Скільки грошей втратять клієнти FTX
На момент оголошення про банкрутство FTX була однією з найбільших криптобірж світу. Востаннє про кількість клієнтів вона повідомила минулого року, тоді їх нараховувалось 1,2 млн. Зараз найчастіше звучать приблизна оцінка «близько мільйона», які через банкрутсвто не мають можливості забрати свої кошти.
Особливо популярною біржа була у Південно-Східній Азії, тому найбільше постраждалих саме з цього регіону. Однак і українців у FTX було чимало. Зокрема, про втрату через нинішню ситуацію $10 тис. розповів засновник K.Fund Василь Хмельницький.
Справа про банкрутство FTX розглядатиметься у США, в штаті Делавер. Серед сторін, зацікавлених у отриманні компенсацій, як інвестори, що давали гроші на розвиток компанії, так і клієнти-власники рахунків. Вони мають різні шанси на повернення своїх грошей.
«Різні категорії клієнтів FTX матимуть різні шанси на повернення коштів. Наприклад, американські клієнти, скоріше за все, зможуть компенсувати близько 100% своїх інвестицій, оскільки американська компанія групи FTX, судячи з усього, не постраждала. А ось у клієнтів FTX International, до числа яких можуть входити українці, справи гірше. Вони можуть розраховувати лише на компенсацію в розмірі 10−25% від своїх інвестицій», — розповів «Мінфіну» радник юридичної фірми AVELLUM Андрій Фортуненко.
Ситуація ускладнюється тим, що ніхто наразі точно не знає, скільки коштів залишилось на рахунках FTX та десятків споріднених з нею компаній, які також увійшли в банкрутство.
Новий головний виконавчий директор групи компаній FTX Джон Рей, який займається пошуком активів компанії, розповідає, що у звітності компанії панує хаос. «Облік компанії був настільки слабким, що консультанти не змогли підготувати повний список тих, хто працював у FTX Group, та вказати умови їх роботи», — повідомив він.
Фінансовий стан компанії нагадує розбиту мозаїку, з якої Рей з колегами намагаються зібрати цілісну картину. Поки що нові очільники FTX відзвітували про знайдені лише $740 млн в криптовалюті на холодних гаманцях та ще $560 млн, які належать різним організаціям групи. Скільки ще вдасться знайти грошей, невідомо.
Читайте також: Сема Бенкмана-Фріда заарештували на Багамських островах — CNN
Брак коштів — не єдина проблема. Як пише The Wall Street Journal, банкрутства в криптосвіті все ще залишаються практично незвіданою територією. Тому, на думку експертів, з якими спілкувалося видання, криптовалюта, яку клієнти розміщують на цих платформі, може не належати їм на думку суду з питань банкрутства. Кошти можуть увійти до маси банкрутства, яку поділяють кредитори.
FTX далеко не перша збанкрутіла криптобірж. Серед гучних банкрутсв також можна згадати Thodex, Vebitcoin, Wex та інші. А вже після ситуації з FTX про проблеми оголосили біржі Genesis та BlockFi. Деяким біржам вдається м'яко залишити ринок: вони визначають строки, впродовж яких клієнти можуть вивести кошти. Однак часто клієнтам доводиться захищати свої права.
Як повернути гроші зі збанкрутілої біржі
За словами юриста українського освітнього крипто-ком'юніті Crypto Crew Максима Прижимірського, щоб захистити свої права, для початку клієнту збанкрутілої біржі варто зібрати ключову інформацію: де зареєстрована біржа, який орган виступає її регулятором, яким способом передавались інвестиції і чи є інвестиційний договір або смарт-контракт, який підтверджує факт інвестування.
«Після того, як була зібрана ця інформація, я б рекомендував, в першу чергу, звернутися до координаційного центру з надання правової допомоги Міністерства юстиції. Адже одним з основних напрямків діяльності Мін'юсту є міжвідомче та міжнародне співробітництво, а також співпраця з міжнародними інституціями. На основі інформації, яку ми надаємо, координаційний центр Мін'юсту перевіряє, чи є міжнародна угода про правове партнерство між Україною та країною, де біржа зареєстрована або де проходить процедура банкрутства», — розповідає Прижимірський.
Наступним етапом переговорів з координаційним центром є визначення стратегії. Мін'юст формує перелік документів, які потрібно зібрати для подальшого просування справи. Всі вони проходять необхідне нотаріальне завірення, отримують апостиль. Ця процедура може відрізнятись в залежності від того, в якій країні ви подаєте ці документи або яка країна відповідає за процедуру банкрутства.
