Нещодавно CNBC опублікувала цікаву класифікацію різних типів особистості, залежно від ставлення до грошей. Виявилося, що у всіх людей є певна емоційна схильність до управління особистими фінансами, що корінням йде в накопичений життєвий і професійний досвід та виховання.
Отже, на думку дослідників, існує сім психотипів, що по-різному ставляться до грошей:
Патологічний заощаджувач
Він відкладає кожну копієчку, нічого не витрачаючи і свято вірячи, що саме заощадження зроблять його життя більш безпечним у майбутньому. Немає таких акцій, знижок і способів купити за півціни, про які не знає заощаджувач.
Кожна витрачена копієчка буквально відірвана від серця. Ну вилитий Плюшкін, навіть без американських психологів зрозуміло. Якщо ж ви, раптом, впізнали себе, постарайтеся задуматися про те, щоб все ж таки почати витрачати і спробувати знайти розумний баланс між сьогоденням і майбутнім. Адже, коли помрете, все дістанеться спадкоємцям, а вони, швидше за все, відразу ж ваші багатства розбазарять. Прикро!
Патологічний марнотрат
Ви купуєте останні моделі iPhone, снідаєте яйцями «бенедикт» з лососем у дорогому ресторані, влаштовуєте шикарні вечірки, часто в борг, а в моменти душевного розладу вирушаєте до магазину за покупками, які вам зовсім не потрібні.
Консультанти по сімейному бюджету стверджують, що повернути марнотратнику фінансову розсудливість допоможе складання особистого бюджету і скрупульозне занесення всіх витрат в екселевську табличку. Так і уявив собі Елтона Джона, що витратив десятки мільйонів доларів на божевільні вечірки, який у пір'ї, стразах, незвичайних темних окулярах і з келихом шампанського сидить біля басейну, записуючи витрати і мугикаючи під ніс мелодії з нового альбому «Budgetman».
Патологічний «зароблювач» грошей
Він проживає життя у повній впевненості, що сенс життя в тому, щоб заробляти гроші і готовий заради цього на все. Скільки злочинів і різних мерзенностей робилися в усі віки заради грошей.
Ви ж розумієте, що поставивши собі за мету стати по-справжньому багатим, навряд чи вам вдасться зберегти в собі багато людського. Кожен зароблений «золотий» робить душу трохи мертвіше. Тож, якщо до кінця життя не хочете залишитися тінню в царстві мертвих душ, спробуйте зрозуміти, що гроші і досягнення — не синонім щастя.
До речі, в цьому здорово допомагає читання класичної літератури. Сміливо викидайте бізнес-макулатуру про те, як стати багатим і успішним, і займіться читанням по-справжньому гарних книжок.
Байдужий до грошей
Один із благородних героїв Лопе де Вега з гордістю говорив: «Я ніколи не принижував себе торгівлею!». Просто у XVI столітті слова «бізнес» ще не існувало. Минуло п'ять століть, але, на щастя, ще залишилися щасливі люди, які вміють задовольнятися малим і які «плюнули» на гроші заради мистецтва, науки або любові.
Є, звичайно, серед байдужих до грошей і велика частка просто мрійників і фантазерів, але, з іншого боку, вони милі і не є небезпечними для суспільства, на відміну від багатьох патологічних зароблювачів. Та й з точки зору історичної перспективи, врешті-решт, не гроші залишають слід в історії. Чи багато ви пам'ятаєте багатіїв, які жили століття тому, і чи знаєте ви ім'я хоч одного олігарха при французькому або англійському королівських дворах? А ось про небагатих шекспірів, вангогів і бальзаків напевно чули.
Читайте також: Чому Баффет не купує біткоїн: три причини
Заощаджувач-марнотрат
На мою думку, це якийсь вид біполярного розладу. Людина працює і відкладає зароблене, «копієчка до копієчки», щоб потім все бездумно імпульсивно витратити. Є навіть такі, хто розтративши свої, позичає, щоб з цього відкладати. Мені здається, що термін «загадкова слов'янська душа» напрошується сам собою.
Азартний гравець
Щось середнє між зароблювачем грошей і марнотратом. Персонаж, збурений пристрастями і готовий все поставити на кін. Нагадує українських бізнесменів, що важко заробили мільйони, щоб потім їх всі витратити на біткоїни в очікуванні дива. В принципі, азарт — це добре, але погано, коли він стає болючим. У прикладі з біткоїном, одна з ознак хворобливих проявів — це нетерпимість до людей, які не поділяють загального ажіотажу навколо криптовалют.
Панікер
Скільки б грошей у вас не було, ви не припиняєте перейматися про свою фінансову безпеку. На відміну від маси нероб, що безтурботно шукають «свій шлях», зимуючи на Гоа або Балі, ви, навіть володіючи міцним фінансовим фундаментом, нескінченно прокручуєте в голові жахливі сценарії фінансового розорення.
З одного боку, дбати про своє фінансове майбутнє — це правильно, але не давайте грошам псувати ваше життя. Задумайтесь, в чому причина занепокоєння, можете навіть до психотерапевта сходити або до батюшки, у правильний патріархат.
Цікава класифікація. Сподіваюся, що і ви себе впізнали в одному з психотипів. Навіть, якщо не в чистому вигляді, то в якійсь із комбінацій. А дізнавшись, прийнявши і оцінивши можливі для вашої душі наслідки, зуміли зробити правильні висновки.
Читайте також: Топ-20 кращих книг для початківців і досвідчених трейдерів
І ще одне. Написавши це все, я замислився: а навіщо нам ці психологи і новомодні книги про лідерство, успіх і багатство, якщо все сказане — це лише розжовування і переварювання написаного у хороших книгах, класичній літературі.
Візьміть хоча б безсмертні «Мертві душі» Гоголя. Всі або майже всі вищеперераховані психотипи ну прямо просяться назватися коробочками, ніздряними, маніловими, чичиковими або собакевичами. Тож, люди, читайте хороші книги, від них толку набагато більше, ніж від різної бізнес-макулатури!