Хроніка пікіруючої Росії
РФ увійшла до стадії технічного дефолту. США ввели заборону на будь-які виплати в USD із коррахунків підсанкційних російських держбанків у США за держборгом PФ. А виплата в інших валютах, включаючи рублі, визнаватиметься дефолтом.
Тобто виплата за єврооблігаціями, яка мала відбутися 4 квітня, не пройшла. Минулого разу РФ дозволили скористатися грошима з валютних резервів. Але зараз санкціонована Мінфіном США лазівка для березневого платежу закрилася.
PФ має 30 днів на вирішення цієї проблеми, інакше технічний дефолт перейде в розряд крос-дефолту. Тобто дефолт на весь держборг PФ, а не лише випуск облігацій, за яким було пропущено платіж.
Теоретично PФ може заплатити з рахунку російського держбанку, який ще не потрапив під санкції (типу Газпромбанк). Але тоді з ймовірністю 99% і він потрапить під санкції. А через нього йдуть платежі за російські енергоносії.
Зовнішній держборг PФ, включаючи держкомпанії, становив близько $226 млрд. Це практично автоматично запустить процедуру конфіскації російських активів за рахунок боргу. Наприклад, танкерів із російською нафтою. Якщо ембарго багато країн не готові вводити, то можна піти на інновацію.
Тури до Єгипету та Туреччини з Росії подорожчали на 35%. Натомість рубль стабільний. Тобто у доларах доведеться заплатити більше.
Сировинний трейдер Trafigura продає Urals із рекордним дисконтом $35. І черги охочих купити «криваву нафту» немає.
Bank of America: курс рубля через рік — 80 руб/дол. Падіння ВВП на 13%. Інфляція — 20%. Оптимістично.
WSJ: Захід введе санкції проти двох дочок Путіна, Сбербанку та Альфа-банку.
ФПС спільно з МВС почне боротися з «чорним» ринком обміну валют. За обмін валют поза банками загрожує штраф чи позбавлення волі.
Совок дедалі глибше і ближче, ніж росіянам здається.
Читайте також: Життя «за парканом»: Що отримає Росія замість СРСР
Героїчна Україна
Білий дім, США: війна в Україні може тривати «місяці та довше».
Із України вже виїхало 4,2 млн осіб. Потік біженців спадає. 79% планують повернутися, 11% поки що не визначилися, 10% хочуть залишитися на Заході. Переважно це жінки та діти, які поїхали до своїх чоловіків, які працюють на Заході, а також самотні.
Підписано закон про нульову ціну розмитнення (імпортні мита, акцизи та ПДВ) усіх імпортних товарів. У тому числі авто. Хоча до Пенсійного фонду потрібно буде заплатити 3−5%.
Читайте також: Ворог знищує наші нафтобази та НПЗ: чи буде дефіцит палива
Міжнародні новини
ЄС вводить п'ятий пакет санкції щодо Росії:
- Ембарго на імпорт вугілля у сумі 4 млрд євро на рік (більшість поставок);
- Заборона російським судам заходити до портів ЄС (окрім постачання продуктів харчування, допомоги та енергоресурсів);
- Додаткові заборони на експорт та імпорт;
- Про нафту — мовчання;
- Про газ — очевидне небажання.
Доки російські війська не почнуть бомбардувати німецькі, французькі та інші міста, європейці продовжать обирати гроші, а не свободу.
Впливова сестра лідера КНДР Кім Йо Чжон загрожує Південній Кореї ядерною зброєю, якщо та «піде на військову конфронтацію». Тобто навіть конфронтацію, а не атаку. Яка знайома риторика РФ щодо України.
У США розвивається спалах пташиного грипу — новий напад для інфляції. Перші новини з'явилися ще приблизно два місяці тому. Це вже спричинило зростання цін на яйця на 52%. Дорожчає також куряче м'ясо. Це найгірша ситуація у галузі з 2015 року.
Читайте також: Навіщо РФ прагне нав'язати свою валюту Заходу і чому це небезпечно для України
Ринкові новини
Брейнард із ФРС вчора «жорсткнула» і спровокувала розпродаж акцій. Раніше вона вважалася «голубом».
Сьогодні ввечері будуть опубліковані «хвилинки» ФРС — докладний протокол із останнього засідання ФРС США, — які можуть пролити світло на швидкість скорочення балансу ФРС.
Баланс ФРС скорочуватиметься і питання лише в тому, наскільки швидко і сильно — навіть «голуб» Брейнард сказала, що відбуватиметься це різкіше, ніж зазвичай поводиться ФРС. Просто треба розуміти, що ФРС помилилася і мала розпочати це ще в листопаді минулого року. А тепер змушена прискорюватися і «жестити» надміру.
А між балансом ФРС та S&P 500 є тісна кореляція. Передбачається, що баланс ФРС за 8 місяців скоротиться на $645 млрд. А це є негативним для широких фондових індексів. Втеча інвесторів у якість продовжиться з новою силою.
WSJ: американські споживачі починають заощаджувати навіть на товарах повсякденного попиту. Procter & Gamble, Clorox, Kraft Heinz та інші компанії сектора нециклічного споживання раніше успішно перекладали на споживача зростаючі витрати. Але ця «казка» закінчилася. І споживачі все частіше переходять на дешевші private label товари.
Ще 8 березня у Бельгії закрився завод із виробництва охолоджуючої рідини.
Причина — проблеми з екологією. Цей завод покривав 80% потреб світового ринку в охолоджуючій рідині для травлення кремнієвих пластин.
Запаси охолоджуючої рідини на TSMC, Samsung Electronics, SK hynix та Intel оцінюються в 1−3 місяці. А далі доведеться зупиняти виробництво.
Deutsche Bank прогнозує помірну рецесію у США у 2023 році. Водночас банк бачить високу невизначеність у прогнозах.
30-річна іпотека у США вперше з 2011 року обходиться дорожче за 5% річних.
Wells Fargo: купуйте акції SQ, PYPL, SHOP.
JP Morgan зберіг рейтинг акцій QCOM «краще за ринок», але знизив цільову ціну з $240 до $205.
UBS підвищив цільові ціни:
- Chevron (CVX) зі $150 до $192
- Meta (FB) з $280 до $300
Африканський союз відмовився закуповувати вакцину Moderna (MRNA). Акція подешевшала на 6%.
Morgan Stanley чекає на падіння ринку акцій на 13%. Його прогнози вважаються «найведмежішими» на Волл-стріт.
Ціль S&P 500 на кінець року 4400.
Стратеги інвестбанку рекомендують купувати захисні XLU, XLP, XLV. Єдине, що завадить цьому прогнозу, на їхню думку, це гарні корпоративні звіти.
Дохідність 10-річних держоблігацій США вже перевищила 2,6% і точно прагне вище. Інвестори побоюються початку продажу держоблігацій ФРС. А можливо й Китай продає. Японія американські держоблігації купує, але поки що мляво — японська єна хоч і послаблюється, але вже не так жваво, як із середини березня.
Акції та крипта дешевшають на уникненні ризику.
ФРС очевидно стає жорсткішим і прагне придушити інфляцію навіть шляхом послаблення економіки. Чи вдасться просто охолодити економіку без занурення її в рецесію? — це живий експеримент і ніхто гарантій в успішному результаті не дасть.