Ринок перейшов у формат підвищеної знервованості. Цього тижня курс повністю залежатиме від чотирьох головних факторів :
1. Як довго, в яких обсягах та за якими цінниками Нацбанк готовий продавати валюту зі ЗВР, щоб погасити щоденне зростання котирувань долара на міжбанку;
2. Як довго та в яких сумах нерезиденти виходитимуть з українських гривневих ОВДП та виводитимуть за кордон куплену валюту;
3. У яких обсягах, у які дати та у який саме час протягом дня відбуватимуться зарахування експортерам відшкодувань ПДВ;
4. Наскільки активно реагуватиме населення на зростання курсу в обмінниках і чи не призведе це до переходу готівкового ринку у формат масованої гри «на підвищення».
Розглянемо реальний рівень загрози для курсу гривні за кожним із цих пунктів.
Нерезиденти
За даними Мінфіну, нерезиденти вже порядком накупилися валюти за минулий тиждень за рахунок тих гривневих коштів, які у них були від погашення ОВДП. Продавати достроково папери на вторинному ринку та втрачати у дохідності вони особливо не хочуть. Окрім виплат відсотків, цього тижня погашень облігацій немає. Це означає, що іноземці не отримають значних обсягів додаткової гривні. Таким чином, якщо вони не будуть активними на вторинному ринку з продажем ОВДП, — фактор покупок валюти нерезидентами знизить свою роль і не так гостро провокуватиме подальше зростання курсу на міжбанку.
Читайте також: Рейтинг стійкості банків за 3 квартал: чому злетіли дітища Тігіпка і скотилися держбанки
Операції НБУ, їх обсяги та вплив на ЗВР
За 1−19 листопада НБУ купив «чистими» в Укренерго та інших гравців майже $1070 млн. А потім, 22−26 листопада продав «зеленим енергетикам» та іншим клієнтам $630,1 млн. Якоюсь мірою це «відкачає» частину гривневої ліквідності з банківського ринку та знизить тиск на нацвалюту. А отримання $700 млн від МВФ компенсує зниження резервів після вимушених розпродажів валюти регулятором минулого тижня.
Таким чином, НБУ зараз має можливість і ресурси для ефективного згладжування курсових коливань на міжбанку. Багато в чому все залежить від бажання регулятора втручатися в цей процес.
Враховуючи, що експортне лобі, податківці та митники дуже задоволені останніми злетами котирувань, НБУ опиняється між двома вогнями.
З одного боку, зростання курсу — це неминуча додаткова інфляція, яка виллється у двозначну цифру. Але як тоді бути з МВФ та зобов'язанням перед ним повернути інфляцію до рівня 5% у 2022 році?
З іншого боку — вже зрозуміло, що інфляційні процеси багато в чому мають немонетарний характер, і Нацбанк все одно буде «крайнім» як перед МВФ, так і перед урядом та громадянами. Оскільки й ті, й інші звинувачуватимуть регулятор у тому, що він не впорався зі зростанням цін на товари та послуги в Україні. Згортання рефінансу в цьому випадку є дієвим, але не найефективнішим механізмом, який, до того ж, ще більше вбиває кредитування реального сектору та урядові програми дешевої іпотеки тощо.
Тому, швидше за все, Нацбанк спробує всидіти на двох стільцях. Він спробує утримати курс, але особливо у цьому питанні не поспішатиме. Але яке б стратегічне рішення з цього питання не ухвалив Нацбанк, треба розуміти, що посилення інфляції Україна зараз не уникне.
Цінники Нацбанку, його інтервенції та їхня тактика, а також своєчасність виходів на ринок — залишаються головним драйвером за курсом цього тижня та на найближче майбутнє.
Читайте також: Усі інвестиції в одному додатку. Що таке Multi Invest і навіщо він інвестору
Відшкодування ПДВ експортерам
За даними Центру аналізу публічних фінансів та публічного управління Київської Школи Економіки, середньомісячний показник відшкодування ПДВ у 2021 році (січень — жовтень) становить близько 13 млрд грн. «Мінфін» прогнозує, що ця цифра не надто зміниться у листопаді цього року. Принциповим є час зарахування цих коштів великим гравцям та одноразові суми таких операцій. За нашими даними, пік виплат, що залишилися, припаде на 29 листопада. І це додатково тиснутиме на курс гривні у понеділок та вівторок, тобто останніми днями листопада.
