криптовалютних бірж, на яких можна розрахуватися гривнею
Для свого огляду редакція обрала 5 криптовалютних бірж, які дозволяють торгувати за гривню. Важливою умовою потрапляння до нашого огляду також була наявність спотової торгівлі за національну валюту.
Спотова торгівля — це найпростіший спосіб купити актив на фондовому ринку. Спотовий ринок можна сприймати як якийсь простір, де угоди відбуваються «на місці». Розрахунки за операціями здійснюються негайно. Фактично покупець або продавець погоджується на нинішню ринкову ціну і в один клік підтверджують угоду.
В огляді ми розглядали комісії саме за спотову торгівлю в гривні. Хоча біржі можуть надавати й інші сервіси. Наприклад, маржинальний торгівлю або торгівлю деривативами. У цій статті умови таких операцій не аналізувалися.
Також ми відібрали тільки ті криптобіржі, у яких є версія сайту українською або російською мовами.
Редакція не визначала кращі або гірші біржі, оскільки клієнти можуть визначати для себе більш важливими інші умови торгівлі. Розглядаємо криптобіржі ми в порядку обсягу щоденних операцій — від більшого до меншого.
Біржа | Комісія за введення гривні | Комісія за вивід гривні | Комісія за купівлю-продаж | Кількість доступних за гривню криптовалют | Обсяг торгівлі за добу |
Binance | 0,65% | немає | 0,1% | 64 | $ 42,5 млрд |
Huobi | 0% * | н / д | 0,2% | н / д | $ 9,7 млрд |
Whitebit | 0−0,7% ** | 0,7% | 0,1% | 12 | $ 916 млн |
Exmo | 1% +5 грн. | 1,49% | 0,3% | 10 | $ 85,6 млн |
Kuna | 1,5% + 5 грн. | 1,5% | 0,25% | 20 | $ 2,2 млн |
*тільки через гаманець Advcash.
**залежно від банку.
Binance
Компанія заснована не так давно — в 2017 році, а вже у 2018-му стала найбільшою криптобіржою у світі. Зараз добовий обсяг операцій тут перевищує $42,5 млрд.
Всього на платформі представлена 351 криптовалюта, хоча більшість з них не можна купити за гривню — для цього доведеться відкрити рахунок в доларах. Власне, аналогічна ситуація на більшості криптобірж з нашого огляду — за гривню можна купити тільки частину з асортименту віртуальних валют.
Читайте також: Україна вводить контроль криптовалют: до чого готуватися власникам біткоїнів
За гривню на Binance можна купити 61 монету — це більше ніж на будь-якій іншій криптобіржі нашого огляду. За переказ гривні на рахунок криптобіржі з банківської картки передбачена комісія 0,65% від суми переказу. Виведення коштів — на банківську картку без комісії. Однак не варто забувати, що плату за поповнення може стягувати банк.
Комісія за операції купівлі-продажу криптовалюти на спотовому ринку становить 0,1%. Тобто якщо ви купили, наприклад, актив за 1 тис. грн. і незабаром продали його — ви втратите 0,2% від своїх грошей або 2 грн.
Huobi
Компанія посідає третє місце в рейтингу найбільших криптобірж із щоденним обігом в $9,7 млрд. Вона працює довше, ніж попередня — заснована у Китаї ще в 2013 році. Щоправда, з того часу змінила прописку і переїхала на Сейшельські острови. Тому нинішні «гоніння» на криптовалюту в Піднебесній на діяльність Huobi не впливають.
На криптобірже представлена можливість торгувати 50 фіатними валютами. Це більш ніж на будь-якій іншій біржі в нашому огляді.
Нам сайт Huobi здався найменш зрозумілим. Наприклад, редакції не вдалося знайти інформацію, скільки криптовалют на спотовому ринку доступні для покупки за гривню. Також не знайшли ми дані про комісії за виведення грошей на свій рахунок.
А ось за поповнення свого гривневого депозиту на Huobi комісія не передбачена. Щоправда, переказати гроші можна тільки з сервісу Advcash, а не з банківської картки, як у конкурентів. Відповідно, клієнтові все ж доведеться заплатити комісію цьому сервісу: за поповнення гаманця гривнею передбачена плата в 3,5%. За операції на спотовому ринку комісія Huobi становить 0,2%.
