У всьому покладатися на «гуру»
Ваш колега або сусід, якому, за його словами, вдалося досягти успіху на ринку, може вихваляти окремий папір. Як все йде в реальності, ви дізнаєтеся тільки за фактом. Фінансові гуру, що віщають з екранів телевізорів, вже могли встигнути просадити свої кошти. Навіть великий Воррен Баффет якось зізнався, що невдало купив акції Conoco Phillips, коли нафта була на піку. Звідси висновок: до думок учасників ринку прислухатися варто, але не слід замінювати ними власний аналіз.
Інвестиції у слабкі компанії
Як подейкував Баффет, «краще купити прекрасний бізнес за нормальною ціною, ніж нормальний бізнес за прекрасною ціною». Ще гірше, ніж нормальний бізнес — слабкий бізнес. Якщо акція довгий час знаходиться на «привабливих» рівнях, то для цього можуть бути фундаментальні причини: неефективний менеджмент, відсутність конкурентних переваг, високе боргове навантаження тощо.
Читайте також: Інвесторам з портфелем з «якісних» компаній можна розслабитися
Купівля переоцінених акцій
Інший випадок — перед нами сильна компанія, що розвивається. Чи варто купувати її акції? Тут важлива обережність. Такі папери можуть бути дорогими, як з точки зору котирувань, так і в плані порівняльної оцінки (мультиплікаторів).
Недостатня диверсифікація
При нестачі коштів для формування інвестиційного портфеля ставку робити варто на окремі перспективні історії, щоб не розпорошуватися. Однак більш солідні суми вимагають диверсифікації.
Для тих, що не має бажання або можливості сформувати диверсифікований портфель, підходять папери ETF. Інвестиції в глобальний ринок акцій може забезпечити Vanguard Total World Stock ETF (тікер VT), портфель якого включає в себе близько 7850 паперів компаній з розвинених країн і країн, що розвиваються. Безумовним лідером за оборотами на ринку США є SPDR S&P 500 ETF (тікер SPY), що відслідковує рухи індексу S&P 500.
Читайте також: Наша перша інвестиція: вклалися в S&P 500
Не визнавати своїх помилок
Непогрішних людей немає, а будь-який, навіть найпросунутіший інвестор, здатний помилитися. Важливо вчасно визнати свою помилку. Пересиджувати збитки не завжди доцільно. У короткостроковому трейдингу на допомогу можуть прийти стоп-лосси. Якщо ви фундаментально впевнені у правильності обраного напрямку, можна обійтися і без них.