Готівковий ринок та реакція населення на зліт курсу долара
Як повідомив днями голова Ради НБУ Богдан Данилишин, чистий попит на іноземну валюту у готівковому сегменті з боку фізичних осіб зростає і з початку листопада досягнув майже $200 млн. Це скоротило показник чистої купівлі банками готівкової іноземної валюти у населення з початку року до $1 млрд.
У поєднанні зі зростанням показника М0 (готівка поза банками) у жовтні 2021 року до 552,3 млрд гривень — це серйозний дзвіночок для чиновників Нацбанку.
Він сигналізує про те, що при негативному розвитку подій на міжбанку та продовженні активного зростання безготівкового курсу — готівковий ринок на ажіотажі громадян може перетворитися на один із основних драйверів із розгойдування валютних спекуляцій на різниці готівкового та безготівкового курсів. І це дуже небезпечно у поточній ситуації. Не варто забувати і про значні залишки на поточних гривневих рахунках громадян, які негайно конвертуватимуться у валюту через мобільні додатки банків. Це також може додати проблем для нацвалюти.
Лише можливості Нацбанку щодо погашення курсових стрибків можуть підстрахувати гривню від неприємних наслідків. Чинник ліквідності банківської системи цього разу відходить на другий план.
Обсяги щоденних операцій клієнтів складуть:
У понеділок-вівторок — у межах до $180−250 млн під час укладання до 450−700 угод за рахунок фактора завершення клієнтами операцій із закриття місяця та отримання відшкодувань ПДВ від держави;
У середу — в межах до $120−155 млн під час укладання до 380−510 угод за рахунок ефекту першого дня нового звітного періоду;
У четвер — п'ятницю — в межах до $160−230 млн під час укладання до 430−620 угод за рахунок активізації господарських операцій клієнтів.
Ліквідність у банківській системі в період із 29 листопада до 3 грудня збережеться на високому рівні і, за прогнозами «Мінфіну», коррахунки банків на ранок у цей період перебуватимуть в межах від 43 до 68 млрд гривень. Цього цілком достатньо для дотримання банками всіх нормативів НБУ.
Щодо аукціону, то за інформацією Міністерства фінансів на момент написання статті на ньому пропонуватимуться гривневі облігації без обмежень за сумою на терміни 147, 378, 413, 700, 1064 та 2002 дні. Ми не чекаємо від нього великих сенсацій. За прогнозом «Мінфіну», 30 листопада Мінфін України зможе розмістити гривневі ОВДП із дохідністю від 10,50% до 13,25% річних, залежно від їх термінів, при загальному обсязі продажу паперів на суму від 4,1 млрд до 8,95 млрд гривень. Основними покупцями будуть місцеві банки, і насамперед — держбанки.
Прогноз курсів готівкового ринку та котирувань міжбанку на тиждень
На готівковому валютному ринку. Готівковий ринок не лише орієнтуватиметься на поведінку міжбанку, а й за найменшої можливості поведе свою гру «на підвищення». Особливо в тому випадку, якщо НБУ не встигатиме гасити спекулятивне розгойдування котирувань міжбанку своїми інтервенціями.
«Мінфін» прогнозує на 29 листопада — 3 грудня коридор:
- за готівковим доларом — в обмінниках фінкомпаній у межах 26,90 − 27,45 гривень при спреді від 15 до 25 копійок та в банках — 26,80 — 27,50 гривень при спреді в межах до 20−25 копійок.
- за готівковим євро — в обмінниках фінкомпаній у межах коридору 30,15 — 30,90 гривень при спреді в межах до 25 копійок та в банках — дуже великий розкид цінників від 30,10 до 31,00 гривні при спреді до 30 копійок.
На міжбанку. Головними факторами для курсоутворення на торгах у період 29 листопада — 3 грудня будуть:
1) оперативність у проведенні, тактика та обсяги інтервенцій Нацбанку під час ситуативних перекосів попиту та пропозиції на міжбанку.
2) операції найбільших місцевих клієнтів, час та суми зарахувань експортерам відшкодувань ПДВ 29-го та 30-го листопада;
3) поведінка нерезидентів на первинному та вторинному ринку ОВДП;
4) рівень активізації купівлі валюти громадянами в період курсової турбулентності та поведінка пари євро/долар на міжнародних ринках.
За прогнозами «Мінфіну», 29 листопада — 3 грудня коридор за доларом на міжбанку перебуватиме в межах 26,90 — 27,45 гривень, а євро — в межах 30,20 — 30,95 гривень.