Whitebit
Ця криптобіржа помітно менша, ніж попередні: обсяг щоденної торгівлі на ній становить $916 млн. Whitebit — порівняно молода платформа. Свою діяльність вона розпочала у 2019 році. «Прописана» біржа в Естонії.
Whitebit — єдина криптобіржа з нашого огляду, поповнити гривневий рахунок на якій можна банківською карткою без комісії. Щоправда, як уточнюють в службі підтримки сервісу, такі умови діють тільки для власників карт monobank. Для карток інших банків комісія складе 0,7%.
Читайте також: Топ-20 кращих книг для початківців і досвідчених трейдерів
Виведення коштів обійдеться в 0,7%. Тут вже банк не має значення — така комісія поширюється на всіх.
За гривню на естонській біржі можна купувати 12 криптовалюта. Комісія за покупку і продаж становить 0,1% — стільки ж, як і на Binance.
Exmo
Криптобіржу Exmo можна назвати регіональною, її діяльність спрямована на країни Східної Європи і тут вона вважається найбільшою. Тут ходять гривня, російський рубль, казахстанський тенге і польський злотий. Офіси компанії крім Лондона (місце реєстрації) розташовані також в Києві та Москві. Щоденний обсяг торгівлі значно скромніший, ніж на зазначених вище платформах — $85,6 млн.
Комісія за поповнення гривневого рахунку у Exmo — 1% плюс 5 грн. Виведення коштів на банківську карту обійдеться в 1,49%. Комісії за операції на цій платформі найвищі серед учасників огляду — 0,3%.
Kuna
Хоча формально компанія зареєстрована у Британії і діє відповідно до місцевого законодавства, її називають першою українською криптобіржою. Оскільки вона орієнтується насамперед на вітчизняну аудиторію.
На момент написання статті добовий обсяг торгівлі на Kuna становив $2,2 млн. Це небагато, порівнюючи з іменитими конкурентами. Але платформа демонструє доволі швидкі темпи зростання. Як розповів «Мінфіну» засновник криптобіржі Михайло Чобанян, тут зареєстровано вже понад 250 тис. користувачів, з яких близько 70 тис. приєдналися цього року.
Читайте також: Літня школа трейдингу: вчимося заробляти на коливаннях валютних пар
Комісія за поповнення гривневого рахунку на Kuna становить 1,5% + 5 грн. За виведення грошей на банківську картку також доведеться віддати 1,5%. Плата за торгівлю на спотовому ринку трохи нижча, ніж у Exmo, але вища, порівнюючи з іншими учасниками огляду, — 0,25%.
За кількістю криптовалют, які можна купити за гривню, ця біржа поступається тільки Binance, їх тут 20.
Служба підтримки
На всіх кріптобіржах є можливість спілкуватися зі службою підтримки онлайн.
Читайте також: Про що ніколи не розкажуть продавці криптовалютних ферм
Єдина незручність — в чаті Huobi доведеться спілкуватися англійською. Але головне — нам не завжди вдавалося вийти на реального оператора, в одному із випадків розмова «закільцювався» на боті, прорватися через якого не вдалося.
Всі інші служби підтримки працюють оперативно і відповіді на свої питання ми отримували без проблем.
Реєстрація та верифікація
Процес реєстрації на всіх біржах простий і нагадує реєстрацію на будь-якому іншому сайті. Стандартні вимоги включають надання пошти, введення пароля і номера телефону.
Щоправда, для повноцінної торгівлі на більшості платформ буде потрібна верифікація особистості з наданням скану паспорта. Без цього не вдасться завести на рахунок гривню (як і будь-яку іншу валюту) і проводити з нею будь-які операції. Саме такі правила на Whitebit та Exmo. Трохи м'якіші вимоги Binance. Тут без верифікації можна завести на рахунок до 8 тис. грн. і торгувати за них, а якщо потрібно більше — доведеться підтверджувати особу.
Читайте також: Заробили 88% на біткоїні та ефіріумі і докупили 4 альткоїна
Найлояльніша до анонімів Kuna. На цій біржі верифікація для торгівлі не потрібна і сума торгівлі без підтвердження не обмежена. Хоча загалом верифікація проходить без особливих труднощів. Головне мати скан паспорта в достатній якості, а процедура займає лічені хвилини.