Андрій Фортуненковважає, що українські клієнти зможуть повернути кошти лише якщо звернуться із заявою до іноземного суду, який розглядатиме справу про банкрутство компанії. Ця процедура може бути доволі складною, а тому є сенс заручитись допомогою до професіоналів. На думку Прижимірського, звертатися варто до міжнародної юридичної фірми і бажано щоб вона мала представництво в країні, де зареєстрована криптобіржа або де проходить банкрутство.
Як обрати надійну біржу
Інвестиції у криптоактиви є високо ризикованою діяльністю. «За нинішньої структури ринку, нагляду за ним та її учасниками відсутні гарантії захисту коштів навіть для клієнтів найбільш відомих та, здається, захищених бірж», — переконаний радник МЮФ Kinstellar Ілля Мучник.
Разом з тим, на думку старшого юриста Stron legal sevices Ірини Микити, обираючи біржу слід звертати увагу на ряд факторів, зокрема, наявність ліцензії: де, коли і ким вона була видана. Також варто звертати увагу на KYC — процедуру при відкритті рахунку, адже складна процедура відкриття рахунку є додатковою гарантією безпечного користування біржою.
«Зазвичай, у контактах криптобіржі ви бачите назву компанії, яка володіє ліцензію. Ми радимо завжди читати відгуки фінансових регуляторів про ту чи іншу компанію. Наприклад, німецький та естонський фінансові регулятори розміщують багато інформації про компанії, які незаконно здійснюють свою діяльність на їхній території», — пояснює юрист.
Ілля Мучник також радить надавати перевагу біржам з великим обсягом торгів та активів, професійними інвесторами та фондами у складі акціонерів, аудитом, що проводять відомі фірми, фінансовою звітністю, що публікується. Також бажано, щоб у біржі був локальний офіс, а розміщені на ній активи було застраховано.
Читайте також: Майкл Сейлор: ексмільярдер, який збирається тримати біткоїн 100 років
Хоча, як показав приклад FTX, навіть надійна на перший погляд біржа може зрештою піти з ринку. «Найбільш універсальна порада інвесторам — не тримати всі кошти на одній біржі та користуватися холодними гаманцями. Також багато інвесторів зараз схиляються в бік децентралізованих бірж. Проте з таким варіантом також не все однозначно — децентралізовані біржі більш вразливі до зламів та хакерських атак», — зазначає Андрій Фортуненко.
Чи може Україна захистити інвесторів
Як пояснив «Мінфіну» заступник Міністра цифрової трансформації з питань розвитку IT Олександр Борняков, в Україні відсутнє правове поле, в якому б були зареєстровані українські криптобіржі або криптобіржі-нерезиденти. Тому, за його словами, відсутні і ефективні правові інструменти повернення коштів для українських користувачів.
Редакція поцікавилась у юристів, як можна було б змінити вітчизняне законодавство, щоб забезпечити гарантії для вітчизняних власників крипти.
За словами Іллі Мучника, наразі всі відомі криптобіржі зареєстровані в інших юрисдикціях та майже недосяжні українським регуляторам, а тому будь-які зміни українського законодавства навряд чи зможуть підвищити безпеку роботи громадян з ними.
«Ситуацію можна порівняти з відкриттям банківських рахунків за кордоном — якщо громадянин вирішить відкрити рахунок у високоризикованому банку з реєстрацією у офшорних юрисдикціях, український регулятор не зможе убезпечити його від потенційних ризиків», — пояснює юрист.
Андрій Фортуненко покладає сподівання на глобальні законодавчі тренди. «Наступного року криптоспільнота очікує посилення законодавчого регулювання у всьому світі. Цілком ймовірно, що уряди почнуть регулювати діяльність провайдерів послуг з віртуальними активами (зокрема, криптобірж) так само прискіпливо, як і діяльність „традиційних“ фінансових установ», — пояснює він.
Читайте також: Головні криптоентузіасти світу: хто та як підтримує криптовалюту?
Після банкрутсва FTX зросла кількість прихильників більш жорсткого регулювання крипторинку. При цьому не лише серед чиновників, але й, як пищуть іноземні ЗМІ, серед пересічних власників рахунків у різних країнах світу. А тому процес глобальних змін на ринку може найближчим часом прискоритися.